şükela:  tümü | bugün
  • iktidar cahil seçmenlerin gözünü boyayarak oy toplayamayacaktı.
  • çok daha mantıklı bir hareket olurdu. güçlü sanayimizi ileriki dönemlerde satıp ülkeye sıcak para girişini sağlar sonra da ekonomiyi kalkındırıyoruz diye artistlik yapardık.

olsun, "geçemesek" de köprülerimiz oldu fena mı?
  • bir bok olmazdı bu ülkede. ayrıca çevre güzelleştirmek derken? iyi güldürdün kardeş.
  • türk girişimci profili ve vizyonu düşünülünce, türkiye'yi yeni bir çin'e dönüştürecek hamle.

bir sürü vestel'imiz olacaktı.
    önüne gelen, atölyeden hallice fabrika kuracaktı. buralarda çin'den getirdiği parçaları montajlayıp çamaşır makinesi, buzdolabı, televizyon, tablet , motosiklet, otomobil vs yapıp yomihu, maverick, premium gibi markalarla satacaktı.

bu arada büyük bir kitle hiçbir şey üretmeden teşvikleri cukkalayacaktı.

ürünler dış pazarda satmayınca, kamu personeline maaşlarından taksitler düşülerek zorla bilgisayar, telefon falan satılacaktı.

o da kesmeyince uluslararası bir model, arda turan ve bir çamaşır makinesiyle garip fotoğraflar çekip "discover the turkish industry" gibi vizyonsuz kampanyalar londra sokaklarını süsleyecekti.

hedef kore ve almanya gibi olmaksa yatırım yapılacak iki alan var:
    ar-ge ve pazarlama/reklamcılık

türkiye'nin sanayi üretim kapasitesi yeterli. fiziksel ürün üretmek artık çok kolay. ama fikri ürünler üretemiyor.
    katma değerli patent ve tasarımlar çıkaramıyor. bununla birlikte var olanı markalamayı ve pazarlamayı beceremiyor.

katma değerli patentlerin, iyi bir iş ve pazarlama planın varsa onu üretcek adam bulursun. yoksa haybeye fabrika açar ithal fikirlerin vidasını sıkarsın.
  • en azından, gıpraşmalı yüzüğü dışarıdan getirmek zorunda kalmayacaktık.
  • doğru sonuçlar vermesi için öncelikle eğitim sisteminin düzeltilmesi gerekirdi, sabırlı ve fedakar nesiller yetiştirip üretimin önemi aşılanmalı, insanların tüketime yönlendirilme olayı uzun bir süre ertelenmeliydi.

eğitim sistemi aynen kalsaydı ve üzerine sanayi yatırımları yapılsaydı, bu yatırımlar kısa sürede değil uzun vadede kazanca dönüştüğünden iktidarın işine yaramayacaktı, halkın gözünde ekonomide hızlı bir düzelme görünmediği için oy olarak geri dönmeyecekti.

itaatkar/biatçı nesiller hedefleyen iktidarlar için eğitim sisteminin düzeltilmesi hiçbir zaman sözkonusu değildir, dolayısıyla sanayi yatırımlarının gerektireceği sabrın ve çalışkanlığın hiç öğretilmeyeceği, çabuk sıkılan ve sürekli yeni şeyler tüketmek isteyen nesillerin yetiştiği bir ülkede sanayi yatırımı yapmanın da koltuğunu düşünen iktidarlar için hiçbir anlamı yoktur.

oysa gereken eğitim hamleleri ve sanayi yatırımları yapılsaydı, bugün sadece sanayi sektöründe değil, üretim alışkanlığı edinmiş ve tüketim toplumları gibi sadece sahip olduklarını değil aynı zamanda şahsi ve manevi değerlerini de yenileme/geliştirme ihtiyacı hisseden nesiller sayesinde, bilimde ve sanatta çok daha ileri bir ülke olurduk.
  • önemli olan sanayiye değil, yeniliğe yatırım yapmak. iphone'dan tut, don lastiğine kadar her şey çin'de üretiliyor. ama çin, sanayiye bağımlı hale geldi. çin'de üretilmeye devam edebilmesi için ise ucuz işgücünün sürmesi gerekiyor. çin kalkındıkça işgücü pahalılaşıyor, bu yüzden çin çıkışı ar-ge yatırımı yapmakta arıyor.
    bizde de mesela tekstil sanayi dünya ölçeğinde olmasına rağmen, büyük firmaların fasoncusu olmaktan kurtulamıyoruz. türkiye, ihracat yapmak zorunda. bunun yolu da yenilikten geçiyor.
  • kendi titreşimli bileziğimizi kendimiz yapardık. devlet böyüklerimiz de alış verişlerini dolar ile değil tl ile yaparlardı.
  • sovyetler birliği yaptı ve battı.
    almanya yaptı ve çıktı.

türkiye yapsaydı sonuç aynı olurdu. olay neye yatırım yaptığın değil, nasıl yatırım yaptığın.
  • en fazla sanayi siteleri ve buralardaki ustalar, çıraklar artar.

türkiye'deki sorun işgücünün inşaatta veya sanayide olması değil; türkiye'nin sorunu önemli yerlerde eğitimsiz insanlar varken eğitimli insanların plazalarda üç kuruş maaşla ömür çürütmesinde.

eğer yatırım inşaattan sanayiye kayarsa ilkokul mezunu müteahhitlerin, inşaat ustalarının yerini yine ilkokul mezunu sanayi ustaları, çıraklar alacaktır.

teknoloji ve sanayi üretimi sadece yükseköğretim mezunlarıyla yapılabilir, ilkokul mezunlarıyla sadece tamirat ve bakım yapılabilir.