• kimyanın organik olmayan, karbon baglarıyla cok gures tutmayan dalı.

  (bkz: organik kimya)
 • hiçbir genellemenin tutmadığı, hatta istisnai durumların genellemeyi sağlayan durumlardan çok olduğu, dolayısıyla insanı kasan bir kimya dalı
 • icinde karbon olan maddelerin kimyasina organik kimya adini verdikten sonra, "ulan peki icinde oksijen olanlara ne dicez, hidrojen olanlara, sulfur olanlara, ne dicez?" diye api$an kimyacilarin, "geri kalanina toptan inorganik diyelim" dedikleri kimya bicimi.
 • inorganik kimya deyince iki isim akla gelir *.
  (bkz: hüseyin isci)
  (bkz: saim ozkar)
 • kimyada bir olayı açıklayaman bilim insanları düşünüp taşınıp bir sürü teori atmışlar ortaya.. inorganik kimya ise bunların hepisini alıp toparlamış kendince.. bunların sonucunda da "hani bir sürü zevkli zevkli teori falan iyi güzel de yeter be kardeşim" dedirten kimya dalı
 • teori dedinmi orbital ve state den oteye pek gitmeyen daha ziyade gozleme dayali datalari alip formule oturtan kimya alani. tabi cok basit bir bakis acisi olur bu. ogrendiklerimizin sadece inorganik kitabinda anlatildigi kadariyla sinirli kalmasi sonucudur ki bu kitaplar olayi toparlamaya calisan kitaplardir. yanlizca genel bir bakis acisina, kimyasal olaylari yorumlama yetenegi kazandirmaya yoneliktir. ornegin asit-baz tanimlarini ele alalim. ne gerek vardi o kadar tanima. ya da hard-soft olaylarina ne gerek vardi. bunlar detaylara girdiginizde elinizden ucup gidecek olan yorumlardir. asil sorun inorganik kimyanin tek bir kitap altinda toplanmasinin zorlugudur. onu interdisciplinary bir bilim olarak ayakta tutmanin zorlugudur. fakat bu aslinda onu bence birakin kimyayi tum doga bilimlerinin en ilginc disiplini yapar. soyle az cok birseyler bilip hemen ise koyulunabilir(mesela yani) zira birsuru element sayisiz reaksiyon... daha once kimsenin acmadigi kapilari acabilirsiniz.
 • bize bu dersi sevdirmeye çalışan, zararlı derecede iyi niyetli hocamızın, tarafımızdan yöneltilen "ama nasıl?" "peki bunu nasıl açıklıyoruz ki hocam?" "iyi de hocam bunun aslında böyle olmadığını hepimiz biliyoruz???" gibi gayet mantıklı sorularına karşılk, dersin kendi içindeki cilvelerinden ötürü çaresizce "biz, inorganikçiler olarak, bunu böyle kabul etmek zorundayız" şeklinde cevap vermesine sebebiyet veren kimya pötürcüğü. kaldı ki kendisi bana göre esrarengiz tavırlarıyla çok dikkat çekmektedir, işini bilmektedir, çakal yönü ağır basan kimya dalıdır.
 • organik olmayan yani karbon barındırmayan bileşiklerle uğraşılan, bu bileşiklerin simetrik olup olmamalarını kendisine dert etmiş kimya dalıdır.diğer dallara göre biraz daha sevimsiz, biraz daha anlam vermesi zordur. zira dersin yüzde yetmiş beşi simetri ekseni bulup, bileşikleri bu eksenlerde döndürmekle ve bunları resmetmekle geçer ki uzak durulması gereken, tahammül edilmesi zor bir aktivitedir.
 • simetri eksenleri, grup teorileri, ligandlari, matriksleri, karbon 3v'leri, sigma h'leri, aynadaki goruntuleri, isimleri, isimlendirilmeleri, [dikloro-di(2-(p-metoksifenil) benzimidazol)] pt(ii)'si ile nefes kesici kimya lisans dersi.
hesabın var mı? giriş yap