şükela:  tümü | bugün
  • corona sayacını takip ederken fark ettiğim gerçek. kabul edelim ekosistemi yağmalayan, hayvanları sömürmek için rehin alan, fırsat bulunca birbirine de saldıran bir türüz. kaçak avcıların para hırsıyla avladığı ekmeğinin peşinde gariban pangolinlerden bulaştığı tahmin edilen bir hastalıkla götler üç buçuk.

    https://www.worldometers.info/…ronavirus/#countries
  • "insanların kişisel ve sınıfsal düşleri gülünç olabilir; ancak toplumsal düşler insanlık çemberi dışına çıkamayan bizler için hüzün vericidir. (...) hamlet çok ünlü bir yapıttır; ancak onu okuyanların pek azı birinci denizcinin "tanrı sizi kutsasın efendim" şeklindeki dört sözcükten oluşan rolünü anımsar. yaşamdaki tek uğraşları bu rolü oynamak olan bir topluluk düşünelim; onların hamletlerle, horatiolarla ve hatta guildensternlerle hiçbir temasları olmayacak bir şekilde izole edilmiş olduklarını varsayalım. bu kişiler birinci denizcinin dört sözcüğünün bütün oyunun temelini oluşturduğu yolunda birtakım edebi eleştiriler icat etmezler miydi? içlerinden biri öteki rollerin de belki aynı ölçüde önemli olabileceğini öne sürseydi, onu aşağılama veya dışlamayla cezalandırma yoluna gitmezler miydi?

    evrende insanın yaşamı birinci denizcinin hamlet'te aldığı rolden çok daha az yer tutmaktadır. ancak sahnenin arkasındaki oyunun gerisini dinlememiz olanaksızdır; oyunun konusu ve kişileri hakkında da çok az şey biliyoruz."

    bertrand russel - sorgulayan denemeler