şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kuruluşlarını aşağıdaki deklarasyonla 06.08.2014 tarihinde açıklayan ve amelesinden,ustasına her türlü inşaat işçisini içinde barındıran sendikadır.

  kurucularından tekin arslan , 10 ekim 2015 ankara barış mitinginde patlama olayında katledilmiştir.

  basına ve kamuoyuna

  bugün burda iki nedenden dolayı karşınızda bulunmaktayız. birnci olarak “dünyayı biz inşa ediyoruz, altında biz kalıyoruz. artık yeter” diyerek çıktığımız yolda büyük bir adım attarak inşaat işçileri sendikasını (inşaat-iş) kurduk!

  ikinci olarak star towers iki yıl önce çalışıp halen ücretlerini alamyan işçi arkadşlarımızın hakları için buradayız.

  hertürlü kıuralsızlığın hüküm sürdüğü tam bir barbarlık düzenin hüküm sürdüğü bir sektördür inşaat sektörü… iki yıldır ücretlerini almayan işçi arkadaşlarımız inşaat sektöründe nasıl bir barbarlığın hüküm sürdüğünü anlatmamıza gerek bırakmamaktadırlar. sendikamız biz inşaat işçileriin insanca yaşam özleminin ilk adımıdır.

  biz inşaat işçileri bu sendikayı kurduk çünkü; inşaatlarda her gün yaşanan ölümlere artık son vermek istiyoruz ve mücadeleyi seçiyoruz….

  bu sendikayı kurduk çünkü; adana’da barış ergin gibi çocuk işçilerin inşaatlarda ölmelerini istemiyoruz ve mücadeleyi seçiyoruz…

  bu sendikayı kurduk çünkü; kapitalizmin can damarı sektörlerinden biri olan inşaat sektöründe biz işçilerin sömürülmesine, ezilmesine ve aşağılanmasına son vereceğiz. başta inşaat sektörü olmak üzere, işçi sınıfının ter döktüğü her alanda inşaat işçileri olarak sınıf kardeşlerimizle beraber kapitalizmin tabutuna son çiviyi çakana kadar mücadele edeceğiz. inşaat işçileri sendikası olarak bu kavgada en önde ve sonuna kadar yer alacağız…

  bu sendikayı kurduk çünkü; biz inşaat işçileri olarak, işçi sınıfının militan, sınıfına güvenen ve sınıf bilincini bir an olsun elden bırakmadan mücadele eden üyeleri olacağız…

  bizleri ulusal ve mezhepsel farklılığımızı öne sürerek ayırmaya, birbirimize düşürmeye çalışan ve birliğimizi bozmaya çalışan şovenizme karşı işçilerin birliği şiarını yükselteceğiz. çünkü düşmanımız ortak ve kurtuluşumuz da birlikte mücadeleden geçiyor.

  hiçbir sendikal yasanın hükmünün olmadığı inşaat sektöründe sendikamızı kurararak kendi yasamızı sokakta yapacağız. kuruluşumuzu anlayışımıza uygun olarak sokakta yapıyoruz. sömürünün, sınıfların ve sınırların olmadığı bir dünyayı kurmak mümkün ve bunu başaracağız…

  basın açıklamamızı eseenyurt belediyesinin önünde yapmamzın ndedini burada esenyurt belediyesinin de ortak olduğu rds enerji ve reform inşaat da çalışan ve star towers ‘ın inşasında yer alan, yaklaşık 2 yıldır maaşlarını alamayan işçi arkadaşlarımızla beraber buradayız. burada çalışan işçi arkadaşlarmız çalışmalarının karşılığı olarak kendilerine verileceği söylenen maaşlarını almalıdırlar. 2 yıldır işçilere maaşlarının verilmemesini kabul etmiyoruz ve işçi arkadaşlarımız maaşlarını alana kadar mücadeleyi sürdüreceğiz.

  inşaat işçileri sendikası olarak sömürünün her biçimine karşıyız ve sınıfın bir parçası olarak, sendikamızda örgütlenip birlikte sömürüyü sonlandırmak için mücadeleyi büyüteceğiz.

  dünyayı biz inşa ediyoruz, yine biz altında kalıyoruz. artık yeter

  kendimiz için sefalet, sermaye için zenginlik üretmeyeceğiz!

  kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiç birimiz!

  inşaat işçileri sendikası/ inşaat- iş
 • seda sayan'a cevap olarak yayınladıkları metinin sonunda yer alan aşağıdaki kısımla takdirimi kazanan gerçek sendika gibi duran sendika.

  --- spoiler ---

  seda sayan söylediği bu sözlerle nasıl bir insani ve ahlaki anlayışa sahip olduğunu ortaya koyuyorsa, aynı zamanda burjuva sınıfın emekçiler hakkındaki düşüncelerine de tercüman oluyor.

  bu yüzden seda sayan'a bir söz, işçinin hakkını gasp eden patron sınıfına ve emekçilerin yaşamını açlık, sefalet, yoksulluk ve yoksunlukla yozlaştıran bu lanet düzene birçok söz söylememiz gerekiyor…
  --- spoiler ---

  (bkz: sperm bankası da neymiş ne inşaat işçileri var)
 • kişisel olarak yollarının açık olmasını dilediğim, ve elimden gelirse ve geldiğince sonuna kadar destek olacağım sendikadır.
 • insanların üstüne yapıştırdıkları bu algıları yıkacağız. inşaat işçisi en az senin çevrendekilerden yüz kat daha şerefli ve onurludur. şeref parayla orantılı olarak çoğalmaz.
 • bugün apa nef binası önünde parası verilmeyen taşeronlar için eylem yapmış sendika.

  inşaat işçilerinin destek vermesini beklemeden önce daha bilinçli grupların bu sendikanın yanında durması gerekiyor.

  10-15 inşaat işçisini 50 tane polisle baş başa bırakmamak lazım.