şükela:  tümü | bugün
349 entry daha
  • "söz vermiştim kendi kendime: yazı bile yazmayacaktım. yazı yazmak da hırstan başka ne idi? burada namuslu insanlar arasında sakin ölümü bekleyecektim. hırs hiddet neme gerekti? yapamadım. koştum tütüncüye, kağıt kalem aldımç oturdum. ada'nın tenha yollarında gezerken canım sıkılırsa küçük değnekler yontmak için cebimde taşıdığım çakımı çıkardım. kalemi yonttum. yonttuktan sonra tuttum öptüm. yazmasam deli olacaktım." demiş sait faik abasıyanık

bence dünyanın en rahatlatıcı ve medeniyetin şekillenmiş halidir yazı. yazının icadı ile insanoğlu ölümsüzlüğü de keşfetmiş olmuş aslında. yüzlerce yıl önce yaşamış birinin o an ne hissettiğini anlamamız için geçmişe gitmemize gerek kalmadan yazdıklarını okuma şansımız var. eğer yazdıysa. yazın.
  • hayatı 'yaşam' kılamayanların içsel ahmaklığı. dışavurum refleksi. züğürt tesellisi. en kötüsü de insan kendini tilki gibi hissediyor. dönüyor dolaşıyor aynı yere geliyor. bir cümle içi kürkçü dükkanı oluyor. yazmaktan yaşamaya yürüyorsun ama gidişat hayatta kalmaya evriliyor. yaşamak lüküs olmalı. yazmak pasaklı bir iç birikintisi. dönüp dolaşan pasaklı bir tilki.
  • dile getirilmeye ihtiyaç duyulmayan, söze dökülmeye gerek olmayan, hatta çoğunlukla saklayıp içimizde tuttuğumuz nice duygunun yolunu açmak için yazarız. kendiliğinden eliniz gider kaleme; klavyeye.. ve ilk harfle birlikte dur durak bilmeden ve bunu bir gereksinim addedip fiziksel devinimle birlikte iş yapar hale gelirsiniz. yazmak, yaşadığımız anları birileri okuyacakmış gibi bugünü yarınlara emanet bırakmaktır. hatıralarda var olmanın, ölüme kendimizce çelme takmanın ve ölsek bile kelimelerle hayatta kalmanın insana verdiği coşkuyu yaşarız her yazma eyleminde.

yazmak güzel bir uğraştır. hislerden öte ayrıca kafa dağıtır.
  • taşıyamadıklarını kusmak için..
  • düşüncelerini unutmamak için yazar. unuttuklarını hatırlamak için yazar. hatırladıktan sonra tekrar düşünmek için yazar. ve yine unutmamak için yazar...
  • konu sözlük ise can sıkıntısı. sonra başka bir can sıkıntısı ile hepsini siliyorum.