şükela:  tümü | bugün
  • kısa ve net, estetiksel duygularını tatmin etmek içindir.
  • ben burada yaşadım beni gör beni fark et demek ve karşısındakinin gözünden varlık kazanabilmek için yapar
  • insanoğlu acıyla ve korkuyla doğar. dünya’daki ilk nefeslerimizle birlikte öleceğimizi de biliriz ve bundan dolayı bu acıyı dindirecek şeyler aramışızdır. yani işin kısası sanat; insanın ölüm acısını dindirmeye çalışmasıyla oluşan bir olgudur.
  • ya çıldırmamak için yapar ya da çoktan çıldırmış ve tam anlamıyla sanatçı olmuştur.
  • ölene kadar geçecek zamanı mecburiyetten değerlendirirken, en hızlı zaman geçiren ve en minimal keyif veren şeyin o olduğunu anladığın için.
  • "dilin nasıl ortaya çıktığını bilmiyoruz, tıpkı sanatın nasıl ortaya çıktığını bilmediğimiz gibi..."
    -ernst gombrich

'sanat nasıl ortaya çıktı?', 'neden sanata ihtiyaç duyuldu?', 'sanat neden var?' gibi soruların evrensel bir cevabı yok. burada önemli olan şey, sanatın birey için ne ifade ettiği.

balzac çok güzel söylemiş; ''sanatın vazifesi, tabiatı kopya etmek değil, tabiatı ifade etmektir.''

aslında sanat, tıpkı dil gibi bir çeşit ifade biçimidir.
  • neyi bulmayı ümit ettiğini bilmeden sürekli bir arayış içinde olmak, ve olmayana ulaşmaya çalışmaktır esasen. bu uğraş, kendini benliğinin ötesinde ifade etme ve milyarlarca insanın arasından kendi bireyselliğini ve özgünlüğünü öne çıkarma dürtüsünden beslenir.
  • sanat tarihi dersi almıs ve sanata yatkın biri olarak cevabım, his ve algı çakrasını açmak olur. (his ve algı çakrası ne demek bilmiyorum ilk defa cümle içinde kulandım ajsjssj )

hissettiğim tek sey ruhumun incelmesi sanırım daha naif biri gibi hissediyorum kendimi.işin özünde yatan sebep bu. herhangi bir sanatçının eserine bakıp iç dünyasını çözümlemeye çalışmak ve bu karmaşadan kendine pay cıkarmak... çok güzel değil mi ;)

dadaist marcel duchamp'ın, fountain (çeşme )adlı eserinin (ilk aklıma gelen sanatcı ve eseri bu oldu ) yıllarca tartısma konusu olması ve hatta alaycı tavırla "ne yapmıs lan bu sik kafalı, bu mu lan sanat eseri ehehe" diye algılanmasının sebebi de sanat nedir, ne için yapılırın somut bir cevabının olmamasından bence.

ve ayrıca ; marcel duchamp bu eserinde (fountain ) neden bir pisuvara anlam yüklediğini de söyle acıklamış:

"amacım, güzelliği veya çirkinliğiyle herhangi bir şekilde ilgimi cekmeyen bir obje seçmekti. yani, baktığımda bir ilgisizlik noktası bulmak." (heh tam olarak sanat bu işte yahu )

uzun lafın kısası ister şiir,ister resim, ister heykel, ister bir obje vs. her ne sekilde ifade ediyorsak kendimizi ayna tutarak bunu karşı tarafa yansıtmaya çalışmak.

sanat kalp ben ajsjsjsjs
  • sanat en önemli değerlerden biridir.bir şeyler anlatmak,mesaj vermek,kendini ifade etmek,eleştiri vb. bir çok şekilde ortaya koyabilirsiniz.biz insanların şu hayatta yaptığı en kıymetli şeylerden biridir.sanatıyla,sanatçısıyla yükselmeli bir toplum.
hesabın var mı? giriş yap