şükela:  tümü | bugün soru sor
  • insan oğlu adem ile havva'dan beridir daima memnuniyetsizliklerini savurup durmuştur ve hâlâ insan oğlunu bir konuda mutlu etmek mümkün değil. bakınız amerika; ortalama bir insanın evi, arabası, cebinde bir değil iki telefonu ve karnında hamile olmamak koşulu ile 70 kg yağ tabakasına müktesep fazlalık bulunuyor. bu insan günde 228.000 kalori kullanıyor, taş devrinde bu oran günlük yaklaşık 4000 kaloriye ihtiyaç duyuyordu. peki ortalama bir amerikalı taş devrinde yaşayan bu insandan 60 kat daha mı mutlu? bu toz pembe rüyalardan uyanmakta fayda var.

    günümüzün en büyük sıkıntılarından birisinin intihar olduğunu biliyor muydunuz? insan oğlu bir müddet sonra yapacak hiç bir şey kalmadığında ölümü merak ediyor, e tabi orta çağda bir köylüyü mutlu etmek için bir tabak (bkz: aşure) vermek yeterliydi. günümüzde ertesi gün hapları, hamilelik hapları derken insan oğlu ne yapacağını şaşırıp bunları küresel bir sorun haline getirmiş durumda. psikolojik açıdan mutluluk, gerçek mutluluğu yakalamak, nesnel şartlardan çok beklentilere dayanıyor. mutlu ve esenlik içinde bir düzeni yöneterek memnun olmalıyız.kötü olan ise bugün kavuştuğumuz mutluluğumuzun bir balon gibi yarın daha iyisi için şişmesidir. bu konuda önlemler almazsak gelecekteki ulaştığımız kazanımlarımız ve mutluluklarımız bizi her zamankinden daha da doyumsuz hâle getirecektir.
  • bla bla bla...
  • insanı ''oğlu'' sözüyle birlikte kullanarak neden hep daha fazla bir şeyler istediğimize ışık tuttuğun için teşekkürler sayın ataerkil toplumun zeki bireyi!