şükela:  tümü | bugün
 • sena şener’in aynı isimli albümü ve şarkısı. ilk albüm olma niteliği taşıyor.

  yapmış olduğu single ve yer aldığı albümler içinde parlamıştı sena sener.

  şaka gibi ! daha dün artık bir albüm çıkarmalı diye kendi kendime mırıldanmıştım. evrene gönderdiğim enerji bugün sürpriz şekilde döndü.

  spotify üzerinden apar topar dinlemeye başladım. mükemmel olacağına şimdiden eminim.

  ses rengi ile türk batı müziğine damga vuracaktır kendisi.

  eminim demiş miydim?
 • sena şener albümü ve albümle aynı adı taşıyan şarkısı.
  yaklaşık 5.30 dakikalık bir şarkı ve sena şenerin ses rengini tamamen vermiş şarkı. inmiş çıkmış dönmüş dolaşmış sesi şarkıda. böyle ses oyunları yap sen canımızı ye.

  sevmemeliyiz şarkısı sanırım bir dizide kullanılmış, sahneye cuk diye oturmuştu. bu şarkıda böyle bir sahneyle kliplerse harika olur, zira sözleri ve müziği çok uygun.

  (bkz: kıvırcık saçlı kızların çok güzel olması)
 • dinledikçe daha çok demlenen, binbir çeşit tadı, aroması ortaya çıkan albüm.

  çok değil, belki bir sene içinde “en iyi 100 türkçe sözlü albüm” listesinde kendine üst sıralarda yer bulacaktır.

  tarihe notunu düşelim.
 • sözleri:

  bir muammada buldum kendimi
  bilmediğim elleri aşar bendimi
  dokunur bana, yalnızlığıma

  sıkıca sarar tütününü
  hiç esirgemez kötü sözünü
  dokunur bana, sakladıklarıma

  özenle dokunmuş bir kilim
  uzandım dizlerine
  özüyle çakışmış ben kimim
  kimim ki uzandım gizlerine

  insan gelir insan geçer
  çık hücrenden, ruhun göster
  ya da en tepesinden
  bana hep baktığın yerden

  düş
  korkaklığın pınarından
  ekinsiz bostanıma
  düş
  kollarıma

  ilmik ilmik bilir beni
  ama anlatmaz bana derdini
  dokunur bana, sancılarıma
  melankolik yazı güzü
  belki yalan sazı sözü
  dokunur bana, sakladıklarıma

  yerim bir, göğüm bir
  canım bir seninle
  insan gelir insan geçer
 • debut sena şener albümü.

  başıma bir şey gelmeyecekse yukarıda yapılan abartılı yorumlara (ses rengi ile türk batı müziğine damga vuracağı, bir sene içinde “en iyi 100 türkçe sözlü albüm” listesinde kendine üst sıralarda yer bulacağı vs.) katılmadığım bir çalışma olduğunu söylemek isterim. evet harika bir sese sahip ve hayata müzik için doğan yetenekli ne nadir kişiler arasında ama nedense şarkılarında bir samimiyetsizlik olduğunu düşünüyorum.

  sanatçılar yaşadıkları ile varolurlar ve bu varoluş deneyiminin onların eserlerine yansımaması pek mümkün değildir. bunun en doğrudan etkilerini müzisyenlerde görüyoruz. biraz spekülatif bir soru olacak ama yirmi yaşında bir müzisyenin ne zaman bu kadar acı, keder, hüzün, yalnızlık, çirkinlik vs. yaşadı da bunları sözlere seslere döktü ? albümün tamamına hakim olan aşırı olgun (veya olgunlaştırılmış) müzik tavrı ve bilgece edilmiş şarkı sözleri dinlediğim şarkılara biraz mesafe koymama neden oldu maalesef. şarkılardan kıyafetlere, röportajlardan albüm kapaklarına yansıyan bu "karanlık" imaj eğer hakiki ise denecek bir şey yok elbette. ama eğer bir pazarlama kafası ise ki bunu görebilmemiz uzun zaman alacak işte orada gencecik bir müzisyen için büyük sorun var demektir.

  albümde, bu aralar kadın şarkıcılar arasında yaygınlaşan şu aksanlı şarkı okuma olayını 46 dakika boyunca duymak inanılmaz kulak yoruyor. bazı şarkılarda aksandan ne dediği bile anlaşılmıyor. "özgün" diye sunulan bu "vokal tekniği" nereden çıktı, kim başlattı gerçekten bilemiyorum. bir de albümün ilk dört parçası ile diğer altı parça arasında fark edilir derecede kayıt farkı var (ses farkı sadece vokal kanalından bile anlaşılıyor). bu kadar ciddi bir teknik problemi göz ardı edip albümü neden bu şekilde yayınladılar pek anlayamadım.

  aklıma takılanlar bu kadardı. her şeye rağmen emeğe saygımız sonsuz, yolu hep açık olsun.
 • (bkz: sena şener)'imin güzeller güzeli şarkılarından biri. bu kızda anlayamadığım ama bir o kadar da yakın hissettiğim şeyler var. bazen şarkılarının ağırlığı çok yoruyor, bazen de hislerime tercüman oluyor. bu şarkısı da o nitelikte ama en büyük özelliği dinledikten sonra "garip bir durgunluk ve özlem hissi" vermesi. üstte bi yazarımız "inmiş çıkmış dönmüş dolaşmış sesi şarkıda" demiş. kesinlikle nokta atışı olmuş sesini tanımlamada.

  yaşı küçük ama duyguları ağır ve yoğun. seni de çok severiz sena, devam et kızım.