şükela:  tümü | bugün
  • samiha ayverdi’nin kubbealtı külliyatının 1941 yılında yazdığı eseri.
    yaratılış iradesini irdeleyen münevver yazarımız iki varlık hakkında bu dünyada yaşanan savaşı anlatır.
    kadını şeytanlaştırması hasebiyle yaratılış gününe atıf, erkeği ise havva’ya inanan adem olarak betimler eserindeki kurgusal hikayede. haksızda değildir hani. bir kadın dünyaya bedel.

kendini arayan şevket bey ise günümüz modern insanın içinde bulunduğu ruhi boşluğu doldurmak için kendini avuttuğu hırs ve dünyalık işlere olan teveccühünü gösteren güzide bir seciyedir.
  • arka kapağında kitaptan şöyle bir alıntı bulunan
    samiha ayverdi kitabı.

“ne tuhaf, bu gökkubbenin altında herkes bir şeyler duyup bir şeyler söylüyor; fakat her duyuş, her söyleyiş ve her görüş, nihayet, mukabil olduğu eşyayı aksettiren bir ayna parçacığına benziyor. fakat nerede o kamil ve mükemmel duyuş ki, içine bütün cihanın aksettiği muazzam bir ayna olsun...”

8-9 sene önce okuduğumda altını çizdiğim yerlerin üzerinden geçtim. çok güzel öğütlerle dolu akıcı bir kitap olduğunu söyleyebilirim, güzel bir tasvir içerdiği için kitaptan şu paragrafı da buraya bırakıyorum:

“tahta kılıç kılıf içinde oldukça, kıymetlidir; zira kılıfa bakan onu kılıç zanneder. fakat kından çıkınca ağaç parçası olduğu anlaşılıp ateşe atmaya yarar. tahta kılıcı cenge götürürsen, nadim olursun. bu dünyada ruhuna bak ve gör ki, tahta kılıç gibi manasız mıdır? yoksa demir kılıç gibi cevherli midir? bunun için sen de ruhunu bu dünyada birçok defalar imtihan et, boş bir güvenle onu manalı zannedip son menzile bu boş zan ve itimat ile gitme!”
  • şeytan, bir varlığın ismi değildir erişilen makamdır. makamların hepsi güzel değildir. yani uyuşturucu baronları gibi.
    insan dan da şeytan olur ya da herhangi bir canlıdan.
    inat etmek manasında da kullanılabilir.
    düşman, yoldan çıkaran, fitne sokan, kibirlenen. en çok semavi dinlerde geçer. şeytanlaşan cin (azazel diyen var, başka bir isim takan)yaptığı kibir ve inadından dolayı şeytanlık mertebesine inmiştir.
    varlığı halen cin olarak devam etmektedir fakat etiketi şeytan olmuştur.