şükela:  tümü | bugün
  • inşaat sektöründen kastım konut sektörüdür.

2009-2014 arasındaki para bolluğunu fabrikaya değilde bol metrekareli evlere gömmenin en büyük zararını şimdi görüyoruz ve en iyi ihtimalle(!) 2 yıl daha göreceğiz.

hem heyecanlıyım hem hüzünlüyüm arkadaşlar.

inşaat sektörü artık bitti(montajcılar sektörüde dahil) net! önümüzdeki (en az 5) senede kolay kolay ev yapılmayacak ve evler çeşitli kampanyalarla bize satılmaya çalışılacak. kimse almayacak... kimse. ve fiyatlar dalganacak. kaçan müteahhitler, bir daireyi 20 kişiye satmalar falan gibi dolandırılıcılık olayları yaşanacak.

inşaat sektörü bitti! inşaat mühendisliği seçecek arkadaşlara tavsiyem şu "sakın!"(mimarlık dahil). çünkü piyasada konut işiyle uğraşan çok inşaat mühendisi boşta olacak.jeoloji mühendisi olun ama inşaat mühendisi olmayın.(jeoloji mühendisi gerçekten kıymetlenecek haberiniz olsun. )

ülkemiz için acı bir reçete bu ne yazıkki. devir üretim devri artık. üretim derken 100 dolarlık bişi üretirken 80 dolarını yurtdışından alınarak üretilen üretim değil... işin acı kısmı bu!en az 2 yıl. en mükemmel ihtimalle 2 yılda gerçekten üretim yapabiliriz. tarım dahil. (tarım derken verimli tarım.)

her kriz ,kimisi için dibe vuruş kimisi içinse bir fırsattır. ama şu bir gerçek en az 2 yıl gerçekten hepimiz bu geçiş sıkıntısını çekeceğiz.

hükümetin şöyle bir suçu var mal gibi bina yaptılar. ama gerçekten tam bir mal gibi bina yaptılar.
    venezuela'da mal gibi petrole bel bağlamıştı...ama şimdi hükümete denebilcek hiç bişi yok yani desende faydası yok. kriz zamanında her şeyi onlar yapmak zorunda. gerçekten tüm toplum bu geçiş döneminin farkında olursa çektiğimiz sıkıntının bir işe yarayacağını bilir en azından.

ben doların 10 tl olmasını istiyorum. istiyorum ki akıllansın benim tüm milletim.
    çünkü türk milletinin en kötü özelliği rahata hemen kaçmasıdır. zor olanı yapmaktansa kolay yolunu arama hastalığı bizi bu duruma getirdi.

şuan tüm makine mühendisleri buruk bir bayram içindeyiz "sonunda uyandılar" diye.

acı ve gerçekten sancılı bir süreçten geçeceğiz ama bundan ders çıkarıp bu üretim dönüşümünü yapabilirsek işte o zaman kurtulduk.

daha iyi bir türkçe ile açıklamış @unidentified walking object adlı yazarımız: (bkz: #80154052)

haluk tatar abimizin bu konu hakkındaki anlatımlarından biri
    ve diğeri.

merkez bankasının elinde 21 milyar dolar var ve hatırı sayılır altını var. acı ama her şeyimiz bu rezervin nasıl kullanılacağına bağlı. ve iktisatçı bir arkadaş bize açıklarsa bu rezervin nasıl kullanılabileceğini buraya onun adıyla eklerim.

bu dönem için size "kendimce" genel tavsiyeler;

1. merkezi konum hariç evlerden uzak durun. o evler en dip fiyatı görecek ileride ama 1 daireyi 20 kişiye satma olaylarına dikkat edin.(bu olay şudur; adam kriz var ihtiyacım var diye evi atıyorum 50 bin tl ye sattığını söyler. sizde fırsat diye alırsınız ve adam evi böyle 20 kişiye satmıştır. bunlar yaşandı ve yaşanıyor gerçekten.)

2. arabanızı satmayın kesin! çokta araba kullanmayın, bozulduğunda yedek parça için öpecekler...

3. mevsimi olmayan şeyleri tüketme lüksümüz bitti bu süre boyunca bilginize...

4. teknolojik cihaz yenileme bitti. taksitle bir şey almayın.

5. kredi kartını sadece ama sadece gıda için kullanın.

6. mobilya alımı falan filan onları söylememe gerek yok.

7. hamburger pizza falan evde kendiniz yapın. mümkünse hamur yapma makinası alın işinize yarayacaktır gerçekten.(döner,pide veya lahmacun yemeyin demiyorum bak. bilerek hamburger pizza diyorum. para bari krizde yabancıya gitmesin.)

8. birşey alacaksanız gerçekten yerli kaynaklar kullanarak üretim yapan firmaları seçin. bu dönemde onların büyümesine ve gelişmesine çok ihtiyacımız olacak.(not:
    mesela adam kromunu ithal edip üretiyorsa almayın. montajcılar devri bitti)

9. abur cuburu terk edin kesin!

