şükela:  tümü | bugün
  • "insanları tanıdığımdan beri hayvanları severim."
    * *
  • "etme eşekle muhabbet, köstürürsün"
    "fazla tevazunun sonu vasat insandan nasihat dinlemektir."

ve ekşi sözlüğe özel bir ders;
    "aksi ispatlanana kadar netteki herkes erkektir."
    beni kadın sanan oluyor, allah aşkına bu nickle nasıl kadın sanıyorsunuz aklım almıyor ahahaha
  • kimseye, ama kimseye güvenmeyin, her işinizi sağlama alın. en asil, dürüst dediğiniz insanın bile altından riyakar, yalancı, çıkarcı, seviyesiz biri çıkabilir. verilen sözlere inanmayın, o sözün tutulması karşıdakinin hafızasına bakar, "ben öyle bir söz verdiğimi hatırlamıyorum" dediği an iş biter. her işinizi belgelerle sağlama alın, "ayıp olur" çekingenliğinden vazgeçin, sonunda üzülen siz olursunuz.
  • "kimseye ama kimseye güvenme" dedikleri zaman, bu sözün ne kadar önemli ve anlamlı olduğunu hiç kavrayamamışım. insan ilişkileri, insanlar; bana bu sözün ne kadar doğru, anlamlı ve isabetli olduğunu öğrettiler.

buraya bu ve benzeri şeyler belki 50 kez yazılmıştır. ancak okuyan kişi, ne demek olduğunu yaşayarak öğrenecek. "kimseye güvenme" sözü kadar, yaşayarak tecrübe edilmediği sürece (başkalarının tecrübelerini dinleyerek) öğrenilemeyen veya ders çıkartılamayan bir söz yok.

örneğin, birisi size dese ki "balkondan sarkma, düşersin", onu dinlersiniz. söylenenden ders çıkarırsınız ve yapmazsınız. ama birisi gelip de bana deseydi ki "insanlara güvenme", dinlemez ve ders çıkarmazdım bundan. olan olduktan sonra öğreniyorsunuz.
  • - ödün verme
    - fedakarlık yapma
    - hataları görmezden gelme
    - içgüdülerine güven
    - değer gördüğüne emin ol
    - mottolara inan;
    (bkz: orospunun yemini yarağı görene kadarmış)
    - taktir etme ve minnet özürlüsü insanlara efor sarf etme
    - vefa bekleme
    - insanlara statülerine göre davrananlara değer verme
    - bencillikleri görmezden gelme
    - kişilerin geçmişinin toplamının eşittiri olduğunu unutma
    - güvendiğin, sana değer veren arkadaşlarının kişiler hakkındaki yorumlarını görmezden gelme
    - kibirli, yaptıklarından övünen ve sürekli tebrik bekleyen insanlardan uzak dur
    - her şeyini, herkesle paylaşma
    - başkasının sorumluluğunu asla yük edinme
    - uyardığın halde hatalarına devam eden insanlara şans verme
    - alkolik, takıntılı insanlara güvenme
    - kişilere sorunları yüzünden acıyıp, yaptıklarını bu yüzden görmezden gelme
    - mutlu değilsen, mutlu edemezsin. kendini görmezden gelme
    - fikrini beyan etmekten çekinme
    - umursamadığın ya da düşüncesine, kişiliğine değer vermediğin insanlarla vakit geçirme
    - her insanın hikayesi vardır, kimseyi sıradan görme

uzar gider, yazar yazmaktan sıkılır ama öğrenmekten sıkılmaz. keşkeler olmadan, kendinden başkasına kızmadan, ders alarak ve kendini geliştirerek yaşamaya devam eder.
  • olmaz, o bana bunu asla yapmaz dememektir.
  • gardını indirme, yoksa en büyük yumruğu değer verdiğin kişi atıyor. hatta ilk vuran o oluyor.
  • iş hayatında kimseye güvenmeyeceksin..iş yerinden kanka dost olmaz, olsanız olsanız beraber zaman geçirmek zorunda kaldıgınız kişilerin arasından iyi anlaştıgınız birisi olur ancak..
  • herkesin düşündüğünün aksine; değer ver, güven ama çok da güvenme. boşa çıkarsa boşver, boşa çıkmazsa daha fazla güven. garantili sevgili, gerçek arkadaş edinme yöntemi.