şükela:  tümü | bugün
  • ütopik mi,distopik mi olduğuna karar veremediğim fikirlerden sadece biri.

son zamanlarda öyle aşağılık durumlara şahit oluyoruz ki; net bir şekilde bir plan ya da proje olmasa bile gerek felsefik,gerek sosyolojik gerekse de hukuk yönünden tartışmak,yanlışsa vazgeçmek doğruysa geliştirmek için bu konuyu açmış oldum.

“herşeyi hallettik bu mu kaldı?” diyebilirsiniz..
    “cani!!”diyebilirsiniz..
    “deli misin?”diyebilirsiniz
    “ya bir siktir git!”diyebilirsiniz.

hepsine de “valla sizde haklısınız aslında.. ne diyeyim ki ?” derim.

ama yine de kısa sürede iktidarların ve güçlü insanların siyasi emelleri için bir tehdit kırbacı olmayacağını bilsem destekleyeceğim bir kurum olurdu herhalde.

toplumda infial yaratmış,insanlığın onuruna,şerefine hakaret sayılabilecek mide bulandırıcı işlere bulaşmış insanların, çok yetkin bir kurul tarafından suçu kesin bir surette tespit edilerek cezalandırıldığı merkezlerden bahsediyorum.

bazen öyle olaylar duyuyoruz ve görüyoruz ki adam/kadın yaşasa ailesi,annesi,babası bile yüzüne bakamaz oluyor.suç içeriklerine girmek istemiyorum.midem bulanıyor zira.ama herkesin üç aşağı beş yukarı nasıl suçlardan bahsettiğimi anladığını düşünüyorum.yine de kabaca bahsedecek olursak şöyle sıralayabiliriz:

1)büyük orman yangınlarına neden olmuş insanlar
    2)hayvanları keyfi bir biçimde canice öldürenler
    3)aşırı derecede vahşice işlenmiş ve maktulun suçsuz ve savunmasız olduğu cinayetler.
    4)çocuk tecavüzcüleri

liste uzayabilir veya kısalabilir.fikirler değişebilir.yenileri üretilebilir.

böyle bir merkez hiç çalışmasa ve sadece caydırıcı bir kurum olarak kalsa bile kendini evrenin efendisi sayan zihniyetin aşağılık egosunun yerle bir olması demek olur aynı zamanda.

böyle bir merkezin varlığının; çocuklarını doğaya ve diğer varlıklara karşı sorumsuzca yetiştiren ve eğitim düşmanı ailelerin sayısının azalmasını sağlayacağını düşünüyorum.

tanım:ağır derecede aşağılık işler yapmış ve sapıtmış insanların suçlarının tespiti ile yetkin bir kurul onayıyla toplumdan ve gen havuzundan ayıklanmasının sağlandığı bakış açısına göre ütopik veya distopik merkezlerdir.

edit:imla