şükela:  tümü | bugün soru sor
124 entry daha
 • binaların ömrü insan ömrünün çok üzerinde olduğu için, mimarlık çok uzun yıllar boyunca şekillenen bir kültürdür.
  zaten göçebe ve savaşçı bir toplumuz. tarih boyunca at sırtında akınlar yapıp, çadırda konaklayıp şehirler yağmalamışız.
  sivil mimarimiz; ahşap ve toprak gibi her yerde bol ve kolay bulunan, bakımı özenli yapılmazsa, görece kısa ömürlü malzemelerle ve yüzlerce yıllık göçebe kodlarımızla şekillenmiş.
  hal böyle olunca da yuzlerce yıllık imparatorluktan günümüze mimarlık kültürü anlamında doğru dürüst bir miras kalamamış. bunun üstüne son 40-50 yılda da bu coğrafyada ayakta kalabilen ne varsa yıktık.
  üzerlerine mümkün olan en kısa sürede, en az maliyetle, her türlü kontrol ve denetimden uzak, en fazla 40-50 sene ömürlü beton bloklar dikip her mahallede milyonerler yarattık diye düzgün bir mimarlık kültürümüzün ve iyi mimarlarımızın olması beklemek saflıktır.
 • mimari devletin ve özel sektörün elinde, o ülkenin insanlarıyla şekillenir. toplumda tarihi koruma, çevreye duyarlılık, tüketimi ihtiyaçla sınırlama, e bir de estetik algısı yok. . ortada akademiye dair hiçbir şey de olmayınca, parayı verenin sözünün geçtiği bir sektörle daha karşılaşıyoruz. insanların araştırma yapmaya, gelişmeye, katkıda bulunmaya ayıracak ne zamanı ne parası ne de isteği var. olanlara da pek izin verilmiyor. sonunda da bilgisiz, estetik duygusu gelişmemiş insanların beyninden çıkan, mimarların çizdiği bir çevreyle karşılaşıyoruz.

  'rağmen' kelimesinin yanlış olduğunu düşündüğüm başlık
 • ülkemizde yapılaşmada birinci önceliğin maliyet olmasından kaynaklıdır. ve diğer unsurda eğitimdir. mimarlık ve mühendislik bölümlerinde hala 80li yıllarda kullanılan teknolojiye göre eğitim veriliyor. günümüzde her şey bilgisayar ile hesaplanırken okullarda hala bu programlar için eğitim dersi nerdeyse yok. kurslara yöneliyor insanlar.
  mimarlık öğrencileri kendi hayal güçlerini zorlayıp proje üretip gecelerini uykusuz bıraktığı projeyi jüriye sunuyor ama o jurideki hoca tek seferde olmamış diyerek tüm emeği piç ediyor. klasik moda sokuyorlar insanları.
 • çünkü mimarlara çok söz verilmiyor.

  bu değil, bu değil, bu hiç değil... kafası var müteahhitlerde.
 • inşaat mühendisleri bunu beğendi.
 • karadenizli müteahhitler bu konuda eğitime ihtiyaç olmadığını ispatlamıştır. ali ağaoğlu eğitim görse bu kadar zengin olamazdı. mimarlık bölümleri acilen kapatılarak ülke bir kamburdan daha kurtulmalıdır.
 • ctrl+c---ctrl+v yaptıkları için
 • yapı şekli haca veya kiliseye benzemesin bir de fazla masraf çıkarmasın mantığında olunduğundan klasik yapılar üzerinden milimetrik olarak ilerleyebiliyor.
  bir de asıl belirleyici olan müteahhit kişi ve firmaların vizyonu.
 • türkiye'de çok iyi mimarlar var
  sadece sizin paranız yok bu yüzden tanımıyorsunuz
33 entry daha