şükela:  tümü | bugün soru sor
  • insanları diğer canlılardan ayıran, özel kılan şey nedir? bu veya buna benzer bir soru sorulduğu zaman verilen cevap görme yeteneği, hızlı koşması, güçlü çene kemiği, aşırı soğuk veya aşırı sıcak iklime uyum gibi şeyler olmayacaktır. birçok kriterde farklı farklı türler insanlardan çok daha öndedir. bir çitanın insandan hızlı koşması, bir kartalın insandan çok daha keskin gözlere sahip olması, gri gorilin ısırma gücü (http://thechive.com/…-the-animal-kingdom-25-photos/), kedigillerin gece görüş kabiliyeti gibi memeli hayvanlardan bariz örnekler verilebilir. hatta bir kavgada insanı öldürebilen bal porsuğu, veya bir ev kedisinin maksimum hızının usain bolt’dan daha fazla olması (https://www.quora.com/…h-is-faster-a-cat-or-a-human) gibi şaşırtıcı örnekler de verilebilir. işin içine sürüngenler, balıklar, böcekler vs girince hemen hiçbir özelliğimizin dünyada birinciliğe oynamadığı görülmektedir.
    olayı memeliler açısından sınırlandırırsak, ve insanların diğer canlılardan üstün olduğu yönlere bakarsak bazı şeyler görebiliriz. bunlar arasında dayanıklılık en öne çıkan özelliklerimizden birisidir. birçok memeli hayvana kıyasla çok daha uzun süre yüksek tempoda koşabilir, veya baya uzun bir süre yüksek tempoda yürüyebiliriz (http://www.popularmechanics.com/…n-runners/?slide=1) . ter bezleriyle sıcaklığı regüle edebilmemiz, ve dik yürüyerek birim hacim (veya birim kütle, et yoğunluğunun memelilerde hemen hemen aynı olduğu düşünülürse) daha az güneş ışığına maruz kalması, sıcak hava şartlarında bir attan daha uzun mesafeleri katetme yeteneği verir. veya vücudumuzda sahip olduğumuz kılların aslında birim alandaki sayısı birçok primat ile eşdeğer, ve kısa olması insanlara parazitleri daha iyi algılama olanağı veriyor (http://www.economist.com/node/21541808).
    insanları özel kılan şeyin ne olduğu gibi kendini beğenmiş bir sorunun cevabı olarak ise, muhtemelen beyin gelir. burada beyinden kastedilen, beynin kartallardaki gibi görüntü işleme kısmından, veya kedilerdeki gibi kas kontrolünden (https://iheartcats.com/…facts-about-your-cats-ears/) sorumlu olan bölgeler değil. daha çok düşünmeyle alakalı olan ön korteks bölgesi, beyin ağırlığının vücut ağırlığına oranı, sinirler arasında kurulabilen bağ çeşidi gibi şeyler söylenebilir.