şükela:  tümü | bugün
 • papova virus ailesinden, ailesindeki dogal yoldan tumor olu$turma yetenegine sahip tek virus.
  insan, tav$an, sigir ve kopeklerde nasir ve papillomalar yapar. bu viruslerin nasil yayildiklari* ve ekolojileri iyice bilinmiyorsa da, papillomalarin icinde epeyce bulunurlar. insan sigil ve nasir virusu ilk kez insandan insana deneysel olarak gecirilmis bulunmasina ragmen, tumor yapma ozelligi acisindan en cok inceleneni, tav$an papilloma virusudur. bu virus, dogal olarak bulundugu yabani tav$anlarda iyi huylu, buyuk deri papillomalari yapar. bunlarin ender olarak kansere donu$tukleri gorulebilir. evcil tav$anlara* inokule* edildiginde yine iyi huylu deri papillomalari meydana gelir. bunlar bazen eriyip kaybolurlar ve bazen de kanser gibi kotu huylu tumorlere donu$ebilirler.
  enfeksiyoz virus, yabani tav$anlarin papillomalarindan izole edilebilir, fakat kanserlerinden uretilemez. bunula birlikte, boyle tumorlerden enfeksiyoz dna'nin izole edildigi bildirilmektedir. kanserle$mi$ hucrelerin transplantasyonu ile, diger hayvanlarda karsinoma* olu$turabilir.
  insanlarda papilloma virusleri ce$itli tiplerde sigiller, genital papillomalara neden olmaktadirlar. yine son zamanlarda yapilan ara$tirmalar, bazi serotiplerinin, insanlarda serviks ve larinks kanseriyle yakindan ili$kili olduklarini du$undurmektedir. yalniz bu tur cali$malar papilloma viruslerinin, invitro olarak doku kulturlerinde urememeleri yuzunden yava$ ilerlemektedir.

  (bkz: ukte dolmasi)
 • cinsel yolla bulasan bir virustur. varligi teshis edildiginde cinsel yolla bulasabilecek diger hastaliklar icin de test yaptirilmasinda fayda vardir. ve tabii guvenli seksin aids ve hepatit c disinda serviks kanserine karsi da onemini vurgulamak gerekir.
 • diyelim ki küçüksünüz ufaksınız. yazın hayatınızın aşkını buldunuz ve ilk cinsel ilişkinizi yaşadınız. hah işte bu noktadan itibaren paranoyak olmaya başlayabilirsiniz. çünkü yakın zamanda bir belirti gösterme zahmetine girmeyen bu virüs 20 yıl sonra da kendini gösterebilir. ya da hiç ortalıkta gözükmeyebilir ama çapkınlık durumunuza göre bir sürü karşı cinse bulaşmış olabilir. genelde erkeğin cinsel organında yaşayan bu virüsü amerikada her 10 kişiden 1 kişi taşıyormuş. oral yolla da bulaşan bu virüs, eger sevişen ya da en azından hayatında bir kere bile olsa sevişmiş biriyseniz sürekli testler yaptırmak zorunda bırakabiliyor sizi. işin pek şakası yok aynı zamanda tedavisi de yok. siğiller şeklinde kendini gösterdiyse, yakılarak ya da dondurularak yok ediliyor bu siğiller. ancak bu virüsün bedeninizden çıktığı anlamına gelmiyor. dolayısıyla yenilenme ihtimali her zaman var.
 • (bkz: condyloma acuminatum) (bkz: kondiloma aküminatum) ya da kısaca (bkz: kondilom)
 • amerikan gencliginin yuzde 70 inde bulundugu bildirilen virustur. rahim boynu kanseri yapma riski dogum kontrol ilaclari kullanimiyla beraber tavan yapar. derste gordugum kadariyla hpv li bir bayan arkadas eger dogum kontrol hapida kullaniyosa serviksinde tumor olusma olasiligi ilk bes yilda yuzde 50 imis. neden cok fazla yayildigina gelince, bu virus erkeklerde hicbir tehlikeli etki gostermediginden, genellikle ski tassagina denk genc erkeklerin bir cok kadinla cinsel iliski yasamaya calismasi buyuk etkendir. neden kasner yapiyor derseniz okudugum kadariyla bu papilloma virusunde iki tane protein vardi e1 e2 adlarinda early anlaminda genomun ilk transkribe edilen kisminda bu proteinler. ole cinstir ki birisi tumor baskilayici gen olan p53 genine baglanirken bunu inaktif eder oburu estrojen ile beraber ostrojen reseptoruyle iliskiye girip hoca cogalalim haydaa tey tey mesaji verir, boylece tumor olusumuna acaip zemin hazirlar. hucreler kontolsuz bolunmeye baslar sigiller olusur. kucukkende kurbagaya dokununca sigil olacagina dair bir inanis vardi ama bu virsun kurbaga sigiliyle ve hatta ve hatta lurbagayla ilgisi yoktur. kurbaga nerden cikti derseniz(bkz: sarhosken entry girmek) aslinda basarili bir virustur, virusun amaci kendi sayisini cogaltmak oldugu icin oyle guzel bir sistem gelistirmistir ki cogalacagi hucrelerin sayisini artirabilmektedir , rahat edecegi hucrelerin sayisini cogaltmak da onun icin avantaj olmustur, ondan sonra gelsin sigiller gelsin tumorler.
 • evet bu konuda yeni haberlerim var sevgili sözlük ahalisi. human papilloma virus için hazırlanmış olan aşı, şu aralar amerikan ulusal aşı takvimine rutin uygulama olarak eklenmiş durumda. yani şu anda amerika'da doğan bebekler, olağan diğer aşılarla birlikte hpv aşısını da oluyorlar. 2006 yılında aşı türkiye'ye de gelecek, ancak sağlık bakanlığının rutin aşı takvimine hemen dahil edilip edilmeyeceği kesinleşmiş değil. bu konuda en merkezdeki kişiler (rutin aşı takvimini hazırlayan komisyon üyelerinden birisi) tarafından bana (evet bana, beğenemeyen haber versin) verilen bilgi doğrultusunda (bu sabah dersten sonra konuştuk) diyebilirim ki; şu an için türkiye'deki eczanelerde bulamıyorsak da, 2006 itibarı ile aşı türkiye'ye geliyor, haberiniz olsun.

  çocuk felci tamam, sırada hpv mi var? hadi bakalım.
 • (bkz: aldara)
 • aşısı çıkmış :
  (bkz: gardasil)