• uzun zamandan beri bir şarkıyı hiç bu kadar başa sarıp sarıp dinlememiştim. bu akşam aklıma nereden düştüyse bir açtım, açış o açış.

sanırım bir şarkıya bağlanmayalı çok olmuştu.

sen ne güzelsin. çok güzel.
  • devam edecek neslimin ninnisi olacaktır. bir gün.
  • ''insan insan derler idi insan nedir şimdi bildim..''
    öyle çok şey anlatıyor ki bu cümle. keşke bilmeseydim.
  • fazıl say'ın sözün özüne pek yaraşan bestesinden aralıksız dinleyince boyut atlayıp semavi yolculuk yapmamıza neden olan "nefes"tir.

(bkz: alevi bektaşi nefesleri)

bu sözler bu kadar sade halde, böyle etkili dizildiyse uç uca; azıcık daha fazla müzik her şeyin üstünü örtüp boğabilirdi, iyi ki öyle olmamış. bestesi nefes alır gibi, yürür gibi, derin nefes alıp tempolu yürür gibi, tam kararında.

"görünür her şeyde hazır" dizesi pekala "görünür her şeyde zahir" olarak da söylenebilir. o zaman hemen ardından "batınım sen oldun, zahirim sensin"e kucak açmamak imkansızdır.
  • gece vaktinde kafanız dağınıksa, biraz da alkollüyseniz dinlemeyin. karışık duyguların içine sürükler.

gezi parkı direnişli klibi ağlatır, öfkelendirir. fazıl say'ı da tebrik etmek lazım mükemmel elden geçirmiş ki zaten parçanın temeli mükemmel bektaşi nefesi çünkü. neyse anladınız siz.
  • ilk duyduğumda da cok etkilenmistim,anne olup bebegimle o bağı kurduktan sonra bir can ne demekmis,yitip giden canlar ne demekmis o zaman içimde hissettim ...gücüm olduğunda açıp dinleyebiliyorum öyle bir sarki ve oyle sözler.
  • kendisinde buldu bulan, bulan bulandı sonra. bulduğu kendisiydi, bulanın emrinde değildi. aramayan emirbaz -bulanıklığında- bulunmuşu da bulandırmıştı. bulunan kayboldu sonra karanlıkta. bulunana kadar aydınlatan, bulanmak yerine kaybolduğu söylenir oldu, dilden dile.
  • fazil say'in beste gucunu iliklerine kadar hissettiren eser.

balkonda oturmusum, kafam bir ince, sokak sessiz, kulakligimi takmis bu sessizlikte son ses agit yakiyorum. geziyi izliyorum, o gunleri dusunuyorum. sonra oglumu dusunuyorum 10 sene sonra "baba gezi olaylari nedir?" diye sormus. nasil aciklayayim, neresinden tutayim bilemiyorum. sanirim asagidaki dizelerden daha guzel anlatilamaz.

"kendisinde buldu bulan, bulmadi tasrada kalan
    canlarin kalbinde olan inanc nedir, simdi bildim."

selam size en guzel sekilde beraber direndigimiz, beraber yendigimiz, beraber yenildigimiz guzel dostlar. hepinizin onunde sevgi ve saygiyla egiliyorum. iyi ki vardiniz.

insan nedir ben o guzel mayis ayinda bildim.
  • çok katmanlı yapısından dolayı kaliteli bir cihazla dinlenmesi gereken şaheser. hem müziği, hem de vokal ve geri vokali ayrı ayrı on albüme değer.
    burcu uyar, selva erdener ve güvenç dağüstün başta olmak üzere, muhteşemsiniz.
  • ayan nedir, pinhan nedir, nişan nedir, şimdi bildim.

kendisinde buldu, bulan, bulmadı,
    taşrada kalan.
hesabın var mı? giriş yap