• şimdiye kadar birkaç evlilik sürecinde bulundum. şükür ki hiçbirinde başrolde değildim. yan rol, figüran, izleyici falandım.

bu cümleyi masrafların kabarmaya başladığı, damadın itiraz ettiği, eder gibi yaptığı veya gelinin itiraz olabileceğini sezdiği her noktada hatun kısmından duydum. tabi farklı versiyonları da var, mesela ilk aklıma gelen "sonuçta bir kere evleniyorsun", "bir kere evleniyorum tamam mı"...

bunu sadece gelin tarafından duymuyoruz. isteme sürecinde gelinin kapısında bekleyenden, süt hakkı isteyen anneden, hediye bekleyen kayınçodan, kına gecesi kınayı yakandan, gelin arabasının önünde durandan, herkesten ama herkesten... yani senden bahşiş olarak veya hak (!) olarak para isteyen herkese para dağıtmak zorundasın. niye? çünkü insan hayatında bir kere evleniyor.

asıl bomba dışa yapılan masraflarda geliyor.
    nişan elbisesi, gelinlik, ev eşyaları, perdeler, yatak odası takımı vs.. alınırken insan hayatında bir kere evleniyor denerek kol gibi masraflar çıkıyor, gelin arabası süslesen insan hayatında bir kere evleniyor diyerek yoluyorlar ve en fecisi gelin başı yapılırken insan hayatında bir kere evleniyor denerek dehşetengiz bir soygun yapılıyor. minimum 400 - 500 lira alınıyor. gelin başı yapılması için gereken malzemelerin/çalışmanın maliyetiyle fiyatını karşılaştırdığınızda tam bir kuaför soygunu olduğunu görüyorsunuz. bunlar daha ilk aklıma gelenler. daha neler neler var... siz "aa evet, haklısınız insan hayatında bir kere evleniyor" diyerek bir daha uğramayacağınız turistik beldeye ilk ve son kez geliyormuşsunuz gibi paraları bayılıyorsunuz ama onlar her gün, "hayatında bir kere evlenen" kişilere hizmet ediyorlar ve hepsini yoluyorlar.

işin garibi gelin tarafının normal hayatında geleneklerle göreneklerle alakası olmayan özgürlükçü bir tip olmasına rağmen, konu evlilik olunca alabildiğine gelenekselleşmesi, her türlü adeti sahiplenmesi, başlık parasını bile kabul edecek raddeye gelmesi ve neredeyse köylü kızına dönüşmesi, her köşede çıkan masrafları insan hayatında bir kere evleniyor cümlesiyle desteklemesi ve harcanmasını sağlaması. işte benim anlayamadığım nokta budur dostlar. halbuki gereksiz masrafları yaptırmasa o para yine kendisine kullanılacak.
  • kari milleti'nin evlenme surecinde ozellikle maddi olarak cikardigi bir suru gereksiz masraf ve yaptigi kaprislerin sebebi ve sikca kullandiklari replik. pahali $ekilli gelinlik isterler, dugunde balon yagsin isterler, limuzin kiralamak isterler, zart olmasin zurt olsun isterler, her$eyin sebebi budur.
    ona bakarsan insan hayatinda bekaretini de bir kere kaybediyor ama onu soran yok. hakediyor musun bakalim sen o gelinligi de dugunu de?...
    (bkz: ba$ taci)
  • düğün hazırlıkları sırasında en çok duyulan söz.damadı dindan imandan çıkaracak bir sinir yapma katsayısına sahiptir.
    2.si ise "aman canım kaç kere düğün yapıyon ne olacak" tır.
  • değil ilişkiler insan hayatı bile pamuk ipliğine bağlıyken bu kadar büyük konuşmak oldum olası yanlış gelmiştir.
    gerçi bundan yıllar önce bir arkadaşın düğününde bu cümleyi duyduğumda istemsizce "inşallah" deme gafletinde bulunup, gelinin arkadaşları tarafından kötü bakışlara maruz kalıp ve münasebetsiz yakıştırmasını aldığımdan beri, ne zaman bu lafı duysam sessizce gülümser ve sadece hıı hıı derim.. önemli olan iyi niyet tabii...
  • zaten bin kere evlenmişten beter olunduğu için geçerliliği olmayan cümle.
  • akıllı olanların hazır birincisinden sıyrılmışken, ikincisini denememesi nedeniyle söylenebilecek cümle...
  • bir kereden fazla evlenenlerin insan olmadığını ima eden deyiş..
  • ama masrafını 5 sene ödüyor diye devam eden cümle.

