şükela:  tümü | bugün soru sor
 • gerçek atatürkçülük'ten bir sapmadır. nitekim gerçek atatürkçülerin hiçbiri inönücü değildir.

  inönü, atatürk'ün tasfiye ettiği bir isimdi. 10 kasım'dan sonra darbe yaparak yönetimi ele geçirdi. atatürk'ün kadrolarını tasfiye etti, onun hain ilan ettiklerini işbaşına getirdi. atatürk'ü tasfiye etmek için başlangıçta çaba gösterdiyse de bunu yapamayınca bir çeşit uzlaşma yoluna gitti.

  atatürk'ün rol modeli abd idi. inönü'nünkü ise nazi almanyası ve mussolini italyası. ikili arasındaki kavga da bu yüzden çıktı. atatürk inönü'nün faşist olduğunu anlayınca onu uyardı. inönü ona "içkici" iması ile hakaretamiz cevap verdi. bunun üzerine tasfiye geldi. atatürk onun yerine bayar'ı başbakan yaptı.

  nazi almanyası yenilince, sovyetler de nazi hayranlığından dolayı türkiye'yi cezalandırmaya kalkışınca, inönü mecburen amerika'ya yanaştı. ama amerika ona yüz vermedi. gerçek atatürkçü saydığı bayar'ı destekledi.

  inönü atatürk'le uzlaştığı bir modeli 27 mayıs'tan sonra devreye soktu. bu model, bugünkü atatürkçü çizgiyi belirledi. daha fazlası da var. ecevit sayesinde, hem atatürk, hem inönü düşmanı olan nazım hikmet çizgisi de bu neo-atatürkçülükle içiçe geçti.

  bugünün atatürkçülüğü işte bu karma ve sapma atatürkçülüktür. öztürk yılmaz'ın chp'de tutunamaması bu yüzdendir.