şükela:  tümü | bugün
  • varolmanın ağırlığını üstünden atabilmek için.

"yazmasaydım delirecektim."
    - sait faik abasıyanık
  • "hayatın anlamsızlığı, insanı kendi anlamlarını yaratmaya zorlar." der stanley kubrick. işte durum bundan ibaret.
  • particle fever belgeselinde şöyle bir söz geçiyor:

insanlar neden bilim yapar? neden sanat yapar? hayatta kalmak için en az öneme sahip şeyler, bizi aslında insan yapan şeylerdir."
  • "dilin nasıl ortaya çıktığını bilmiyoruz, tıpkı sanatın nasıl ortaya çıktığını bilmediğimiz gibi..."
    -ernst gombrich

'sanat nasıl ortaya çıktı?', 'neden sanata ihtiyaç duyuldu?', 'sanat neden var?' gibi soruların evrensel bir cevabı yok. burada önemli olan şey, sanatın birey için ne ifade ettiği.

balzac çok güzel söylemiş; ''sanatın vazifesi, tabiatı kopya etmek değil, tabiatı ifade etmektir.''

aslında sanat, tıpkı dil gibi bir çeşit ifade biçimidir.
  • insan kendini ifade etmek için sanat yapar.ortaçağda da böyleydi yaşadığımız çağda da böyledir.

insanoglunun magara döneminde duvarlara yaptığı cizimlerden alın, halen sokaklarda yaptığı resimlere kadar sebep hep aynıdır.kendini ifade etmek, anlaşılmak.

sebep insanın yakın çevresine ve yaşadığı cografyadaki insanoğluna kendini anlatamamasıdır.ruhsal olarak tatmin olamamasıdır.muzik resim ve diğer sanat alanlarında kendini mutlu eden insan, başka hiç bir şeyde aynı ruh tatminini yakalayamamıştır.

yaşadığı mutlu anlar sınırlı kalmakla birlikte özellikle yaşadığı hayalkırıklığı ve anlaşılamama hissi, insanı sanat yapmaya itmiştir.kimi insanlarda tanrının verdiği yetenekte buna eklenince ünlü edebiyatçılar, besteciler, ressamlar doğmuştur.

her insanın ruhunda sanat vardır.belki de en büyük sebep iz bırakma isteğidir.burada ben yaşadım,bunu ben yaptim,bu benim eserim diyerek gelecek nesile bunu aktarma arzusudur.
  • “sanat, akıl sağlığının bir garantisidir.” louise bourgeois
  • andrei tarkovsky'e göre ölüme hazırlanmak için:

''sanıldığının aksine, sanatın işlevsel amacı, düşünmeyi teşvik etmek, bir düşünce iletmek ya da bir örnek oluşturmak değildir. hayır, sanatın amacı, daha çok, insanı ölüme hazırlamak, onu iç dünyasının en gizli köşesinden vurmaktır.''

http://www.edebiyathaber.net/…-olume-hazirlamaktir/
  • insan kendini göstermek, düşüncelerini ifade etmek için sanat yapar. yaptığı işler başkaları tarafından takdir edilince de egoları kabarır bu da sanatçıya bir haz duygusu yaşatır.
    elbette insanın ömrü kısıtlıdır ancak sanat sonsuza kadar devam eder, bu yüzdendir ki kalıcı olmak yani eserleriyle ölümsüzleşmek gibi bir amacı da olması muhtemeldir.
  • artur schopenhauer'a göre, sanat insanın acılarını hafiflettiği için insan sanat yapar.

schopenhauer’a göre insanın mutlu olmaya çalışması bile saçma bir eylemdir çünkü dünya bizim mutlu olmamız için tasarlanmamıştır. böyle bir sistemde mutlu olmaya çalışmak akıntıya ters bir şekilde yüzmek gibidir.

"felaketten kurtulmanın en güvenilir yolu aşırı mutlu olmayı beklememektir."

"aşırı mutluluk aşırı hüznü de meydana getirir."

"bir duygusunda aşırıya kaçan biri o duygunun tam tersini de aşırı bir şekilde deneyimleyecektir. mutluluğu tutkuyla arzulamak onun zıttı olan hüznü de yanında getirecektir."

peki schopenhauer'a göre insanın hedefi ne olmalı?

schopenhauer, insanların mutluluk ve zevke odaklanması yerine acılara odaklanması gerektiğini belirtir. yapılması gereken mutluluğu artırmaya çalışmaktansa acıyı azaltmaya çalışmak olduğunu söyler. peki acı nasıl azaltılır?

schopenhauer’a göre, sanat ve felsefeyle ilgilenmek bu acıyı azaltabilir. güzel icra edilmiş bir sanat belki insanı mutlu etmeyebilir, gündelik problemleri de çözmeyebilir ama insanı bulunduğu gerçeklikten kopararak ona bir nevi rahatlama yaşatır. insan, kendi yarattığı evrene kendini taşıyarak gündelik dertlerinden kısa da olsa sıyrılma şansı sağlar. insanın acısını tamamen yok etmese de hafifletir.
  • “gerçekler yüzünden ölmemek için sanata sahibiz.”

friedrich nietzsche
hesabın var mı? giriş yap