şükela:  tümü | bugün
  • türkiyeyi bilmiyorum ama yurt dışında da çok güzel ve zor iştir.

burda araba tamircisine gidiyoruz hem çok para istiyorlar tamir için hemde 2 haftaya gün veriyorlar. adamların her saati dolu. nitekim çok iyi paralar kazanıyorlar.

örnek çok güzel değil ama alanyada bir ingilizle tanışmıştım. adam ingilterede ameleymiş. inşaat amelesi. alanyadan dublex villa almış tatile geliyordu her sene.

berberi ele alırsak, 50 ile 30 tl arasında kesim yapıyorlar. trink para. senden benden çok kazanıyorlar.

sonuç; eğer iyi bir universite okumyacaksanız gidin düzgün bir meslek edinin. adanada klima tamircisi olanlar köşe döndü. ama bizim insanımız elinde starbucks ile gömleğini giyip ofis muhabbeti yapıp az para kazanıp şikayet etmeyi sever.

avrupanın farkı bu. biriyle konuşmuştum ben kaynakçıolmak istiyorum demişti. bende neden doktor, avukat vs gibi büyük bir şey istemiyorsunda kaynakçı olmak istiyorsun dediğimde, benim o kadar kafam yok demişti. bizde herkes kendini dahi zannediyor.
  • inşaat işçisi olmak için diploma gerekmiyor. sizi tutan mı var?
  • canını tehlikeye atarak çalışılan işlerden alınan paralar size dokunmasın. asıl hiçbir sorumluluk ve risk almadan, çevreleri sayesinde kolay para kazananları sorgulayın lütfen.
  • bu emekçi insanlar olmasa mühendisin, mimarın, işverenin hiçbirinin öneminin olmayacağının farkında olursan, aldıkları bu paranın fazla büyütülmemesi gerektiğini kavrayabilirsin.
  • asıl sorun kazanılan paranın alım gücünün olmamasıdır.
    yoksa etin kilosu 50tl iken, soğan 14 lira iken 5bin tl almak değil.
    devlet açıklıyor yoksulluk sınırını...
    eylül ayı için: 6.725 tl demişler.

yoksa 5bin tl amele için az abi.
    hepimiz için az.
  • çok şükür bugün de bir başkasının kazancına göz diktik.
  • (bkz: inşaatta çalışmanın klavyede yazmaktan 100 kat daha fazla kalori harcatması) başlığını açardım ama, imkanımız yoktu.
  • o kadar normal ki.. ülkede inşaat mühendisi ve öğretmen sayısı amele sayısından fazla şuan. nerede çokluk orada bokluk arkadaşım..
  • "bile" kelimesinin küçümseme belirttiği bir tespit. amaç küçümseme olmasa bile belki farkında olmadan cümlede yeri bu olmuş. yapacağım yorum başlık sahibini hedef almıyor. çok rahatsızlık duyduğum bir konu olduğu için yorumlayacağım.

toplumumuzda, hayatta her şeyi yüksek öğrenim görmüş olanlar hak eder diye genel bir tavır var. bu tavırda da kibir görüyorum, görgüsüzlük görüyorum. ailesinde çocuk yaştan beri işçilik yapanların olduğu, hatta alın teriyle işçilik yapıp kendisini büyüten, okutan bir anası, babası olan tiplerde bu kibiri daha fazla görüyorum. ne yani? o zaman senin anan baban da o parayı hak etmedi mi? hangi parayla semirdin de büyükleniyorsun? biri sınavda ter dökerken, bir başkası da yük taşıyıp ter döker. belki de o amelede senden daha fazla potansiyel vardı da okuyamadı. belki ailesine, kardeşlerine baktı da, senden daha fazla işe yaradı.

ismi lazım değil, sözlükte de adamın biri girdiği her işten kovula kovula bir hal olmuş, meslekten bihaber bir mühendis ama entry'lerini görseniz, tüm sektör onu kapışacak kadar donanımlı biri gibi yazıyor. mühendisliği yalamış yutmuş biri gibi kandırmaca. vızır vızır tasarımcı arayan bir şirket, bunu üretim planlamada denemeye alıyor. gerçeği bilenler var diye, o ilana farkında olmadan başvurmuş gibi aptalca bir sebep de üretiyor. kendisinden çok daha genç elemanlar çok yol almış, bunu katlar katlar cebine koyar ama sözlükte yazdıklarına bakarsanız, vay anam vay. kompleks ve kibirin daniskası.

herkesi küçümsemeyin. hatun kovalayarak okul bitirmek her şey değildir. aşağıda linkini vereceğim haberdeki gibi gün olur, harman olur, fırıncı dediğiniz adam sizin hak anlayışınıza göre size bin basabilir.

https://www.cnnturk.com/…pti-53-yasinda-doktor-oldu
  • git bir kaç gün amelelik yap bakalım sayın küçüklüğünde avm'lerde koşuşturmuş ana kuzusu.

ama yapamazsın işte, yemez o süt çocuğu maça.