şükela:  tümü | bugün
 • işin içinde biri olarak "ohooo çoktan amk" dediğim başlık.

  yapı denetim işiyle uğraştığım için büyük, küçük onlarca proje sahibiyle iletişim halinde oluyorum. an itibariyle birbirine borcu olmayan insan yok, demirci birine borçlanmış, fayansları alan başkasına borçlanmış, pimapenleri takan 2 ay önceki işten para bekliyor vs vs. önümüzdeki dönemde belli başlı büyük proje sahipleri dışında ufak girişimcilerin işi zor gözüküyor. sağa sola çek yazan yazana, koskoca inşaat sektörü hayali parayla dönüyor adeta.
 • 5 milyon suriyeli daha alırız, sorun çözülür beyler.

  bu kadar insanın ülkeye sokulmasındaki ulvi! amaçlardan biri de inşaat sektörünün nefes almasıydı, lakin görünen o ki, sektör karbonmonoksit solumaya başlamış.
 • sektörün daha da krize girmesini, bundan hiç çıkamamasını ve komple yok olmasını diliyorum.
  çünkü o zaman :
  -auto-cad veya 3dmax gibi osuruktan mimari programlarla estetiğin anasını siken, bu programlar sayesinde kibrit kutusu gibi bina yapmaktan öteye başka bir boka yaramayan, görsel açıdan cumhuriyetin kuruluş yıllarında yapılan güzel eserlerin yanına bile yaklaşamayan, ermeni-rum mimarların yarattıkları güzel eserlerin yanında sıçmıktan öteye gidemeyen, her fırsatta malzemeden çalan, tuğla yerine ytong kullanan, onun bile en incesini kullanıp 2 daire arasına 7 cm gaz beton duvar çekip kurnazlık yapan, bu nedenle herkesin birbirinin gürültüsünü çekmesine sebep olan, dairelerin m2'lerinden (ç)alarak çatı katına kendine ilave daire ekleyen, nefes alacak en ufak bir pay bırakmayan, balkonlu daireleri ve balkon keyfini ortadan kaldıran, belediyelere imar birimlerine adamlarını sokarak haksız yükseklik izni (ç)alan, projede verdiği sözleri imar kanunu değişti gibi bahanelerle yerine getirmeyen bu şerefsizlerin toptan yok olması bu milletin elde edeceği en büyük fayda olur.
 • 2011 yılında 15 milyon konut varken
  2017 de bu sayı 19 milyona çıktı.
  e doydu sektör. normal yani satışların azalması.
  ikinci evlerini alanlar dahi oldu.
  ama artık ekonomik durgunlukla birlikte bankalarin faizleri alınamaz düzeye geldi.
  bu saatten sonra ev almak akıl karı değil.
  evi olmayan insanlar gidin guzelce kiranizi verin kafanız agrımasın.
  insaat sektöründe 3 yıla kalmaz yaridan fazlası iflas bayrağını çeker.
  aman deyim paranızı kaptırmayın bu dolandiricilara.
 • ben sektör mektör bilmem. 5-6 ay öncesine kadar ev bakıyorduk alalım filan diye. ama vazgeçtik. 200 bin tl kredi çekince 380 bin tl olarak ödüyoruz. 180 bin tl faiz mi olur aq ya. biz gün içinde 1, 2, 5 tl’nin hesabını yapacak durumda insanlarız.

  velhasıl kira öder gibi ev almak denen olay tamamen yalan. kira öderim ev almam. 3 günlük dünyada ev alıp bütün hayatımı bankaya vakfetmek istemiyorum.
 • ''inşaat işinin göbeği istanbul'da kayıtlı müteahhit sayısı 60 binin üzerinde…
  bütün avrupa kıtasında bu sayı 25 bin civarında… nüfusun türkiye ile aynı
  olduğu almanya'da müteahhit sayısı 3 bini geçmiyor.
  ya tüm türkiye'de kaç müteahhit var? sıkı durun; 330 bin! tarlada yetişse,
  verimli olmaz böylesine… alıcısı olsa dünyaya ihraç ederiz, paraya para
  demeyiz. ipini koparan inşaata başlayınca sektör sıkıntıya girdi haliyle...''

  murat muratoğlu - sözcü
  https://www.sozcu.com.tr/…-ev-satamiyorlar-2278146/
 • beter olsunlar. her yere bina dikersen arz, talebi geçer. insanlar artık şehir hayatından kurtulmak istiyorlar.
 • beton sağlayan mikserini...
 • inşaat sektörü denince herkesin aklına yap-sat işi yapan müteahhitler gelmiş. yap-satçılar inşaat sektörünün içinde devede kulak kalırlar.

  türkiye'de inşaat sektörü denince 3 ana kurum akla gelmelidir: dsi, karayolları, toki. bütün büyük paralar bu kurumların açtığı ihalelerde döner. örneğin karayolları ihalelerinde 50 km asfalt yol yapımı yaklaşık 100 milyon liralık iş demektir. ya da gölet projesi, taşkın koruma gibi devlet su işleri ihalelerinde milyonlarca liralık ihaleler olur. toki desen en az 200 konutluk dev projeler yaptırır.

  şimdi kriz bunun neresinde bakalım. 10 milyon liralık iş alan abc firması 8 milyon harcama yaparak işi bitiriyor. kuruma başvurarak parasını istiyor. kurum diyor ki ödenek yok, 1 milyon ödeyeyim gerisi allah kerim diyor. inşaat firması için çanlar çalmaya başlıyor. inşaat firması da para alamadığı için tedarikçilerine ödeme yapamıyor. tedarikçiler de tıkanıyor. vs vs.

  şu an lokomotif denilen inşaat sektörüne devletin ödeyebileceği kuruş parası yok. hazine bitmiş durumda. o yüzden mehmetçik suriyede, o yüzden ittifaklar tartışılıyor, o yüzden imamların vaazları gündem oluyor. ve en acısı şeker fabrikalarımızın satılması bu yüzden gündeme geliyor. lokomotife kömür atabilmek için.