şükela:  tümü | bugün
 • bir diğer insanı "dağıtacak" en etkili şeydir.
 • insan yuzunun ifade zenginligini ve sosyal hayatta duygulari aktarim araci olarak etkisini yüzleri ayırt etme yetisinin kaybı olan yüz körlüğü de denen prosopagnosia ve yüzlerde ifade ediminin yitimi olan moebius sendromu gibi abnormal durumlar uzerinden anlatan, yuzlerle duygularimizi belli ettigimiz kadar, yuzlerle yine duygularimizi da sekildirdigimiz ve hatta bu sekillendirmenin yol actigi duygu salginlarina kadar genis bir yelpazede bir birinden ilginc konulara deginen bir yazi icin bkz:

  http://www.prensesemektuplar.com/…-ve-duygular.html
 • şöyle bir kompozisyona konu olmuştur; http://www.youtube.com/watch?v=wzsdimr9fy0
 • zamanla halden hale dönüşmüştür.

  http://www.bizibozmaz.com/… bizibozmaz (bizibozmaz)
 • http://www.youtube.com/watch?v=jkhbbn_u6oe bu videodaki insanların hiçbirinin kötü olamayacağının kanıtıdır.

  edit: video linki.
 • aslında birbirinden cok farklı olmadığını düşündüğüm uzuv. nasil bütün kediler veya köpekler size aynı görünüyorsa aslında insanlar da birbirine aynı derecede benziyor. az önce facebook'ta bir kuzenimin cocuğunun resmine bakıyordum. bir insanın hem annesine hem babasına bu derece benzeyebilmesi şaşırtıcı geldi. düşününce bütün çocuklar böyle aslında. biraz ondan biraz öbüründen bir şeyler alınıyor ama gene de ucubik bir şey değil aksine güzel bir şey çıkıyor ortaya. o da insanların birbirine bu derece benziyor olması ile alakalı. beyindeki yüz tanıma bölgesi insanların birbirinden çok farklı göründüğü hissi yaratıyor bizde, oysa farklar oldukça küçük. yani kendi gördüğümüz kadar farklı olsaydık çocuklarımız pek de güzel olmazdı diye düşünüyorum. neyse.

  not: kediler dedim ama aslında artık kediler bana hiç de aynı görünmüyor. en az insanlar kadar farklı görüyorum kedi yüzlerini de.
 • "bir insan yüzünün en manalı bir âlem olduğunu, ben o geceye kadar anlayamamıştım. hayat dediğimiz o girift oyunun, aktörlerini bu kadar kuvvetle benimseyeceğini, onların her hal ve tavrına kendi akşının damgasını bu kadar kuvvetle vuracağını hiç düşünmemiştim. yüz buruşuğunun, göz altındaki herhangi bir çizginin, dudak kenarındaki bir kıvrımın, ne bileyim, konuşmadan evvelki bir saniyelik bir tereddüdün, küçük bir el işaretinin, manasız ve ehemmiyetsiz bir bakışın, bir gülüşün, bir omuz düşüklüğünün bütün bir ömrü en ince, en karışık, en nüfuz edilmez taraflarından anlatacak birer işaret olduğunu hiç düşündünüz mü?"
  (tanpınar, "bir yol"dan)
 • "dikkat ettim, her şey unutuluyor, insan çehresinin ıstırabı ve bir de güzellik unutulmuyor." - ahmet hamdi tanpınar

  (varlık, 1 aralık 1951, s.: 377, s. 5-7; edebiyatçılarımız konuşuyor, istanbul, 1976, s. 46; yaşadığım gibi, istanbul, 1996, s. 302)
 • "fizyonomi bakımından keskin ve derinlere nüfuz edici bir göze sahip herhangi birisi bir bakışta insanın bütün varlığının genel karakterini kavrayabilir. çünkü insanın yüzü kendi başına ele alınıp değerlendirildiğinde bütün düşüncelerinin ve özlemlerinin temel ipucunu verir."

  arthur schopenhauer
hesabın var mı? giriş yap