şükela:  tümü | bugün
 • yüce eskiler mitine inanan insanlarca doğru kabul edilen olay. her şey binlerce yıl önce yüce eskiler, namıdiğer (bkz: great old ones), cthulhu’dan kaçarken keşfettikleri dünya gezegenine ayak bastıklarında başladı. ilk indikleri yer antarktika kıtasıydı, bundandır ki ilk şehirleri olan irem‘i on bin metre rakımlı delilik dağlarınca gizlenen (bkz: mountains of madness) bir vadiye inşaa ettiler.
  eskiler irem’de, bügün bütünüyle ütopik kabuk edebileceğimiz komünal bir medeniyet kurdular.
  peki yüce eskiler kimlerdi?

  yüce eskiler aslında bilinen biyolojiyle paralel olmayan bir biçimde evrimleşmiş yaratıklardır. evrimin temel bir kuralı vardır:
  bir canlının biyolojik sistemleri ne kadar gelişmişse, o canlının ototrof olma ihtimali azalır.
  söz gelimi bir memelinin hareket, sinir ve sindirim sistemleri ileri derecede gelişmiş olsa da kendi ihtiyaç duyduğu besini üretemez. basit bir maydonoz ise şüphesiz bunu yapabilir.
  ayrıca yine bildiğimiz biyoloji kanunlarına göre hiçbir canlı enerjiyi atp şeklinde depolayamaz. atp üretilir ve hemen kullanılır.
  yüce eskiler ise hem biyolojik sistemleri gelişmiş, hem de atp depolayabilen, ototrof canlılardır.
  lakin ne olursa olsun et ve kemikten var olmuşlardır. peki bu canlıların kaçtığı cthulhu kimdir?

  cthulhu, yüce eskilerin tam olarak nasıl bir varoluşa sahip olduğunu bilmedikleri devasa bir yaratıktır. sadece et ve kemikten değildir. kütle enerji dönüşümü göz önüne alındığında, cthulhu’yu, yüce eskilerin tamamen enerjiye dönüşmüş hali olarak özetleyebiliriz.

  eskiler dünya geldikleri günden beri gökyüzünü izlemişler ve cthulhu’nun kendilerini bulacakları zamanı tahmin etmeye çalışmışlardır. bu korkunç olayın bir gün mutlaka gerçekleşeceğini bilen eskiler ilk önce yog sothoth‘ları üretmiştir.
  cthulhu’ya karşı kullanacakları bir silah tasarlama uğraşına giren yüce eskiler için yog soggoth’lar pek tatmin edici bir sonuç olmamış olsa gerek, sonunda ilk insanları üretilmiştir.
  peki nedir insanoğlunun dahil edildiği büyük plan?

  cthulhu’nun en korkunç gücü, zihinlere nüfuz edebilmesidir. cthulhu aslında bununla beslenmektedir. yüce eskilerin zihinleri cthulhu’nun bu eylemi gerçekleştirebilmesi için fazla karmaşıktır. ayrıca eskiler bilmektedirler ki cthulhu’nun zihinlere nüfuz ettiği sırada uyuyor olması gerekmektedir. (bkz: eternal lie)
  yüce eskilere göre, herbiri kendi öz zihnine sahip olan insanlık cthulhu için bir truva atı vazifesini görecektir. cthulhu dünyaya geldiğinde insanların zihinlerine nüfuz etmek için uykuya dalacak, eskiler de bu arada sıvışacaktır.

  lakin plan işe yaramaz. yani en azından eskiler açısından bir felaketle sonuçlanır. zira yeryüzünde yeterince insan yoktur henüz. cthulhu dünyada eşi benzeri görülmemiş bir great old ones katliamı yapar. kaçabilenler yer altına saklanır ve h. p. lovecraft’ın gotik hikayelerine konu olurlar. kaçamayanlarsa öldürülürler.
  ardından cthulhu, mite göre kendisine en uygun yaşam alanı olan yüksek basınçlı deniz diplerine çekilir ve uykuya dalar. (bkz: rlyeh) (bkz: ph'nglui mglw'nafh cthulhu r'lyeh wgah'nagl fhtagn)
  insanlara rüyalarında musallat olacak ve onların zihinleriyle beslenecektir.
  bundandır ki o ünlü söz söylenmiştir:

  “that is not dead which can eternal lie, and with strange aeons even death may die”

  türkçesi: “sonsuza dek yatabilen-varolan ölü değildir ve garip sonsuzluklarda ölüm bile ölebilir”

  aşina olanlar bilir, bir asoiafhanesi olan greyjoy’ların arması bir ahtapottur ve en önemli mottolarından biri “what is dead may never die”dır.
  yani cthulhu efsanesine, birçok fantezi yazarı da aşinadır.

  nitekim dünya üzerinde halen great old ones’a, yani yaratıcılarına sadık olan insanlar çeşitli tarikatlar altında birleşerek cthulhu’ya karşı savaş vermektedir. *
  son günlerde sözlükte sıklıkla bahsi geçen annunakiler eskilerin üyeleri olabilirler. detaylı bilgi için: (bkz: the call of cthulhu)
  şayet bu efsaneye inanıyorsanız tarafınızı seçmelisiniz.
  kim bilir, belki insanlığı cthulhu matrix’inden kurtaran öncü siz olursunuz, belki de eskilere bir kazık da siz atarsınız. ve belki de ardından antarktika’nın dondurucu düzlüklerinden bağırırsınız sonsuzluğa: tekeli li, tekeli li...
 • bu işi ancak gazman çözer...
  iniş takımları zeval görmesin...
  annunaki ve cthulhu...
  milletimiz bu adların telafuzu ile uğraşmaz zaten kendi arasında
  abdulbaki ve çatallı...
  deyip bırakır