şükela:  tümü | bugün
 • insan kurban etme geleneğinin tarih boyunca çeşitli topluluklar arasında yaygın olduğu, özellikle keltler arasında, dehşet verici boyutlara ulaştığı bilinmektedir.. kuzey avrupa halklarının, bereket tanrısı ''freyr'' (kutsal hayvanı erkek domuzdur) için yaptıkları törenler arasında, insan kurban etmek de vardı.. sogdlar da insan kurban ederlerdi.. eski yunan mitolojisinde, ''toprak ana'' gaia'nın kendi çocuklarını öldürüp yemesi, zeus'un oğlu dionysos'un titanlar tarafından öldürülüp yenmesi, zeus'un da onun yüreğini yiyerek, yeni bir dionysos yaratması, insan kurban etme geleneğinin izleri sayılabilir.. ayrıca, truva savaşları sırasında iphigenia ile orestes'in tanrılara kurban olarak sunulduğundan söz edilmiştir.. iran'da maniciliğin evren görüşünde, ''yaşam anası'' adı verilen ilk insanın, karanlık devleri tarafından öldürülüp yenmesi için de aynı şey söylenebilir..eski hindu dininde pek çok çocuk doğurup, sonra onları öldürerek yiyen tanrıça kali de bu konuda başka örnek oluşturur..
 • norveçli faşik satanik black metal grubu gehenna'nın black seared heart albümünün kapağında da bir örneği olan rituel. albüm kapağında, erkek çocukların kadim mezopotamya tanrılarından molek'e (moloch) hinnom vadisi'nde ateşe atılarak kurban edilmesini temsil eden tarihi bir gravür bulunmaktadır. bu ammonit tanrısına israiloğulları da tapmaya başladığı ve aynı kurban rituellerini tekrar etmeye kalktıkları için tevrat'ta fena halde lanetlenmişlerdir.
 • kartaca medeniyeti'nde de (çocuklara) uygulandığı bilinen ve kitlesel uygulamalarının bazı antropologlarca kıtlıkla mücadelenin* örtülü, dini fedakarlık süsü verilmiş hali olduğu yorumu yapılan insanlık tarihinden dumur edici enstantanedir.
 • ayrıca bu ve benzeri ritueller semavi dinleri kendince yorumladığını zanneden zırtapozlar tarafından genelde ölümü gösterip sıtmaya razı etmek amaçlı kullanılmıştır. artık bu yeni dünya düzeninde böyle şeyler olmayacaktır eh o zaman hadi bize inanın diyerek bir yerlere varılamaz. halbuki olaya bu noktadan yaklaşırsam günün birinde adamın biri çıkar ve ellerde -sözde- semavi kitaplarla medenileştirilecek ve imana getirilecek insan ve toprak avına çıkan inanmışları ve ellerindeki milyara yaklaşan sayıda insanın kanını bana tekrar hatırlatıverir diye düşünmez... pragmatizm ile iman bir arada olmaz arkadaşım! zira insanlık tarihi buna izin vermez...
 • nerede izledim hatirlamiyorum lakin mayalarin insan kurban etme rituelleriyle ilgili, tibbi bir deney yapilmisti. mayalarin ozellikle cokus donemlerinin sonuna dogru, tanrilari geri donsun, kendilerini bu durumdan kurtarsin diye binlerce insani duzenli sekilde kurban ettiklerini biliyoruz...
  maya kurban ritueli, piramitin tepesindeki sunakta bekleyen rahiplere uzanan, upuzun bir insan kuyrugu ve kalbin canli canli cikarilip, diger kurbanin sunaga yatirilmasiyla cereyan eden bir ritueldi. bir gun icinde 10 bin adamin kalbini nasil cikarip cikarip atarsin diye kafa yoran bir cerrah ekibi, kadavra uzerinde kalp cikarma islemini denemeye karar verirler. amac ise bu isi en kisa surede gerceklestirmektir.

  once son teknolojyle bilenmis, belki de dunyanin en keskin nesteriyle olaya girisirler. hesaba gore bir adamin sunaga yatirilip, kalbinin cikarilmasi 1 dakikadan az bir sure olmalidir ki binlerce insan bir gun icinde kurban edilebilsin. dolayisiyle kronometre hazir tutulur ve cerrah ise koyulur. lakin super keskin nester bir turlu kaburgayi yaramaz, cerrah kan ter icinde kalir, uzun ugraslardan sonra kalbi nihayet cikarir... fakat sure 5 dakikadan fazladir ve bu ideal sure degildir. kafayi yiyen cerrahlar baska bir kadavrada bir kez daha denerler lakin sonuc yine aynidir hatta daha uzun surer cunku cerrah fena halde yorulmustur.

  derken doktorlardan bi tanesi " e peki bir de mayalarin kullandigi ekipmanla deneyelim" der. maya rahiplerinin kullandigi obsidiyen bicagin aynisi bir bicak bicak bulunur ve deneye tekrar baslanir. super nesterin acamadigi yarigi cart diye acan ve kalbi lop diye cikaran ekip mal gibi kalakalir. sure 1 dakikadan azdir. olay ; camlasmis volkanik aletteymis vesselam derler ve mayalarin onunde saygiyla egilirler...
 • (bkz: am bum phat)