şükela:  tümü | bugün
  • bir hatice meryem romanı.

birkaç kere annemden işittiğim deyim.
  • kimse onların öncülüğünde* bir devrim beklemiyor. kimse onların nasırlı ellerine methiyeler düzmüyor. zincirlerinin* yanı sıra, kaybedecek beşibiryerdeleri, trabzon işi burma bilezikleri var. adları bazen suçla, bazen de kuru bakliyat (ve sıkça da kömür*) karşılığı yağdırdıkları oylarla anılıyor. göbeklerini kaşıdıkları* ve kafalarının plastik su saklama kaplarına* benzediği rivayet ediliyor.

sistemin dışına itilmiş, hatta “işçi sınıfının öncüleri” tarafından dahi gözden çıkarılacak kadar “lümpenleşmiş*” bu yeni yoksullar kim? demir filizli gecekondu-apartmanları, mabetleşen misafir odaları*, vitrinlerini süsleyen “borcam”ları, bazen racon bazen de kafa kesen* delikanlıları, popüler yarışma katılımcılığıyla evinin hanımı olmak arasında bocalayan genç kızları, kerameti menkul kıymete tahvil etmiş* “şeyh”leri ve dahi türlü türlü hâlleriyle, kısım kısım, tekmili birden bu romanda.

— senin değil, benim değil; iyi de birader, bu anlatılan kimin hikâyesidir* yahu!
  • varoşta doğup, orada büyümeyen hatice meryem'in, varoşta kadın olmak adlı kitabın yazarı nalan türkeli'yi kıskandıracak güzellikteki kitabı.
  • insanın bazı kısımları da damar damar...

roman imiş.
  • erdal erzincan'ın seslendirdiği bir türküdür ayrıca.

(bkz: insan kısım kısım)

insan kısım kısım yer damar damar
    kaşları lam elif gözlerin kamer
    ince bel üstüne olaydım kemer
    yakışır beline sar beni beni.

ben isterim nazlı yara kul olam
    değmen bana yana yana kül olam
    sen bir bahçıvan ol ben de gül olam
    yakışır eline der beni beni.