*

şükela:  tümü | bugün sorunsallar (2)
 • aslen arapca olan bir kelime...
 • insa edilme durumu...
  halk arasında: temelli,kolonlu,kirisli,çıkmalı,katlı,döşemeli,catılı,demirli,keresteli,çivili bitmemiş yer...
 • evde bulunan ve balkonda beslenen evcil hayvanların yaptığı eylemler için de kullanılan bir anne repliğinin baş oyuncusudur.
  hatta bu durum 'balkondan gelen sinsi sesler ya da gizemli kedi kamil' adlı minyatür tiyatro oyunuyla, cümleler içinde örnek formunda aktarılabilir.
  32 kısım tekmili birden;
  'balkondan gelen sinsi sesler ya da gizemli kedi kamil'

  oyuncular:
  balkon(aslında o sesleri kamil yapıyor ve fekat bunu baştan oyunun gizemi kaçmasın diye söylemiyorum)
  gizemli kedi kamil
  sukedisisu
  suannesisu.

  sahne 1
  süper gizemli ultra korkulu bir akşamdır, kemanlar bolca küçük ikili duyurur.(sekizlik şeklinde)
  balkon:
  -çat, çut , şangırt,patır ve kütür.
  (sekizlik onaltılığa ve sonra tril'e dönüşür)
  sukedisisu sorar ve dialog başlar.
  -oy oy sesler geldi balkondan pek feci, hırsız olmasın?
  -yok hayır, kamil efendi yedi yedi yemeği azdı, şimdi inşaat yapıyo'...
  -ha, tamam o vakit.
  -çay?
  -lutfen.
 • mart ayında gösterime girmesi planlanan emre kınay,yeşim büber,şevket çoruh gibi oyuncuların yanında bir de sürpriz ismi karşımıza çıkaracak olan ve kesinlikle izleyeceğim film.bir de montajı macaristanda yapılacakmış....
 • türk insanının görünce gözlerini alamadığı, saatlerce sıkılmadan (kollar arkada bağlı vaziyette) izleyebildiği, ibrahim tatlıses üretim merkezleri.
 • fragmanındaki özellikle "merabaaa, ismim hede, 29 yaşımdayıııım, ameleyiiiim. eheigehe" benzeri bi repliğin geçtiği kısmın etkisiyle eğlenceli bi film olarak yansıtılmış ve böylece gösterime girmesini bekleyen biçok insana kavuşmuş bi film.
 • neşet kelimesiyle kökence birdir. neşet bir yerden temel, kaynak almak, doğmak anlamına gelirken inşaat bunun yaptırımıdır. inşa etmek, temel vermek, vücuda getirmek anlamlarına gelir.
 • “ inşaat içinde yaşadığımız toplumda, her alanda karşılaştığımız çıkışsızlıkları ister istemez komedi unsurlarıyla birleştirerek bize sunan bir kara komedi hikayesi. kafalarında bambaşka hayalleriyle, aynı zamanda bir mafya patronunun şoförü olan nizamettin’in inşaatında çalışan ali ve sudi, kötü şans veya kader sonucu zoraki mezar kazıcılığı, part-time şeyhliğe soyunmak zorunda kalırlar. öldürmek için çok haklı sebebi olduğuna inanan bir takım insanlar, haklı olduklarını savundukları cinayetleriyle ve cesetleriyle "inşaat" da buluşunca işler karışır.
  masumiyet, suç, sevgi, nefret, intikam, bağışlama ve ihanet diye tanımladığımız insani kavramlar arasındaki sınırlar, derme çatma bir "inşaat"ın üzerinde kaybolur. nizamettin’in baskısı altında, mahallenin güzel kızı nazife ve derdine çare arayan ayşe’nin aşkı arasında, mahallenin yaşlı ve bir o kadar da tatlı teyzesinin merakı peşinde giderek hedeflerinden sapan ali ve sudi, kendilerine bir çıkış yolu ararlar. “

  insaat filminin basin bulteninde yazan konusuna bakarak “guzel birsey bu galiba” diye dusunuyor insan ama 1.5 milyon dolarlik butcesi ve sponsorlariyla* iyi bir pazarlama ornegi olmasinin disina cikamayak gibi. ayrica film boyunca ayni mekanlari gormek izleyiciyi bogabilir*
  insaat filminin tum tanitim calismalari bir reklam ajansi tarafindan* yurutuldu hatta filme ozel bir logo tasarlandi.
  “turkcell ve kvk gibi iki buyuk sponsor bulmak oyle her yigidin harci degil” diye dusunuyorsaniz da hemen soyleyeyim ki filmin yonetmeni olan ömer vargi’nin kardesi murat vargi kvk’nin v’si ve turkcell’in de onemli ortaklari arasinda. dolayisiyla film bir anlamda yonetmeninin akrabalik iliskileri sayesinde sponsor edinebilmis gorunuyor.
 • turkcellin sponsoru oldugunu dusundugum film ki cep telefonlarima insaat filmi t-shirt u, anahtarligi... vesayresini kazanmak icin bilmemkac nosuna mesaj atin kazanin gibisinden mesajlar gelmekte, ayrica bu aksam galasi yapilmis olup iddali bir calismaymis kendisi, bekliyoruz.
 • taksim meydanındaki iftar çadırının önünde yapılmı$ derme çatma bir yapının içinde filmin tanıtımı oyuncular tarafından yapılıyor.filmle ilgili tüm bilgiye http://insaatfilmi.com/ sitesinden ula$ılabilir.
  (bkz: http://www.filmacass.com.tr/)
hesabın var mı? giriş yap