şükela:  tümü | bugün
 • sam keana ait bir bilim kitabı. türkçeye berna kılınçer çevirmiş.

  travma, delilik ve iyileşme hikayeleriyle bir beyin araştırmaları tarihi diye kendi tanımını en iyi kendisi yapıyor aslında.

  benim yorumumsa oldukça başarılı bir üsluba ve kurguya sahip (kurgu derken dizilimden akıştan bahsediyorum zira hikayeler gerçek) sürükleyici bir eser. hele ki dawkins'in bir şeytanın papazı'ndan hayal kırıklığına uğrayıp yarıda bıraktıktan sonra ilaç gibi geldi.

  çok yazarım üstüne de, gerek yok. alın okuyun. özellikle beynin, sinir sisteminin nasıl çalıştığına yönelik bilgileri gerçek insan hikayeleriyle birleştirerek kalıcı bilgiler edinmek istiyorsanız, bu alandaki araştırmaların nasıl ilerlediğini merak ediyorsanız kaçırmayın derim. kesinlikle son üç beş sene içinde okuduğum en iyi 10 kitap arasına girecek cinsten. bilim kitabı okumayı sevenler mutlaka okumalı.
 • beyin beyindir.
 • yazarı sam kean insan beynine ışık tutarken bunu herkesin anlayabileceği dilde ve yaşanmış hikayeler üzerinden anlatarak etkileyici bir kitap ortaya çıkarmış. okunası bir kitap.

  etrafınızda "uykuda cinler musallat oldu, karabasanlar geliyor, göğsüme göğsüme oturuyorlar" diye hacıdan hocadan üfürükçülerden medet umanların kafasına kafasına vurun. hiç birşeyleri kalmaz.
 • okurken inanılmaz keyif aldığım, bitmesin diye her seferinde ayracı kaldığım yerin birkaç sayfa gerisine koyarak okuduğum mükemmel kitap.

  sözlükten bir yazarın önerisi üzerine incelediğim kitabın orijinal ismi de bende içeriği hakkında merak uyandırınca okuma kararı aldım.

  büyük beklentilerle okumaya başladığım nöroloji ve nöroşirürji ile ilgili birçok kitabı, çoğunlukla magazinsel konuları ele aldığı ve pek de bilimsel olmayan perspektiflerden yaklaşılarak yazıldığı için bırakmış ya da ibret almak adına acı çekerek bitirmiş biri olarak söyleyebilirim ki; bu kitap sağlam bilimsel temeller üzerine oturtulmuş. okurken minimum seviyede 'acaba' dedirten sağlam bir kitap olmuş.

  yazar sam kean in kendisinin de ifade ettiği gibi, "bilim kadar keşiflerin ve kaşiflerin hikayelerinden hoşlanıyor, hatta belki de onları daha da çok seviyor" iseniz, bu kitap tam size göre.
 • beynin işleyişini anlatan sade ve anlaşılır bir bilim kitabı . beyin ve nöroloji üzerine ilgi duyuyorsaniz ve dilinin ağırlığı sizi korkutuyorsa kesinlikle bu kitaba başlayın. herkesin okuyabileceği ve anlayabileceği bir kitap .
 • “elimi attığım hiçbir şeyde şansım pek yaver gitmedi” diye içini çeken czolgosz, “ve bu beni yiyip bitirdi” der. gerçekten de bu durum onu tahmin edemeyeceği kadar yiyip bitirmiştir. kronik stres, aksonları ve dendritleri büzebilir ve beynin düşünmesini öngörülemez biçimlerde çarpıtabilir.”

  “fazla esneklik payı bırakmayan bu deneyler, birçok biliminsanı için özgür iradeyi ortadan kaldırır. bu düşünceye göre zihnin bilinci ve karar veren iradesi, aslında bilinçsiz zihnin yapmaya çoktan karar verdiği sürecin yan ürünüdür.”

  harika bir kitap.
hesabın var mı? giriş yap