şükela:  tümü | bugün
 • pek çok parametreye bağlıdır aslında. biraz daha açıklayıcı olmak gererkirse:

  bir binanın yüksekliğine bağlı gözlemlenebilecek ufuk çizgisini belirlemeniz tam olarak "insan gözünün görebileceği en fazla uzalık"ı temsil etmez. aynı yüksekliğe bir de kartal çıkartın. hesabınızda gözünüze ilişkin bir parametre kullanmadığınızdan, kartal ile sizin görebileceğiniz ufuk uzaklığı aynı olacaktır, ama kartal uzaktaki hareketli bir cismi sizden çok daha iyi algılayacaktır. bunda kartal'ın gözünün ayırma gücünün sizinkisinden daha fazla olması, mercek yapısının daha kompleks olması, hatta daha yüksek kontrast görebiliyor olmasının etkisi vardır.

  hem görmekten kasıt nedir burada? eiffel kulesinin tepesine çıktığınızda aşağıdaki arabaları görebiliyorsunuz, ancak (arabanın üstü açık farzedelim) arabanın içinde kaç kişi olduğunu göremiyorsunuz, çünkü o uzaklıktan birbirine o kadar yakın iki cismi ayırt edemiyorsunuz. o zaman ayırma gücünü hesaba katmak gerekebilir.

  benzer şekilde gözün dinamik aralığı da önemli, gece çok uzaktaki bir kamyon farını görüyor olmanız, onun hemen yanından geçen bir bisiklet farını da görebileceğiniz anlamına gelmez, ayırma gücü bağlamında yeterli olsanız bile.

  (yanlış anlaşılmasın, bu entry ayar içermemektedir, açıklamayı devam ettirme niyeti içeriyor, paranoyak olduk yanlış anlaşılmaktan)

  bir takım ilgili terimler ve yazılar için
  (bkz: modulation of contrast)
  (bkz: modulation transfer function)
  (bkz: dynamic range)
  (bkz: line pairs)
  (bkz: #16699829)
 • bazen iki kişi arasındadır.
 • temelde 3 faktöre bağlıdır; 1- gözün baktığı objenin büyüklüğü, 2- o objenin yaydığı veya yansıttığı ışığın gücü, 3- gözün ışık toplama ve ayrıştırma yeteneği (diyafram ve piksel). bu 3 temel faktörün yanında şu 3 yan faktörle de alakalıdır; 1- objeye bakılan süre (ışık toplama). 2- objeyle göz arasında kalan ortamın yoğunluğu (ışığı kırma ve yönünü değiştirme parametresi). 3- objenin hareketli olup olmaması (hareketli cisimler çok daha kolay seçilebilir).
 • uzaydan bahsediliyorsa andromeda galakisisi de olabilir pekala. bizden bir milyon ışık yılı uzakta..
 • (bkz: insan gözünün görebileceği en uzak nokta)
  desek daha türkçe olabilir.

  (bkz: daha türkçe)