10. hanım arkadaşlar basit ve dayanıklı dikiş makinası alsınlar. ve biraz terzilik üzerine uğraşabilirler. annem 1 ay terzilikle uğraştı kadın efsane elbiseler yapıyor. (bunu şu manada söyledim, dışardan yabancı marka bişi almak yerine kendinize evinize ihtiyacınızı karşılayacak kadar şeyler üretebilirsiniz demek istedim. kadın erkek eşitliğine kesinlikle en ufak bir lafım yok.)

11. eğer gerekli değilse. işiniz-gücünüz veya bakmak zorunda olduğunuz birileri yoksa, askerlik yapmak ekonomik olarak size zarar vermeyecekse bedelli askerlik yapmayabilirsiniz. emin değilim ama bir +,- hesaplaması yapın en azından.

"kendimce" mesleklere tavsiyeler;

inşaat mühendisleri ve mimarlar, yurt dışına çıkmak zorundasınız en az 10 yıl inşaat sektörü doğrulamaz.

jeoloji ve maden mühendisleri, hazır olun deli gibi maden arayacaksınız. sizden şuanki beklentiler taşı sıkıp elmas bulmanız. o derece yani. alüminyum,demir, kömür, silikon ... ithal edilen tüm madenleri aratacaklar size.

elektrik elektronik mühendisleri, otomatik kontrol için sensör teknolojisine yönelebilirsiniz. büyük düşünürüm diyorsanız "işlemci" hocam.

bilgisayar ve yazılım mühendisleri, bizim ülkemizde ikisi hep yan yana anıldığı için öyle bitişik yazdım. pardus projesi büyük ihtimal tekrardan gündeme gelecek. o işletim sistemine program kütüphanesi veya emülatörler yazmanız beklenecek.

mekatronik mühendisleri, otomatik kontrol. tarım için özellikle.

makine mühendisleri, tesisat işi ile uğraşanlar hemen yeni branşa geçmeniz gerekiyor.

@chemicalengineer'den kimya mühendislerine, "kimya muhendisleri lablarada yonelmeli. proses kontrolcude olabilirler. ar-ge olarakta calisabilirler. fabrikalarda sadece vardiya muhendisi veya labda calisan olarak bilinmemesi lazim. bu arada is guvenligi uzmanligi da var. c sinifindan baslayip a ya kadar yolu var. sektor genis oldugu icin ilac, metal, demir celik, gubre, tekstil sektorlerinde de calisabilirler. tek bir sektore odaklanmamak lazim"

@strainhardening'den metalurji mühendislerine, "türkiye olarak 2017 ham çelik üretim miktarımız 37.5 milyon tona erişti. miktar olarak gerçekten çok iyi. ama adama sorarlar ne kadarı paslanmaz çelik diye. hala fason iş yapıyoruz inşaat çeliği yapı çeliği... bunlar katma değeri olmayan ürünler. cr, ni, v, w, mo ilaveli nitelikli çelik üretimine yoğunlaşabiliriz."

@igorstravinsky'den fizik ve fizik mühendislerine, "izik ve fizik mühendisliği okuyan arkadaşlar önümüzde ki dönemde optik ve lazer sistemleri , big data madenciliği ve veri analistliği gibi konular da çalışma yapabiliceklerini unutmasınlar. "

iktisatçılara @osmaniye osmanlarindir adlı yazardan kendince, "iktisatçı olarak bir tavsiye de ben vereyim. tüm iibf mezunları kpss'ye hazırlansın, özel sektörler kıyıma başlamak üzere. bazı işletmeler ne kadar kötü durumda olduklarını gizlemek için sahte iş ilanı açıyorlar ve kimseyi almıyorlar."

@cizersiler' de iktisat konusundada "hali hazırda üretim yapan ama bilmediği/cesaret edemediği için ihracat yapamayan firmalar çokça var. bu firmalar çok zor durumdalar ve artık ihracat yapmak zorunda olduklarının farkındalar. bu firmalarda çalışmaya yönelik dil ve pazarlama tekniklerini ivedikle öğrenmeliler. piyasa bu elemanlara aç. her yerde iş bulabilirler.
    bahsettiğim bu firma temsilcileriyle sık sık bir araya geliyoruz ve nasıl ihracat yapılır hiçbir fikirleri yok emin olun." böyle düşünüyor

-----

mimar bir ablamız @caladan'den "söyledikleriniz çok doğru,keşke üretim yapacak alt yapımız da olsa...
    15 yıldır inşaat sektöründeyim,mimarım,bir gün bu büyümenin patlayacağını hep biliyorduk aslında,ancak ben yine de sizin dediğiniz tarz bir değişim için çok kökten çözümlerin yapılması gerektiğini ve bu dediğiniz aşamaya gelmek için en az 15 yıl olduğunu ve bu 15 yılın da hükümetinden ,halkına kadar düşünce işleyiş şeklini değiştirerek ve sabır içinde çalışarak geçirilmesinin gerektiğini düşünüyorum...
    elbet bu bir tarz umutsuzluk değil,ancak maalesef hiç kolay değil.
    ülkede herkesin mimar olduğunu iddia ettiği şu günleri düşünürsek ,üretimin güçlenmesinin önünde çok ciddi bir realite geriliği olduğunu da kabul etmek gerekir..."

