1. insaat muhendisliginin ingilizcesi civil engineering anlam olarak uygar(lık) muhendisi anlamina gelir ki bu da aslinda cok net bir ozettir; hala sazdan yapilmis kulubelerde oturan (asagilama diil onlarin lifestylei) afrikali kabilelerde hic insaat muhendisi olmayisi bu savi destekler.insanlarin bazi ulkelerde gereginden cok konuda engin ve yanlis bilgilere sahip olup bunlar hakkinda asiri iddiali davranmalari depremde hem binalarin yikilmasinin hem de cahilce faturanin insaat muhendislerine cikmasinin nedenidir. ne derece alakali oldugu okuyup ogrenilmelidir.
  2. malesef turkiye'de ulke standartlarina uyum gosterebilmek icin midir nedir bilinmez, calisanlarin cogunun uckagitcilik yaptigi meslek.
    mezun olunca* benim de sahip olacagim meslek*.
  3. yurt disindan kiminel konussam tebrik edilip el ustunde tuttuklari / turkiyedekilerin de diplomali amale muamelesi yaptiklari mustakbel meslegim .
  4. "we build targets,they build weapons" sözüyle diğer mühendisliklere laf sokmaya kalkışmış mühendislik dalı.
  5. başlangıçta (ingiltere'de ilk inşaat mühendisliği enstitüsünün kuruluş tarihi 1825'tir) askeri olmayan tüm mühendislik hizmetlerini kapsayan bir disiplin iken günümüzde elektrik, makina, harita, jeoloji, vb. ayrı disiplinlerin ortaya çıkması ile alanı sınırlanmıştır. inşaat mühendisliği drenaj, su temini, akarsu yapıları, kanallar, limanlar, rıhtımlar, deniz yapıları, su yapıları, katı atık, kanalizasyon, köprüler, tüneller, demiryolu, karayolu, temeller, havaalanları, belediye hizmetleri, zemin mekaniği ve statik projelendirme alanlarını kapsar. alanın bu kadar geniş olması sonucunda bir inşaat mühendisi için bunlardan en fazla ikisi dışında uzmanlaşmak oldukça zordur. projeciler dışındaki inşaat mühendislerinin görevleri genellikle işyerini inceledikten sonra işi planlamak, şantiyeyi organize etmek, işleri kısımlar halinde yaptırmak, inşaat faaliyetini denetlemek ve tesisi işin bitiminde iş sahibine teslim etmek olarak tanımlanabilir. abd'de inşaat mühendisliğinde beş uzmanlık alanı mevcuttur. bunlar yapı, malzeme, hidrodinamik, zemin ve sistemler (su kaynakları, ulaşım, çevre, enformasyon) olarak sınıflandırılmıştır.
    (bkz: inşaat terimleri)
  6. gunlerce suren hesaplari cok kisa surede yapan programlarin sonuclarini anlamak, irdelemek, duzeltmek ve uygulamak icin egitimi alinan meslek. zaten o programlari yazabilmek icin ilk sartin insaat muhendisi olmak oldugu dusunulurse "niye okuduk ki biz bu bolumu, bak herseyi bilgisayar yapiyor ne guzel" demenin yanlis oldugu ortaya cikar.