şükela:  tümü | bugün
 • kusursuz yaratıldığımıza ve haliyle bilinçli tasarıma inanan insanların, tasarımı yapan şahıs/kurum/kuruluş'un bilinçsiz olduğunu düşünmelerini gerektirir. "bu mükemmel kusurlar tesadüf olabilir mi" diyecekseniz çok okumasanız da olur hoş.

  * insanın gırtlak yapısı hatalı. yemek ve solunum yollarının bu şekilde kesişmesi, ve gırtlağın olması gerekenden yukarda oluşu büyük bir anatomik kusuru. yemek yerken boğulmaya bu kadar müsait kaç tane canlı vardır ben şahsen merak ediyorum.

  * insan vücudunda bağırsakların yapısı, ayakta dik olarak yürüyen bir canlıdan daha ziyade dört ayağı üstünde giden bir canlınınkine uygun. bağırsakların vücutta bu şekilde durması, iç organlara yapılan baskıyı düzensizleştiriyor, birçok bağırsak problemi de bundan kaynaklanır.

  * kadınlarda pelvis aralığı olması gerekenden çok daha dar. doğum yaparken diğer canlılar insan kadar zorlanmıyor ya da acı çekmiyor. tabi modernliğin getirdiği şeylerden oluşuyor bir kısmı -mesela artık çömelerek doğum yapmıyoruz- ama yine de dışardan yardım almadan gerçekleşmeyecek doğumların sayısı da çok fazla.

  * kadın fizyolojisinde, anüs, vajina ve idrar yolu ağzı birbirine çok yakın. haliyle enfeksiyon oluşumu kolaylaşıyor.

  * 20 yaş dişi insan çenesine uygun değil. faydası olmadığı gibi, abseden tutun çene deformasyonuna kadar birçok sorun açıyorlar. (hatta açtılar bile anasını satayım) insanın eski dönemlerinden hatıra sıkıntıdan başka bir şey vermeyen artıkları...

  * insan bileği ve insan ayağı iki ayağı üstünde yürümesi gereken bir canlı için fazla zayıf. insan ayağının kemere benzeyen yapısı, bileğe fazla yük bindirdiği gibi yürüme esnasında da ayağı en az zedeleyebilecek şekilde gelişmemiş. diz kapağı da kendi kendine deforme olmaya oldukça uygun.

  * sinüslerin yapısı enfeksiyonu kolaylaştırdığı gibi, bölgedeki kılcal damarların işlevlerini yerine getirememesiyle beraber sinirlerin hasar görmesine, ve enfeksiyonun en sonunda beyne sıçramasına da müsait.

  * apandis, aksi ne kadar savunulursa savunulsun, gerekli bir organ değil. zamanında gerekli olmuş olsa da, şu anki potansiyel zararı, sağlayabileceği herhangi bir faydadan çok daha fazla.

  filaaan falaaan... daha bin tane vardır heralde.
 • simetri yokluğu. vücudunuzu ortadan ayrılıp, ayrılan her bir parçanın simetrisini ile yeniden bir yapılandırma olsa 1 insandan 2 farklı insan çıkar.
 • kor nokta. embesil yaratiliscilarin agzinda sakizdir ya "hic goz kadar kusursuz bir organ kendiliginden olusmus olabilir mi?"... kusursuz, her seye gucu yeten tanrinizi biraktim, ortalama zekada bir insan evladi bile gozu ters yapmamayi akil edebilir, isiga duyarli hucreleri en arkaya, sinirlerden geriye koymamasi gerektigini bilir.
 • e evrim evrim diyordun bak hic bir sey dogru duzgun gelismemis hani hayatta kalmaya en uygun sekilde gelisiyordu filan canlilar al bi sikime benzemiyor insan. noldu kendi kendini curuttun boyle. tanrinin buyuklugunun ispatidir kendi oyununda mat eder adami!
 • gulop geninin bozuk olmasi. hemen hemen butun bitkiler ve hayvanlar kendi c vitaminlerini sentezlerken yanlislik sonucu mutasyona ugrayan bir gen nedeniyle c vitaminini disaridan almak zorunda kalmak.
 • dikkat ederseniz bu kusurlardan hiçbiri bizi tam anlamıyla öldürmüyor. mesela kakamızı göz pınarlarımızdan yapmıyoruz. bu noktayı bir aklınızda tutun birazdan geleceğim,

  ~

  pekiiii...
  ilk başta hata gibi gözüken bu detaylar, aslında kusursuz ve büyük bir denge içinde olan insan vücuduna dair olan inancımızı test etmek için konmuş olamazlar mı? adem ile havva'dan değil de, aslen başka bir canlıdan geldiğimizi düşünüp kendi kendimizi sınamamız istenmiyor mu?

  ~

  bak, eğer ölecekmiş gibi dizayn edilseydik ölür ve bunları düşünemezdik. planın her parçasının bir hikmeti var işte. bizi öyle dizayn etmiş ki, ölmezden önce düşünebiliyoruz bunları. eğer direkt ölseydik, o zaman düşünemezdik bak.
 • nervus ulnarisin sacma sapan bir yerden (hemen dirsegin altindan) gecmesi. yer mi yoktu...
 • beyninin tamamını kullanamaması, salak olması.

  edit: entry 6 yil once yazilmis bu zamandir laf eden yoktu son zamanlarda bayagi bir mesaj yagdi aslinda tamamini kullaniyor diye. o zaman tabi durum daha vahim maks kapasitemizle bile gerizekaliyiz.
 • insanın omurgası ayakta durmak için tasarlanmamıştır.

  insanın iki ayak üzerinde durmasının yanlış olduğunun kanıtı: bel fıtığı. kısaca fıttık