şükela:  tümü | bugün
  • kendi işini kendin gör.

güven ama tetikte ol.

aile herkesten önemlidir.

sevdiklerin bir gün ölecek, seni seviyorum demekten uzak durma.

karşındakini dinle, konusma siran gelince ne diyecegini dusunerek degil, can kulagiyla dinle.

güzel bir şey gördüğünde iltifat et.

sarıl, op, kokla, sevdiğini göster.

başkaları için birşeyler yap, insanları sevindir, yardim et.

işini temiz ve eksiksiz yap.

başkalarını önemse ama her denileni kafana takma.

güvenebileceğin insanların arasında yasa.
  • insanlardan olabildiğince, her fırsatta uzak durulması gerektiği.
  • kimse güvenli limanınız olmamalı. gün geliyor yapmaz dedikleriniz de çekip gidiyor.
  • hayatınızda tek bir önemli insan olmamalı. örneğin sevgiliniz var seviyorsunuz. fakat aile içerisinde de çok sevdiğiniz vazgeçemediğiniz, dışarıda da kanka diyebileceğiniz gerçek bir dostunuz, iş veya sosyal hayatta da olmazsa olmaz birisi olmalıdır. böylece tüm dünyanızı bir kişi üzerine bina etmemiş olursunuz. şayet onlardan birisiyle bir vesileyle ayrı düştüğünüzde dünyanız başınıza yıkılmaz.

bu aynı zamanda iş, okul, spor, hobby ve gönüllü olarak yaptığınız yardım vs. gibi sosyal aktiviteler için de geçerlidir.
  • %95'i boktan, geri kalan %5 ise herkesten kaçıyor. bulunmaları zor.

edit: imla
  • aşk ilişkileri için konuşuyorum; belli bir farkındalık ve zeka sahibi iki insanın düzgün ilişki yönetebildiğini görmedim hayatimda.bir miktar kendinizi ve karşınızdakini kandırmanız gerekiyor ya da çarpık bir memnun etme/memnun edilme hali olmalı.içtenlik, samimiyet , duygularını açıkça yaşamak...hepsi kaybettiriyor.bu yüzden düzgün bir ilişki yürütmenin tek yolu düşük profilde bireyler olmak.işin içine bir sürü değişken giriyor zeki bireylerde.ve asla düzgün bir denklem çıkmıyor ortaya.

son bir şey daha var; içten içe hissettiğiniz ruhunuzu kemiren şüphelerin çoğu gerçek.şüpheye düştüğünüz anda ona fırsat vermeden bu eğreti ilişkiyi siz sonlandırın.siz bunu yapamayacağınızı düşünüp kıvranırken onun soğukkanlılıkla bitirmesini görmek istemezsiniz.
  • kötü ve aptal olmak kazandırır.

* karşıdakini ezdiğin kadar saygın olursun.
    * insanların gözünde bir konuyu bilmekle bilge olamazsın ama bilmediğin konuyu reklam ettiğin, kendini övdüğün, kendini pazarladığın ölçüde başarılı ve bilge olursun.
    * açıklık ve dürüstlük arkadaş, eş kaybettirir; strateji, sinsilik kazandırır.
    * nezaket sadece sınıfsal üstünlüğü olan insanlara gösterildiğinde değerlidir, herkese nazik olursan zayıf görülürsün.

en azından türkiye'de bu şekilde efendim.
  • ilişkide kartlarınızı asla karşıdakine açmayın. bu sizi zayıf gösterir.

edit: gelen mesajlar üzerine; kartların neler olduğu sorulmuş. kartlardan kastım zaaflar, duygular, sırlar özellikle de zayıf ve vurulabilir olduğunuz noktalar. çünkü karşı taraf er ya da geç test bunları bilirse sizi test edecektir.
  • acıma yetime...o yüzden kimseye güvenmeyin.
  • kimseye hak etmediği samimiyeti göstermeyin. karakteri bozuk olanlar tepenize çıkmaya çalışır.