şükela:  tümü | bugün
 • sakatlandı mı bir daha düzelmeyen ,insanı insan yapan unsur.
 • 21 gramlık paketlerde satılan, lysergic asit (bkz: lsd) ** içerenlerinden değişik sesler çıkan, her türlü yüzeye kullanılabilen süper bir temizlik malzemesi...
 • aynı kızılötesi, x ışını, gama ışını, radyo dalgaları gibi olan, insan gözüyle görünemeyen şey.
 • (bkz: nefs) yaratılışı ve insan bedenine konması allahın izniyle olan enerji kelimesinin açıklamakta yetersiz kaldığı olgudur.bir nevi görünmeyen dna.insan vucuduna yerleştirildiğinde bir çeşit şifreler bütünü gibidir.doğuştan ölüme kadar olan sürede insan hayattan aldığı deneyimlerle bu şifreleri belli seviyelerde açar.şifre demek zorundayım çünkü aklıma başka örnek gelmiyor.peygamberler veya evliyalar için bu şifreler özel olarak kişinin isteği dışında açılır çoğunlukla doğa üstü yeteneklerle ilgili kısımlardır.büyük ihtimal kendini bil deyiminin temeli buradan gelir.
 • platon, insan ruhunun iki atlı bir arabaya benzediğini, atlardan birinin asalet, diğerinin hayvansı dürtülerle hareket ettiğini ve arabayı sürenin bu iki at arasında denge sağlaması gerektiğini ileri sürmüştür.
 • cehennemi bir çukurdur.

  çukurun kenarı, renkli çiçeklerle dolu bir bahçe. o bahçenin güllerini, sümbüllerini, lalelerini sevinçle sularken biz, görünmez, kara bir el itiverir bizi bir anda o uçurum gibi çukura. derinliklerinde kaybolup yiterken, sesimiz soluğumuz karanlığa karışır. bir dost, sevgili el ararız telaş ve korkuyla, bizi tekrar çiçek bahçesine çıkaracak. bazen uzanır o el, çekip alır kuyudan bizi. uzanmazsa, ya da yoksa, iş kendimize kalmıştır. belki çok zor olur bu, belki imkansız, belki de hemencecik. bilinmez.

  ruhun karanlık, derin ve ürkütücü çukurundan kolay çıkabilmek için, yalnız kalmayın. sevin. sevilin. sevindirin. sevinin.

  dostoyevski değilim ki bunu çok daha güzel anlatabileyim. insan ruhunu en iyi bilen yazar odur.
 • akla gelmeyecek türlü türlü yollar bulup, gah niyetini belli ederek gah başka kisveler altında, beden hapsinden kurtulmaya çalışan bir mahkum gibi davranır bazı bazı.
 • karanlık deniz. fazla açılması tehlikeli.

  yorgunlukla, yenilgiyle, hiçlik duygusuyla dolu..
 • "hiçlik bilinen anlamda yok; ama dünyanın kendisi maddi bir kitledir ve ruhların toplamından insan ruhu oluşur. madde ruhtan daha fazla ölemez, yalnızca iyilik ve kötülüğe göre biçim değiştirebilir. geçmişimiz ve geleceğimiz bir zincirin halkaları. kendi soyumuzda yaşıyoruz, ve soyumuz bizde yaşıyor." gerard de nerval - les filles du feu (rüya ve yaşam öyküsü)

  (bkz: undine/@ibisile)
  (bkz: ruh/@ibisile)