@disastertk finansçı abimiz (bkz: #80143505)
    @dougsampson 'un güzel bir yazısı (bkz: #79471224)

not: aklıma geldikçe bişiler eklerim.

edit: yüksek makine mühendisiyim. ve evet rezalet bir anlatıma sahibim. dağınık seviyorum demekki. yazdıklarımı düzeltip benim için gönüllü editörlük yaptığından @intrigante'e teşekkür ederim. evet o da türkçeme bir güzel sövdü *

edit2: bak bak inşaatcılar nasıl trigger oldu. fabrikaları kim yapacak diyor. fabrika yapmayı sadece duvarlarını yapmak mı sanıyorsunuz? içindeki makineleri nereden getireceksin diye sorsana. fabrika dediğin şey içindeki makinelerdir betonu değil hocam.

edit3: mühendislik bölümündeki arkadaşlar. oraya "kendimce" ibaresi koydum. bir mühendis arkadaş "kimya mühendisliği hakkında tavsiyelerini yazar mısın?" dedi. bende "o konu derya deniz ben bilmiyorum sen tavsiye ver senin adına paylaşayım" dedim. gerçekten güzel tavsiyelerinizi yazın. amacınız beni taşlamak ise gerçekten gerek yok ana bacı küfürler yemek çok saçma.
  • berat albayrak'ın açıklamalarından daha iyi. olsun en azından bir şeyler yapmaya çalışmış jeoloji mühendisi arkadaşımız.
  • eline sağlık güzel ve yararlı başlık olmuş, inşallah ilgi çeker.
  • ınşaat mühendislerinin bir tek ev yaptığını zanneden sığır beyanı. üretimi ormanda mi yapacaksin? hiç mi yapıya ihtiyacın olmayacak?
  • amerikayı yeniden keşfetmektir. bu ülkenin tek kurtuluş yolu olduğunu yıllardır söylüyoruz. ben bunun yanına tarih turizmini de eklerim. maden tarım turizm sadece bu üçüne yatırım yapar devlet desteği veririm beş yıl, ithalatı sınırlar ihracata abanırım
  • hocam çok boş konuşuyorsunuz boş. inşaat sektörü olmadan ev, okul, hastane, iş yeri gibi yerleşim yerleri nasıl yapılacak yahu? kafanız iyi mi sizin? türkiye'deki konutların çoğunluğu ilk depremde yerle bir olacakken ve doğacak konut açığının, artan nüfusa yetmediği gerçeği söz konusuyken ne saçmalıyorsunuz siz?

inşaat tüm sektörlerin temelidir. yapı olmadan medeniyet olmaz. türkiye'de en fazla insanın ekmeğini yediği sektördür aynı zamanda. birden fazla sektörü de inşaat sektörü besler. cahilce konuşmayın derim öyleyse.
  • lüks sitede satış görevlisiyim, arkadaş güzel yazmış fakat "evler satılmıyor" sadece halkın galeyana gelip uydurduğu esnaf geyiğinden ibaret. evet evler satmıyor ama bize satılmıyor güzel kardeşim, arap-filistin-suriye üçgeni zenginlerine her hafta birer daire satıyoruz burada, adamlar çökmekte olan ekonomiyi görünce yatırıma koştular. sonuçta inşaat piyasası halen dönüyor hem de şu saatte dolar üzerine...

bir çok mülteci de alt emlak firmasından yarı fiyata alma peşindeler milletin elindekini. türkler anca kiracı oluyor, çok azı ev sahibi burada. onlarda krizi görüp rahatlama peşinde bütün malı mülkü satıyorlar.

benim gördüğüm şudur ki bu ülke emlak sektörü altında bildiğin el altından arap ve diğer bilimum hayvanatlara satılıyor. yakında ülkeden çıkma umudu olmayan türk kesimin %90'ı kiralarını bu mültecilere ödeyip kendi ülkelerinde onların köleleri olacaklar. nejat bey artık jamal'ı her gün arayıp "jamal bey kirayı işşşşş bankasına yatıracaktınız ayıb oluyor" diyemeyecek, bizzat jamalcığım telefonu açmak istemeyen nejat'ı arayıp "abijim kira vermeyejeksen boj yapma git mağaranda otur" diyecek. muhtemelen de jamal telefonu kaparken "bu bitli türklere kiralık ev vermeyeceksin abijim yaae" diyecektir.

(bkz: ümmet forever)
  • araba satmayın???çok da şey yapmadığım tavsiyeler silsilesi..