şükela:  tümü | bugün soru sor
  • kendime ait mimarlık ofisi işletiyorum.işler ciddi anlamda alarm veriyor.ekim ayından bu yana işler tamamen durmuş vaziyette.sürekli değişen imar kanunları ve ekonomik durgunluk sektörü bitirme noktasına geldi.yeni anlaşmalar durdu,çok az sayıda yeni iş olsa da müteahhitler işi başlatacak miktarda evrak harç paralarını da veremiyorlar.kimse önünü göremiyor.boyacı,fayansçı,tesisatçı,kalfa,usta,beton firmaları sıkıntıda.yapı denetim firmaları eleman çıkarıyor.
  • çok nazikçe belirtilen başlık. ben olsam "inşaat sektörünün yarrağı yemiş olması" diye açardım.

not: mimarım
  • zaten balondu, iyi de olmuş, bir ömürlük maaş ev yapmıyordu
  • "boyacı,fayansçı,tesisatçı,kalfa,usta" kesimi yani kaymak değil emek kısmı hariç beter olsunlar.

kıymetli evlerinizi ||| kira bedeli * 200 ||| gibi basit bir formülle satarsanız insanlar evlere ulaşabildiği gibi siz de satış yapıp daha fazla ağlamazsınız.
  • ilki benden: (bkz: svihs)
  • şişirilmiş fiyatlar nedeniyle ve faizlerin bu kadar yükselmesi nedeniyle çöküş kaçınılmaz oldu.

şuan evimin karşısında 20 katlı bir bina yapıyorlar ve ilk yapılmaya başladığında inşaatın daha temeli atılırken 900 bin tl istiyorlardı. zaman içinde 750 bin, 690 bin ve 499 bin'e kadar düştü ve toplamda bu düşme süresi yaklaşık 5 ay sürdü. bu hızla daha da düşecek gibi görünüyor. faizlerin bu kadar yüksek olduğu bir ortamda ve bu kadar ekonomik belirsizlik varken kimse ev alma riskine girmez. dolayısıyla bir süre daha emlak fiyatlarının düşmesi olası görünüyor.
    edit: imla
  • çok normaldir. bilindiği gibi her sektör temsil ettiği ne ise onunla tasvir edilir.

inşaat sektörü çöker veya yıkılır. tarım çürür. denizcilik batar veya su alır. yol yapımı geri kalır. hayvancılık ölür veya can çekişir. siyaset düzensizleşir. makine sektörü bozulur. ulaşım tıkanır. hizmet sektörü aksar. kamu yağmalanır. ortaklıklar çözülür. evliler ayrılır. dostlar düşman olur. ordu güçsüzleşir. adalet haksızlaşır. polis despotlaşır. eğitim cahilleşir. sağlık ise hastalanır.

inşaat sektörü bozulsa veya güçsüz düşse şaşırabilirdik, lakin çökmesine şaşıramayız. hayırlı pazarlar.

edit: aşklar nefrete döner. sarhoş ayılır. ayık uyur. düşkün kalkar. aydın körelir. akademi karanlığa gömülür. düzen bozulur. boş dolar. dolu boşalır. dostlar kavga eder. küsler barışır. yoldaşlar ayrı düşer. tanımayanlar tanışır. bitkiler çürür. toprak yeşerir. yağmur yağar. su buharlaşır. aç doyar. doyan acıkır. ilerleme yavaşlar. geri kalmışlar ilerler. düşünceler duygusallaşır. duygular nasırlaşır. nasırlar yumuşar. yollar kapanır. engeller aşılır. iletişim kopar. kopukluk onarılır. hizmette kesinti olur. kesintide özür dilenir. özürde büyüklük vardır. büyüklük kurumdadır. kurumdan hizmet gelir. hizmette kesinti olur. mazlum başkaldırır. başkaldıran savaşır. savaşan kazanır. kazanan zalimleşir. zulümde mazlum vardır. mazlum başkaldırır.