şükela:  tümü | bugün soru sor
 • evrensel insan hakları bildirisi'nin kabul edildiği günün*, tüm yurtta, dış temsilciliklerde ve diğer ülkelerce ve diğer ülkelerin dış temsilciklerince filan mutlu mes'ut kutlandığı gündür.
 • 10 aralık'ta kutlanan gün. bu gün için her yıl bir tema kararlaştırılmakta ve bu yönde etkinlikler, konferanslar, sergiler filan düzenlenmektedir. mesela 2005teki tema, "iskence ve dünya çapında işkenceyi önleme çabaları"ydı.
 • insan hakları yaşamı, insan hakları yılları yerine insanlığa tek bir gün hak tanınmış gibi.
 • türkiye'de yine ülkenin dört bir yanında davalarla kutlanacak gün.

  öğrenci, gazeteci, siyasetçi, avukat, insan hakları savunucularıyla dolu 10 aralık insan hakları haftası dava takvimi:

  10) 122'si tutuklu 205 kişinin yargılandığı kck davası, silivri'de. mustafa polat (iü), mesut tanrıkulu (iü), erdal özmaskan (iü- mezun olmuş), deniz zarakolu (bilgi üni), derya göregen (bilgi üni) ve idil aydınoğlu (bilgi üni) olmak üzere 5 öğrenci de var.

  11) çocuk gelinlerle ilgili konferansta abdullah gül'ü örnek gösterdiği için hakkında "dini değerleri aşağılama" ve "cumhurbaşkanına hakaret"ten dava açılan feminist avukat canan arın'ın duruşması antalya'da.

  11) uludere katliamı'yla ilgili basın toplantısına katıldıkları için haklarında "örgüt üyesi olmak" ve "örgütün propagandasını yapmak"tan dava açılan avukat sevil aracı bek ve avukat tugay bek'in duruşması adana'da.

  13) pınar selek davası istanbul çağlayan adliyesi'nde.

  13) tutuklu yargılanan gazeteci füsun erdoğan'ın duruşması istanbul çağlayan adliyesi'nde.

  14) 1 yıldır tutuklu muğla üniversitesi öğrencilerinin karar duruşması izmir adliyesi'nde.

  teşekkürler türkiye.

  edit: 13'ünde bir de ergenekon varmış.
 • insan haklarını ihlal edenler tarafından kutlanacak gün. en çok onlar kutlayacak. en çok onlar sahip çıkacak. ve en çok onlar insan haklarını bilecektir. sonuçta; "kaddafi insan hakları ödülü" almış bir başbakanımız var.

  insan hakları karnemiz
 • ülkemizde kimsenin umursamadığı gün. dün eskişehir'de bir genç soğuktan donarak öldü, van'da insanlar zor şartlar altında can çekişiyor, alevi suriye'liler sokaklarda devlet oralı değil, 14 yaşında ki çocuk merdiven boyadı diye hapiste, aydın ve gazeteciler suçlarını bilmeden hapiste, demokratik hakkını kullandıklarından dolayı gözleri kör edilen, öldürülen insanlar var. hükümet bu günü topraklarımızda nasıl kutlayacak, nasıl duygu sömürüsüne bağlayacak merak ediyorum. acaba türban haklarından mı dem vurur yine ?
 • "yasamak…
  ne acayip iştir ki
  bu ne mene gidiştir ki taranta babu
  bugün bu
  «bu inanılmıyacak kadar güzel»
  bu anlatılamıyacak kadar sevinçli şey:
  böyle zor
  bu kadar
  dar
  böyle kanlı
  bu denli kepaze... " (taranta babu'ya mektuplar/nazım hikmet)

  insanlık onuru işkenceyi yenecek. bir başka dünya insan hakları gününde...