şükela:  tümü | bugün
  • bu sabah bisikletle çıktım 19 km yol pedalladım, 390 kcal harcadım. aynı mesafeyi yürüseydim veya koşsaydım 600-700 kcal harcayacaktım. bisiklet bir araç olabilir ama neticede benim enerjimle hareket ediyor. demek ki insan bedeni enerjiyi en iyi şekilde kullanacak şekilde tasarlanmamış.
  • bisikletle merdiven çıkmayı denediğinizde tersine ikna olabilirsiniz.
  • rampa şeklindeki düz merdivenleri bisikletle çıkmaya çalıştığınızda gerçerliliğine ikna olablirsiniz.
  • asıl neden başka da olsa, tournier bu konuda "çalışmak insanın doğasına aykırıdır. bizi yorması bunun kanıtı." der.
  • ayaklarımızın tekerlek şeklinde olması durumunda karşılaştırılabilecek durum. mesele verim değil tasarım. bisikletle adım adım gidilirse kıyas daha makul olur.
  • insan bedeni ucuz yiyeceklerle yeniden ürettiği emeğini kapitaliste satarak artı-değer ürettiği ölçüde verimlidir.
  • krebs döngüsü nedir bilmeyen insan sözü
  • kesinlikle katıldığım önerme. insan vücudu ihtiyacı olan tüm vitaminleri, yağ asitlerini sentezleyemez. bunları mineraller ve besin maddeleri de dahil olmak üzere dışarıdan almak zorundadır. ayrıca; dışarıdan aldığımız selüloz gibi maddeleri parçalayıp, enerji verici bir hale getiremeyiz. üstelik; yediğimiz maddelerin sonucu olan bir sürü artığı dışkılamak, zorunda kalırız. bu ise bir sürü zaman ve madde israfına sebep olur.

insan vücudunun yaşlandıkça, performansının düşmesi de eklenmesi gereken artı bir özellik. yaşlandıkça meydana gelen; organlarda olan zayıflamalar, herkesde görülme ihtimali olan kanser, immün sistemin zayıflaması ve otoimmünite vakaları vs. bu ve buna benzer rahatsızlıklar ise topluma artı bir yük getirerek, durumun daha da kötü bir hal almasına sebep oluyor.

insanoğlunun şempanze ile olan son ortak atasından ayrılmasının üstünden 4-5 milyon yıl geçti. modern insan olarak da dünya üstünde yanılmıyorsam, 200.000 yıldır bulunuyoruz. kısacası; tür olarak evrim sürecinin başındayız. sonuç; beyinsel olarak bir evrimleşme geçirmemiz dişi bireyin leğen kemiği ile alakalı olduğundan, bence geçireceğimiz evrim beynin nasıl kullanılacağı ile olacak. yani; homo sapiens sapiens türü, beyin denilen organını, daha fazla ve verimli kullanarak vücudundaki verim düşüklüğünü minimum hale getirebilir.
  • memnun kalmadıysan 1 ay içinde iade et.