şükela:  tümü | bugün
 • edit: birilerinin cevap yazacağından korksam başlık açıp gözüne sokmam kimsenin. farklı başlık açılmasının sebebi o içerikle ilgili bir yazı yerine o içeriğin peşinden giden insanlara tepki olması. modlar gerek duyarsa başlığı taşıyabilir.

  edit2: uyarılar üzerine bazı dini yargılar yumuşatıldı.

  (bkz: insan ırkının anunnaki'ler tarafından yaratılması)

  yukarıdaki başlıkta görülebilecek akıl tutulması.

  saçmalık konusunda eski dinler ve mitoloji ile yarışabilecek düzeyde bilimsellikten uzak bu masalımsı kurgunun 2500+ fav alması ise ayrı bir rezalet.

  kanıt olarak gösterilen birkaç mısır hiyeroglif i ve fotoshop olduğu yirmi metre öteden anlaşılan kırk yıllık internet geyiklerini yeterli bulup bunun peşinden gidecek ne yaşadı bu insanlar, insan hayret ediyor.

  altın+ölümsüzlük+nuh+tufan+uzaylı beşgeninde abuk subuk bir kurguyla yedirilmeye çalışılan bu saçmalık yüzlerce yıldır bu işe ömrünü veren bilim insanlarına düpedüz hakarettir.

  bizim evrim dediğimiz olay bu yüce tanrıların başarısız deneylerinden ibaretmiş. o zaman evrimin devam eden bir olgu olması durumunu nasıl açıklıyor bu zırtapozlar?

  her geçen gün farklı türleşen ya da türleşmek üzere olan günümüz hayvan ve bitkilerinin haberleri çıkıyor.* hala mı bir şeyler yaratmaya çalışıyor bu tanrılar? bunlar da mı başarısız birer girişim?

  daha geçen gün plastiği sindirebilen(yiyebilen) bakterilerin evrildiği-uyum sağladığı- haberini okudum. arkadaş plastiğin icadı daha 200 sene olmadı. hadi insanın, hayvanın evrimini geçtim. her sene grip aşısı olunuyor. mevcut antibiyotikler işlevini yitiriyor.

  birçok dini "mucizeye" gülüp şu saçma masala mı inanıyorsunuz gerçekten?
 • kesinlikle haklı önerme.

  7 yaşındaki çocuğa desen ki sence dünya nasıl olmuştur. çok daha sürükleyici ve hayal gücü zengin bir kurgu oluşturabilir.
 • akil tutulmasi diye tanimlanan basligin altina neden cemkirilmeyip, neden ayri baslik acilip altinda cemkirildigini anlayamadigim cemkirme. hayir korkuyosan birisi okur bisey der diye hic yazma arkadasim.

  bak ben okudum, bisey yapmiyorum.
 • insan ırkını anunnaki'ler yarattı başlığındaki teori ne kadar doğru ya da yanlıştır bilemem ama alınan 2500 fav sanki arkadaşın oturup emek verip bir makale hazırlamasına gibi geldi bana.

  ne kadar fav o kadar doğrudur gibi bir algıya kapılmak sanırım yanlış olur.
 • (bkz: vay anunnaki)
 • bu konu çok uç ve saçma ama anlayamadığım inanan insanların dinine nasıl bu kadar saygısızca yaklaşabildiğiniz. hadi anunakilere inananlar geri zeka dediniz ama insanların inancını nasıl saygızca ağır sözlerle linç edersiniz? bu medeniyet mi?
  bu akıllı bir kişinin hayata bakış açısı, ahlak anlayışı mı? bu nasıl bir kibirdir ki bütün olayı çözmüş hepsini gözünle görmüş kendisi de ilim ve fen de ay'a çıkmış gibi böyle ahkam kesiyor anlamak mümkün değil.

  eğer bir başkasının inançlarına saygı duymuyorsanız ve onların kutsal bildiklerine hakaret ederek bir konuyu açıklamaya çalışacak kadar acizseniz siz ne kadar aydın biri olabilirsiniz ki?

  adam deveye binmiş allah'ın yanına yükselmiş lafına.... bunu yazmak gerçekten çok zayıf bir dünya ve insani ahlak görüşüdür.
  deveyle de çıkmadı zaten, konuyu bilmeden daha yorum yapacak gücü bulmak hiç bir akıl sahibinin yapacağı iş değildir.
  maneviyat ve bazı olaylar mantıkla açıklanacak seviyede değildir elbet. siz eşinizi, sevgilinizi, arkadaşınızı anlayamıyorsunuz ne hissetttikleri hakkında kaldı ki hislerin var olduğunu sadece sözlerimizle biz belirtiriz elle tutulan bir şey yoktur.

  kimse ölmemiştir, 5 çocukla aç açıkta kalmamışsındır ve fakat dünyaya sığmayacak gibi sıkılır içiniz. yani açıklayamadığımız göz önünde onca şey varken bir yaratıcının sınırsızlığına inanmaktan yahut inanmasanız da böyle düşünüp saygı duymaktan yoksun musunuz?
  ama aynı şeyi kutsal bile sayılmayacak taraftarı olduğunuz bir konu için yazsalar oluk oluk akarsınız laf söylemede.
  ataistlere saldıran inançlı görmedim ama ateistler sürekli bu saygısızlık halinde.
  inanmamayı seçmekte bir inançtır; inanmamaya inanmaktır!
  inanmaya inanana hakaret hakkı vermez! söylemlerinizdeki bu tutum biz inananlara zarar veremez evvelallah ama sizin ne kadar aydın(!) olduğunuzu gösterir.

