şükela:  tümü | bugün
  • öncelikle söz konusu haberin linki

mezun olduktan sonra teklif edilen 1.750 lira maaşı kabul etmeyen genç, memleketine dönüp dönerci dükkanı açıyor. en azından artik 1.750 liradan fazla kazanıyordur. kim bilir belki daha mutludur.

edit: düzeltmeler.
  • belki de bu arkadas aslinda dönercidir ama inşaat muhendisi olmuştur?
  • “üniversiteden mezun olduktan sonra bin 750 lira maaşla önerilen işi kabul etmeyen inşaat mühendisi genç, memleketine dönerek tavuk dönerci oldu.”
    ülkemizde ki işsizliğin ve ülkemizin gençlerinin içler acısı halinin kısa özeti...
    olayın siyasi boyutlarına girmek istemiyorum zira sözlükte tek basamaklı iq ‘lu bazı kesim tarafından ( onlar kendilerini biliyor) (bkz: çomar) gereksiz linç yemek istemiyorum.
    umarım içinde bulunduğumuz bu süreçten kısa zaman içersinde kurtuluruz , yoksa (bkz: merve çavdar) kardeşimizin durumuna bir çok abimiz ablamız kardeşlerimiz düşecek .
    ilgili link (allah korusun)
  • 10 yıllık inşaat mühendisi olarak takdir etmek istediğim gençtir. benim de benzer planlarım var cesaretimi toplarsam ben de yapabilirim belki.
  • 16 sene boyunca oku -hazırlık varsa 17- ,sonra büyük ihtimalle lise mezunu dahi olmayan, mecliste dayısı olan kodamanın teki senin emeğine karşılık olarak 1.750 lirayı uygun görsün. ne denir ki?
  • müteahhitlik ön lisans yada lisans eğitimi alanların yapabileceği bir meslek olmadığı ve ülke olarak betona yatırım teşvik edildikçe daha çok mühendis , mimar ve teknik personel dürümcü açar.

gereğinden fazla inşaat sektörü ile ilgili bölümlerin mezun vermesi de bu konuda bir etken.

şöyle de bir gerçek var ki uzun yıllardır bende inşaat sektöründe bulunan biri olarak söylüyorum bunu; ülkemizde vasat müteahhit sayısı kadar vasat mühendis , mimar ve teknik personel olduğu da bir gerçek.
  • harran üniversitesi inşaat mühendisliği bölümü...

kardeşim neden gittin, anlatamıyoruz devlet ne kadar suçlu ise boş beleş bölüm açarken siz de yazarken bir o kadar suçlusunuz.

ilk 4-5 üniversite dışındakilerin zaten doğru düzgün iş bulamadıkları ortada, hadi onu geçtim insan hiç mi şöyle demez;

"ya ben daha lise matematiğini yapamıyorum, fizik kimya hak getire beni bu kurumlar nasıl kabul ediyor, daha türev integrali doğru düzgün alamıyorum dur bir bakayım üniversite matematiği nasıl, açayım bir thomas calculus kitabında ne var acaba, lnx'in anca türevini alıyorum ben bu kitap ne böyle lan, buraya gelen kapasitedeki adamlara bu konuların ancak giriş seviyesini gösterebilirler yoksa kimse geçemez, e herkes geçer mezun olursa benim ne değerim olabilir? en iyisi boşa 4 yıl kaybetmeyeyim"

üniversite tercih aşamasında bunları düşünmek çok zor olmamalı, internet derya deniz.

aynısını öğretmenlik yazanlara da söylüyorum, atanamıyorsun abicim "allah kerim bir kapağı atalım da" demek giden yıllarınızı geri getirmeyecek.

devlet tamam suçlu ama bile bile yazan, okuyan adam hiç mi değil?
  • yakın zamanda tanıdığım iki kisinin egitimleri ve yaptıkları işler:
    birisi arkeoloji lisans ve yüksek lisans mezunu. doktoraya devam edecekken vazgecmis. bir piknik alanında küçük bir çay evi açmış. mutlu mesut yaşiyor.
    digeri lise 1'den terk. oto elektrik ve oto kurtariciligi isi yapiyor. keske ortaokulda biraksaymisim diyor.
    herkes universite hatta lise bitirmek zorunda degil. isini seven ve ureten insanlar gerekli bu ulkeye.
  • "yürü be aslan parçası, sistem senin itin olsun" dediğim yürekli kardeşimdir. eğer mezuniyetinden 2 yıl içinde mühendisliğe dair bir şey yapmazsa istatistiksel olarak "mesleğini unutmuş" olacaktır.
  • makine mühendisi arkadaşım da kuaför açtı.böyle değişik bir dönemdeyiz.