cevresinde eşi, dostu, sevgilisi, akrabası bu cümleyi kuran varsa şunu söyleyin:

insan hayatında bir kere yaşıyor.

yazık bu düğün hazırlıklarına harcanan zamana ve paraya. yakın bir arkadaşımın düğün hazırlıklarını izliyorum. yaklaşık 7-8 aydır tüm odağı düğünü. ve efsunlanmış gibi "insan bi kere evleniyor" diye sayıklamakta durmadan.

bütün haftasonlarını mekan gezerek geçiriyor, en ufak aksilikte sanki ölüm haberi almış gibi suratı düşüyor. ingilizce kursuna gidiyordu. "şimdi vaktim yok" diye bıraktı.

şöyle diyeyim düğün ihtimalinin belirmesiyle ortada daha bir şey yokken 7-8 bin harcamıştır 2 günde aldığı ıvır zıvırlarla. karı koca ikisi de kafayı yedi. birbirlerini de gaza getiriyorlar. şu da olsun bu da 3ksik kalmasın yok bu da adettir diye diye.

türkiye şartlarında 2022 yılında ortalama bir evlilik maliyeti, ıvır zıvırıyla 200bin dolaylarında.

düğün mekanı,
    giyimi kuşamı,
    nişanı,
    milleti yedirmesi içirmesi,
    abidik gubidik adetleri takısı osu busu,
    ulaşımı vs...

ınsanların kendi evi bile olsa eşya yenileme takıntısıyla bu maliyet daha da artıyor.

tabii ki herkesin kendi parası, kendi zamanı ama yazık be abi.

ben daha düğün günü stressiz insan görmedim . hep bi stres surekli bi gerginlik. o yetisti mi bu odendi mi... kendi dugununuz ter icinde, bas agrisiyla geciyor. (bu arada katildigim tum dugunlerde gelin ve damatlara sesleniyorum evet les gibi kokuyordunuz butun gun salak salak kosturmaktan:)

sonra evleniyorsunuz düğünün ertesi günü "düğünü erkek tarafı, nişanı kız tarafı yapar" derken bi bakmışsınız bütün masraflar aslında sizin aile bütçenize borç olarak yazılmış. sonra senelerce kredi ödersiniz. o arada birbirnizle didisirsiniz.

bi ara cocuk yapar yine borclanirsiniz. kendinize ailenize bi yatirim yapamadan yasar gidersiniz.

yapmayin etmeyin.
  • bir kereyi bilmem orası belli olmaz da bazı düğünler çok eğlenceli oluyor! içindeki insanlardan, güzel müzikten biraz da alkolden tabii. sırf o gece eğlencenin dibine vurmak için varsa param gömerim, para dediğin kazanılır, bazı anıların tekrarı olmaz. sevdiklerin, iki tarafın da arkadaşları gelmiş, belki kaynaşmışlar bile, herkes ayrı telden çalıyor, kafaları alkolden ya da değil güzel.. sonra hatırlayıp hatırlayıp mutlu olacağınız bir anı işte, bir de böyle bakın.

ayrıca bunu sadece kadınlar istiyor, parayı da erkeğin ailesine odetiyor sanıyorsanız siz 80'lerde 90'larda kalmışsınız, ya da öyle bir çevreniz var. bu yaz 3 mükemmel eğlenceli düğüne katıldım, üçünde de beyler hanımlardan hevesliydi, 3 unde de kadınlar yoğun çalışıyor diye organizasyon işlerinin çoğunu keyifle erkekler yaptı. kimsenin de anası babası ödemedi.
  • bu terör örgütüydü dimi
hesabın var mı? giriş yap