şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: clone)
  (bkz: klonlama)
 • amerikan senatosunda yasaklanmis olan olay
 • papa tarafından, yasaklanması rica edilen (ortaçağda degiliz ya, rica ediyo adam) olay.
 • günlerden bir gün doktor bir arkadaşım sohbet esnasında konu genetikten açıldığı bir an-ı dakikada birden bana "gel seni klonlayalım be madalyoncum" ahlaksız teklifini yapmıştı. o an için derhal reddettiysem de ilerleyen günlerde aklımın dört köşesine takılarak merak hormonlarımı harekete geçiren bu teklif sonu görünmeyen bir sürecin başlama düdüğüne dönüşüvermişti pozisyon yokluğu içerisindeki sıkıcı hayat müsabakamda. kararlı bir şekilde doktora ulaşmış ve operasyon için hazır olduğumu söylediğimin ertesi günü laboratuvar ortamında yatağa uzanmış bir vaziyette çitlerden atlayan madalyoncukların hesabını tutmaya çalışan kobay halini alıvermiştim bile. fakat hayat sürprizlerle doluydu ve elinde içi klor dolu camdan sürahiyle çıkagelen dostumun dünyada az görülen bir peltek hastalığının mensubu olduğunun farkına varmam şiddetli bir dumur etkisi yaratmıştı üzerimde. tüm günahlarımdan arındığım klor banyosundan sonra büyük bir gürültüyle açılan laboratuvar kapısından içeriye girip üzerime doğru gelenin kim olduğu merakı sarmıştı her tarafımı. bütün hayatını bilime adadığı genç yaşta ağarttığı saç-sakalından gün gibi aşikar olan dr oetker'den başkası değildi bu. gür sesiyle seslendi asistanlarına: "knorlama operasyonuna başlıyoruz. bulyonu bayıltın." bunu duyan kulaklarım algıladığı ses dalgalarını beynime ilettiği vakit dikenli patikalarda yalınayak yol alan cengaver misali binbir tane sperm olup yağıvermiştim karanlık odamın duvardan duvara samur kaplı zemininin üzerine. kendime gelip aynadaki tedirgin suratıma baktığım vakit, bunu yazmalıyım sözlüğe demiş ve kaldığım noktadan hayata devam etmek üzere çizginin öte yanına zıplayarak sahaya girivermiştim.
 • insan klonlama=tek tip insan+insanın kendi türüne yabancılaşması
 • afp ajansının haberine göre: "merkezi kanada'nın quebec eyaletinde bulunan raelian tarikatı, ilk kopya insanın doğduğunu iddia etti. tarikatın iddiasına göre kopya bebek bir kız ve adı da (havva)". açıklamasıyla sonuna doğru* biraz daha yaklaştığımız eylem.
 • (bkz: clonaid)
 • sadece dna bilgisinden yapilmasi mumkun olmayan, olsa olsa ancak tek yumurta ikizi elde etmeye yarayan mekanizma..

  dna denen $ey her ne kadar genetik bir model sunsa da bu modeli naki$ gibi i$leyecek mekanizmanin kontrolunu elinde ta$imaz. insanin fiziksel geli$imi beslenme, di$ etkenler gibi faktorlerle zaman icinde deviasyona ugrar. bu yuzdendir ki tek yumurta ikizleri di$ gorunu$leriyle veya sesleriyle dahi ayirdedilebilirler..

  yani neymi$, ayni yemek tarifiyle her zaman ayni yemek olmuyormu$..

  bu yuzden insan klonlamaktan ziyade zihin klonlamak eminim daha cok ragbet gorecektir onumuzdeki yillarda..
 • klonlanan kisi, klonlandigi kisiyle ayni yasta olacagindan cesitli saglik sorunlariyla da cok cabuk karsilasacak ve omru cok kisa olacaktir. bunun en iyi ornegini dolly de gorduk, zavalli hayvan illet bi akciger hastaligindan (yoksa bobrek miydi?) genc yasta yasama veda etti.