şükela:  tümü | bugün
  • kendilerinin de kullanılmasından rahatsız olmayacak insan tipleridir.

(bkz: ukte)
  • bunlardan iyi yönetici olur.
  • (bkz: manipülatör)
  • (bkz: motivator)
  • canları sıkılınca kullandıkları insanların kalplerini buruşturup biraz daha oynayan sonra da çöpe atan insanlardır.
    karşılarındaki insanın kalbi camdan olabilir, bu durumda parçalanmış ellerine bakakalırlar.

(bkz: kalbi camdan)
  • bernard shaw ın bir sozu herseyi anlatiyor herhalde :

"akıllı adam aklını kullanır. daha akıllı adam başkalarının da akıllarını kullanır."
  • köle ticaretinin hedef kitlesidir kendileri.

zaman içerisinde değişim göstermiştir.
    önce insan kulllanan insanlar ortaya çıkmış. paralarıyla insanlar satın alımş ve tarlasını ekmesi için gereken iş gücüne sahip olmuştur.

sonra makine kullanan insanlar ortaya çıkmış. parasını verip makinayı almış, makinanın başına bir tane insan oturtmuş yine tarlasını sürmüş, tohumunu ekmiş.

ve nihayetinde makine kullanan makinelere ulaşılmış ve tarlayı süren, üretimi gerçekleştiren makineler bir başka makinenin (genelde bilgisayar deniyor) verdiği komutlar ve koordinatlar doğrultusunda iş yapmaya seri üretim gerçekleştirmeye başlamış.

ne olmuş. ebeninki olmuş işte. insan faktörü aradan çıktıkça işsizlik artmış, birbirinin aynısı ürünler boy gösterir olmuş. standardizasyonu yakaladık denilmiş. herkesin evinde birbirinden berbat yatak takımları, koltuk takımları görülür olmuş. herkesin kapısı aynı model, evleri aynı girilik ve tekdüzelikte olmuş. eşyalar şahsiyetini kaybetmeye başlamış. usta diye bir şey kalmamış. bir eşyayı özel kılan insan hatası kalmamış. hepsi torna tezgahından çıkmış. marangozun binbir zahmetle yapacağı bi tek size ait olan sizin kişiliğinizi yansıtan mobilyaların devri kapanmış. tarladaki pamuk makineyle toplanıp fabrikada makinelerce işlenmiş bir bakmışsın vitrine gelinlik diye gelmiş. ama tek başına değil. birbirinin aynısı beden ölçülerinde aynı modellerde farklı kızların üzerinde endam etmiş. 4 hatun alıyor olsan belki arada kavga çıkmaması için hepsinin birbirinin aynısı olması güzel olabilirdi ama. hayatının aşkına aldığın gelinliğin bile aynısı bir sürü evde var. mına koyiim ne çok dolmuşum. ne alakası var bu yazdıklarımın başlıkla.
  • gün gelip kendilerini de kullanan birileri çıktığında yaptıklarının berbatlığını anlayacak olan insanlardır.
  • insan kullanmayı beceren insanlardır da kendileri.
    çaktırmadan,hissettirmeden, yavaş yavaş girerler insanların kanına ve kullanırlar böylece.,başarabilene en güzel bişeydir,bokunu çıkarmadıktan sonra tabi ve karsıdakini kırmadan.
    hemen bildigimiz bi örnek verelim.
    teyze ve anne.
    -akşama yemege kalsaydınız firdevs
    -yok abla sana yük olmayalım
    -aa olur mu hiç?kızartma yaparız bolca,ne yükü
    -tamam abla,yaparız
    -ben egilemiyorum sen gencsin surdan patatesleri çıkart,dolapta kabak var,örekede patlıcan,filanca da falanca var
    -tamam abla,alıyorum
    -şekerim senin köftelerin güzel olur,ne katıyorsun içine,ben yapıyorum olmuyor öyle
    -aman abla ne olcak bildigimiz köfte işte
    -gecen gün bilmem kim hanımlar geldi,''ay dediler o kız kardeşin ne becerikli'' baklava yapmıstık ya ondan ikram ettiydim de,elin ererse enişten de sever biliyorsun.
    -tamam abla yaparız,aşkolsun lafımı olur.
    .....
    olay şöyle devam eder,teyze(büyük abla,insan kullanan) teklifler sunar ve onure ederek tüm işi yaptırır.
    anne(safın acık ara en hakiki önde gideni,küçük kardeş)kullanılmaya proglanmıştır.
    olaylar ikisi de sag oldugu müddetce devam eder..