şükela:  tümü | bugün
  • yıllık enflasyon oranının yüzde 12 olduğu ülkede normaldir.

görsel
  • muhtemelen yakın zamanda enflasyon hesaplama parametresinden çıkarılacaktır. pin pon topu bile fayda etmeyecek artık. insanlar enflasyon canavarına eziliyor. maaşlar pul olmuş işsizlikten gençler intihar etmiş kimin umurunda? 5-6 müteaahite 20-30 yıllık garanti ücretleri aktaralım yeter. gerisi tıraş
  • karadenizli müteahhitlerin yeni yapılacak binalarda maliyettten kısmak adına demir yerine alüminyum kullanmasıyla sonuçlanacaktır :d
  • artık yüzde olarak hesaplamıyoruz dolar gibi. yakalayabilene aşkolsun.
    demirin tonu 2022 yılına yaklaşık 12000 tl olarak başlıyor.

inşaat demir fiyatları

bakalım nerelerde tamamlayacak...
  • 100 m2 bir evde kac ton demir kullanilir?

atiyorum 5 ton.

demirden ev

kimse tantana etmesin 100 m2 bir ara kata 3.5 ton demir gider.
  • bir de emlak balonu var falan diyorlar. balon malon yok kardeşim.
  • bizde ev yapıyoruz temeline 8.5 ton; dükkanlara da 8.5 ton girdi 7000 tl den almıştık bu haziranda ,
    şimde ev için 17 ton lazım (iki daire için) ve buda şuan ki fiyatla yaklaşık 200.000 tl yapıyor ve toplu almamız imkansıza yakın bakalım ne yapacağız..
    4-5 kişi çalışıyoruz ama yine de çok zor

edit:kelime ekleme
  • fiyat artışını geçtim inşaatı yaparken demirden çalmasalar bari diye düşündüren durum.
  • demir cevherinin türkiye'mizden çıkmadığını (karabük'ten çıkan küçük kısım hariç) varsayarak gılıçşar'ın oyunu olduğu bildiğimiz zamdır.
    edit: uyardı bazı arkadaşlar sağolsunlar; karabük'te sadece işleniyormuş; maden ankara ve sivastan geliyormuş. ayrıca üretimin büyük kısmı geri dönüşümden gelen demirmiş.
  • 13 ekim 2021 dolar kuru başlığına o gün yaşadığım olayı paylaşmıştım, aynen buraya da aktarıyorum;
    'dün malzeme aldığım yere fiyat almak için telefon ettiğimde inşaat demirinin kilogram fiyatı 7.50 liraydı. biraz önce sipariş vermeye gittiğimde 7.70 lira olduğunu öğrendim. ben orada çay içerken bir telefon geldi demir oldu 8 lira...
    hep 50 liralık alanlara lafımız yok ama paramızın değer kaybını 1 günde iliklerime kadar hissetmiş oldum'
    ve bugün 12 lira...
    2021 yılında yaptığıma sevindiğim şeylerden oldu ev yapmak...
hesabın var mı? giriş yap