• inşallah ne ki. maşallah da derim. allah razı olsun da. her şeyin başı kısmet de. alnımıza ne yazıldıysa o da. allah kabul etsin de derim ibadet edenlere.hatta kul hakkını özellikle hatırlatırım benim için insani olarak önemli sadece başkasının hakkına girmemek ama inanan insanlar çoğunlukla kul hakkı demeden farkında olmuyor yaptıklarının. örnekler çoğaltılabilir. bunların benle alakası yok. karşımdakilerin buna inandığını biliyorum ve aynı kültürde büyüdüm. bence gayet şık harekettir.
  • “umarım olur”, demek istiyordur. *
  • sırf annesi/babası müslüman olduğu için doğar doğmaz nüfus cüzdanındaki "din" hanesi dolduruverilen bir ülkede, yerleşik kültürün getirdiği dil alışkanlığından başka bir şey değildir.

inşallah yerine umarım tercih edilmelidir.
  • gayet normal rahat bir bireydir.

dükkanına girip bizim usul selam verince "aleykümselam" diye karşılık veren katolik arkadaşım var benim. başlığın bağlamına göre ikimiz de combo etkiyle dinden çıkmalıyız. aşın bunları canlar, yıl olmuş ikibinondört.
  • annanesinin gönlü hoş olsun diye beyle avuçlarını açarak 1 elham 3 kulhuallahü okuyan bile vardır. abartılmasındır, ateist saksıda yetişmiyor.
  • benim. bununla da kalmam, allah korusun derim, maşallah derim, allah rahmet eylesin derim, tövbe tövbe derim... derim de derim işte. hiç de gocunmam. hatta birine takılırken en çok allahsız derim. tabi allah sözcüğü benim için boş küme olduğundan bunları sadece dil alışkanlığıyla kullanırım, dikkat bile etmem.

ateizmden çıkmış mıyımdır acaba?
  • mümkün mertebe kullanmaktan kaçınsamda ve "umarım" kelimesi ile ikame etmeye çalışsam da bazı durumlarda mecburen kullanıyorum. umarım kelimesi bazen soğuk ve hatta irite kaçıyor. mesela:

müslüman: yarın çok önemli bir sınavım var. inşallah iyi geçer.
    ateist: umarım.

şimdi yukarıdaki örnekte "umarım" sanki "yav he he" gibi duruyor. ama tatava yapmadan inşallah'ı basıp geçersen rahat ediyorsun.
  • memleketin gayrimuslumlerinin de yıllardır benzer arapça kökenli ifadeleri kullandığını bilmeyen köylü kardeşlerimizin şaşkınlıkla karşıladıkları tanrısız eleman. inşallah kelimesine yeni yorumlar da katmış olur, katmaması için de hiçbir gerekçe yoktur canlar.
  • müslüman toplumun icinde yasıyordur.
hesabın var mı? giriş yap