şükela:  tümü | bugün
 • 2017 yılından beri 13 no'lu işkolunda faaliyet gösteren bağımsız işçi sendikası. yeni kurulmasına rağmen, arkasında dört yıllık bir dernek deneyimi var. daha önce inşaat ve yapı işçileri derneği (iyi-der) ismiyle faaliyet gösteren oluşum, geçtiğimiz yıl aldığı kararla sendikalaştı.

  son bir yılda pek çok büyük grevin örgütleyicisi olan sendika, bugün gerçekleşen 14 eylül 2018 3.havaalanı olayları için de bir açıklama duyurmuş:

  --- spoiler ---

  3.havalimanında eylemdeyiz

  3.havalimanında şantiye sahası içerisinde biz işçilerin kullandıkları servislerin yetersiz olması nedeniyle bu sabah eyleme başladık. günlerdir bu sorunun çözülmesi için firmanın sahadaki yetkilileriyle işçi arkadaşlarımız arasında görüşmeler oldu ama her hangi bir düzenleme yapılmadı.

  biz işçilerin en temel ulaşım hakkı patronlar tarafından karşılanmıyor. yağmurun altında biz işçileri bekleterek birbirimizi ezerek servislere binmemizi istiyorlar.

  türkiye’nin en büyük havalimanın projesini yapmakla övünenler biz işçilerin barınma, beslenme ve ulaşım gibi en temel haklarımızı elimizden alarak yapıyı yükseltiyor.

  inşaat işçisi köle değildir. en temel haklarımızın elinden alındığı şantiyenin köle kampı haline getirilmeye çalışılmasına izin vermeyeceğiz.

  başta ulaşım hakkı olmak üzere biz işçilerin talepleri karşılanana kadar eylemlerimiz devam edecek.

  inşaat ve yapı işçileri sendikası
  --- spoiler ---

  sektörü bilenler bilir, zordur ve çalışma şartları oldukça ağırdır. türkiye'nin neredeyse en az sendikalaşma oranına sahip sektöründe diğer bir iki sendika ile beraber iyi-sen kritik bir mücadele yürütüyor. yolları açık olsun.

  tek tavsiyem, umarım sosyal medya hesapları dışında bir an önce web sitelerini de tamamlarlar. biz de böylece daha rahat takip ederiz kendilerini.