şükela:  tümü | bugün
 • algımızın sınırlarını tam olarak bilmemiz mümkün olmayabilir lakin onun bildiğimiz sınırlarından sözedebiliriz sanıyorum.

  temel sınırlar şunlar:
  - zaman sınırı.
  evren 14 milyar yaşında lakin bizler sadece 100 yıl kadar yaşayabiliyoruz. demek ki toplam zamanın sadece %0.00000007'sinden haberdarız.

  - mekan sınırı.
  kainat bugünki hesaplara göre kabaca 25 milyar ışık yılı genişliğinde, oysa bizler dünya üzerinde kabaca 13 bin metre çapında bir küre üzerinde yaşıyoruz. dandik bir modellemeyle evren'i de küre kabul etsek mekan sınırımız yüzde işaretinden sonra elli altı 0 ve bir tane de 1.

  - duyu sınırı.
  görme duyumuz tüm elektromanyetik spektrumun, atıyorum, on milyonda birini algılayabiliyor herhalde. kulağımız sadece 20-20000 hertz arasını duyuyor ki bu da hava moleküllerinin boyurları ile sınırlı ses dalgaları içerisinde, bunu da atacağım, on binde bir falandır. koku ile ilgili yorum yapamayacağım, her kokuyu algıladığımızı farzedelim. dokunmak da çok karışık onu da geçtik. o halde duyularımızla algıladıklarımız toplam uyaranların yüz milyarda biri, %0.0000000001 oldu.

  demek ki tüm evren'in 10^58'de birini, tüm zamanların 10^9'da biri bir süre boyunca tüm uyaranların 10^11'de biri ile algılayabiliyoruz. her şeyin 10^78'de birini yani.

  tüm samanyolunda bir proton.

  tabi tabi, şüphesiz ki askın dili evrenseldir.
 • hayalleri kadardir.
  paeh, dantel oldum bu tanimlan...
 • kasiga kadardir.

  (bkz: cay kasigi deneyi)
 • (bkz: havsala)
 • konyla ilgili olarak aldus huxleynin the doors of perception kitabı en önemli kaynaklardan biri olarak gösterilebilir. kitabın bir bölümünde, duyularımızı fiziksel kapasitelerince kullanmıyoruz. beynimiz ve sinir sistemimiz (varlığımız değil) karmaşık, uygun olmayan ve bunaltıcı bulduğu şeyleri eliyor ve bunu hayvani bir varolma içgüdüsüyle yapıyor. ancak bu eleme modern insanın esinlenmesini, yaratıcılığını ve üreticiliğini azaltmaktadır. mealinde sözler söylemektedir.
 • immanuel kant'ı epey meşgul etmiş görünmektedir.

  (bkz: ding an sich)
  (bkz: #6586133)
 • küre şeklinde olan sınırsızlıklardır.

  hatta spiral spiral de olabilir.

  tamamı ile bu saatte;
  verilecek en saçma seçme örnek için;
  ufuk çizgisi vardır ama sınır mıdır?
  sorarım size...

  bu durumda
  insan algısı sınırı mınırı yoktur.

  algı, algıdır.

  sınırsız, sonsuz, canımın, keyifimin çektiği yere kadar gider, gelir;
  ara ara küresel, spiral, sinüzoidal takılır...
  bu bana mı özgüdür?
  yok canım,
  her bir insanda durum budur.
  da
  neden işi komplike ediyoruz;
  işte ben bunu algılamakta sınırlıyım şu an - dır.