  anladık gençsiniz! kanınız kaynıyor bir benlik ifadesi ortaya koymaya çalışıyorsunuz ama hiç düşünmüyor musunuz? tabiatta kendiliğinden giden düzen size gözler, kulaklar, organlar yaratıyor tesadüfen(!)
  ama siz onlardan birini kaybettiğinizde yerine benzerini dahi yapamıyorsunuz.
  göz fazla oldu... tırnağınızın aynısını dahi yapamıyor bilim! hımm şu kesip attığınız tırnak!
  okuyup da içtenlikle anlatmak istediğimi anlayan olur umudundayım.
  tüm iyi niyetimle anlatmak istediğim inanmamanız,bu bir fikir de olabilir katılmamanız onu şiddetli aşağılama şeklinde olmamalı. hele ki hiç fikrinizin olmadığı temelden red etmekte olduğunuz bir konu için asla bu tarzda yaklaşılmamalı.

  insanlığımızın en büyük ayrıntısı akıl ise aklımızı kullanmalı gözümüz ve dilimiz akıl olmadan hep hataya düşer.
  eyorlanmam bu kadar. okuyanlara teşekkürler.
 • bunu buraya bırakalım

  ----
  olasıdır ve ilkesel olarak (ibrahimi dinler gibi) bilimdışı değildir. (anunnaki veya başka bir halt olması önemsiz, burada uzaylı tanrıların ibrahimi dinlerle olan ilişkisi veya bilime karşı geçerlilik durumu inceleniyor. kategorik olarak uzaylı tanrılar ibrahimi dinlerle aynı düzlemde olmasına rağmen ibrahimi dinlere inananlar inançlarının uzaylı tanrılarla alakasız olduklarını düşünebilirler. böyle düşünen inançlı arkadaşların inançlarının bilimdışı olduklarını anlamaları gerekiyor.)

  5 metrelik anunnnakiler 1,8 metrelik insanla çiftleşiyor. hikaye bu. tevrat'ta da benzer hikayeler görürsünüz. kuran'da cebrail'in düzgün insan şeklinde dünya'ya gelerek meryem'i hamile bırakması ve isa'nın doğması vs. benzer türden anlatımlardır.

  tevrat'ta devler
  -----------------------------------------

  genesis

  toprağın üzerinde adamlar çoğalmağa başladı ve onların kızları doğduğu zaman, tanrı oğulları adam kızlarının güzel olduklarını gördüler ve bütün seçtiklerinden kendilerine karılar aldılar. ve rab dedi, ruhun adam ile ebediyen çekişmeyecektir, çünkü o da ettir, bunun için onun günleri yüz yirmi yıl olacaktır. tanrı oğulları insan kızlarına vardıkları ve bu kızlar onlara çocuk doğurdukları zaman, o günlerde hem de ondan sonra, yeryüzünde nefilimler (devler) vardı, bunlar eski zorbalar, şöhretli adamlardı”
  -----------------------------------------

  sümer ve mısır mitolojisi, dogon dini, kutsal kitap ve kuran. hemen hepsi aynı hikayeleri bazı küçük farklılıklarla anlatıyor. köklerimizin dünya dışından (dini jargonla gökten gelen) birileri tarafından yaratıldığına inanmışlar.

  son tahlilde evrim kuramı'na göre de yaşamın mikroorganizma formunda dünya dışından gelmiş olması ihtimal dahilindedir. evrimleşmenin dünya'da olması "evrim sürecini dünya dışı etkenleri katmadan açıklayabiliyorsak dünya dışı etkene gerek yoktur" gibi ilkesel bir duruşla desteklenir (occam's razor).

  piramitlere fail olarak uzaylı atfetmek de yukarıdaki prensiple ilgilidir. uzaylının piramit yapmış olması bilimsel olarak mümkündür ancak insanlar da mega yapıları inşa edebildiğine göre en azından aktüel olarak uzaylı etkenini devre dışı bırakmamız makuldür.

  uzaylı tanrılar meselesi de aynı prensiple gözlem alanından uzaklaştırılabilir. mesela kral menes'ten önce gelen mısır krallarının yaşları insan tecrübesini aşacak kadar büyüktür (500, 1000 ve 2500 sene). listede mısır hanedanının menes'le başlatılmasının nedeni menes'in yaşının kabul edilebilir düzeyde olmasıdır.

  yani bilimin yöntemi budur. bu yöntem yüzünden menes'ten öncekilere "mitoloji" diyoruz.

  ----
 • eğer malum yazı, sözlüğün reklam yüzü ekşi şeyler'e çıkarsa şaşırmayın.

  sözlükte bilgi deryası onlarca yazı gösterebilirim size. ama gel gör ki fantastik yazılar insanların ilgisini daha çok çekiyor.
 • insan ırkını anunnakiler yarattı espri olsa gülünmez, roman olsa basılmaz ilginçtir bu kadar fav alması bilemiyorum altan, herhalde sözlükte 10 yaşında hesap açmış 14 yaşında yazar olmuş yüzlerce kişi var. ayrıca beyin göçünün olması da nitelikli insanları sözlükten uzaklaştırmış olmalı.*