şükela:  tümü | bugün
 • elinden geleni yaptıktan sonra geriye çekilmeyi bilmek. kim sana ne kadar geldiyse o kadar gitmek. içinde "acaba" kuşkusu kalmayacak şekilde her şeyi yapmak ve kendine olan saygını yitirmeden uzaklaşmak.

  beklentilerini ne olursa olsun yüksek tutmak. beklentini az tutmak sadece sana zarar verecektir. istediğin şeylerden vazgeçmeden değecek insanları bulmaya çalışmak.

  insanlar salt iyi ya da salt kötü değillerdir. sana gökkuşağının bütün renklerini getiren bir insanın başkasının cehennemi olduğunu bilemezsin. senin cehennemin olan bir insan da aynı şekilde bir başkasının en güzel rüyası olabilir.

  insanlar değişmezler. bir insanın içinde olmayan bir şeyi dışarı çıkarma imkanın yoktur. bu yüzden insanların içini görmeye çalış ve orada bir kötülük varsa iyilik bulmak için uğraşma.

  herkes kendine yakışanı yapar. başına ne gelmiş olursa olsun bu senin değerini asla düşürmez. sadece o insanların ne olduğunu sana gösterir o kadar.

  ne olursa olsun umudunu kaybetme ve yüreğini boş yere tüketme. sen güzel kal ki aynaya her baktığında kendinle gurur duyacak yüzün olsun.

  debe editi: bu entriyi ilk yazdığım zaman ve debe'ye girdikten sonra gelen güzel mesajlar ve dilekleriniz için teşekkür ederim. bir yerlerde insanların biraz daha umutlu olmasını sağladıysam ne mutlu bana...
 • kimse güvenli limanınız olmamalı. gün geliyor yapmaz dedikleriniz de çekip gidiyor.
 • %95'i boktan, geri kalan %5 ise herkesten kaçıyor. bulunmaları zor.

  edit: imla
 • aşk ilişkileri için konuşuyorum; belli bir farkındalık ve zeka sahibi iki insanın düzgün ilişki yönetebildiğini görmedim hayatimda.bir miktar kendinizi ve karşınızdakini kandırmanız gerekiyor ya da çarpık bir memnun etme/memnun edilme hali olmalı.içtenlik, samimiyet , duygularını açıkça yaşamak...hepsi kaybettiriyor.bu yüzden düzgün bir ilişki yürütmenin tek yolu düşük profilde bireyler olmak.işin içine bir sürü değişken giriyor zeki bireylerde.ve asla düzgün bir denklem çıkmıyor ortaya.

  son bir şey daha var; içten içe hissettiğiniz ruhunuzu kemiren şüphelerin çoğu gerçek.şüpheye düştüğünüz anda ona fırsat vermeden bu eğreti ilişkiyi siz sonlandırın.siz bunu yapamayacağınızı düşünüp kıvranırken onun soğukkanlılıkla bitirmesini görmek istemezsiniz.
 • hayatınızda tek bir önemli insan olmamalı. örneğin sevgiliniz var seviyorsunuz. fakat aile içerisinde de çok sevdiğiniz vazgeçemediğiniz, dışarıda da kanka diyebileceğiniz gerçek bir dostunuz, iş veya sosyal hayatta da olmazsa olmaz birisi olmalıdır. böylece tüm dünyanızı bir kişi üzerine bina etmemiş olursunuz. şayet onlardan birisiyle bir vesileyle ayrı düştüğünüzde dünyanız başınıza yıkılmaz.

  bu aynı zamanda iş, okul, spor, hobby ve gönüllü olarak yaptığınız yardım vs. gibi sosyal aktiviteler için de geçerlidir.
 • sürekli bir araya gelmek için sen öncü oluyor ve bunu alışkanlık haline getiriyorsan üzülecek olan kişi sensin.
  insanların da bir şey yapması için izin vermen gerekir. sürekli beklenti içerisinde olan sen isen bir gün beklentilerinin karşılıksız olduğunu göreceksin.
  onun için arkana yaslan ve izle. seninle olmak isteyen gelir seni bulur.
 • kimse göründüğü kadar iyi değildir ve kimse anlatıldığı kadar kötü değildir.
 • 85 yaşında bir avukatla olan sohbetten alıntıdır.
  “kulağına küpe olsun” dedi.
  “60 yıl avukatlık yaptım. tüm davalar birbirine güvenen insanlar arasındaydı...”
 • verdiğin kadar alamıyorsan, aldığın kadar vermelisin. bu bir oyun kendini kaptıran kaybeder.
 • bir bütünün mümkünlüğü uğruna yalnız başına terlenen her şeyden uzak durulması gerektiği.