şükela:  tümü | bugün
 • herhangi bir kayıttan kendi sesini dinlerken oluşan bu ne amk hissidir.
  videolardan olsun, ses kayıtlarından olsun kendi sesimi duyduğumda hep garip gelmiştir. hep alışık olduğum o tok, oturaklı ses yerine adeta bir çikilop nidasıyla konuştuğumu fark etmişimdir.
 • aynı ses kaydı ya da videoda diğer herkesin sesi kulağınıza aynı, kendinizinki farklı geliyorsa korkunç olabilen olay. tabi bir i see dead people değil ama paranormalimsi.
 • bir insanın kendisinden nefret etmesi için deneyimlemesi gereken şeylerin en başında gelir. mikrofonda, ya da bir kayıttan kendi sesimi dinlediğim zamanlar öylesine nefret ediyorum ki kendimden yoğun yabancılaşma hissinden kurtulmam epey zaman alıyor.
 • insan kendi sesini ilk beyninde duymaya başladığı için günlük hayatta ki sese alışkındır. ancak video çekimlerinde kendi sesini ilk beyin dalgalarınla hissetmediğin için ses tonajında ciddi bir değişiklik oluyor buda çekilen videoları izlerken mal gibi hissetmene sebep oluyor.
 • çoğu olayda olduğuğu gibi bunu da sadece ben yaşıyorum hissine kapıldıktan bir müddet sonra başka insanların da bu konudan muzdarip olduğunu öğrendiğim, sesimizi normal konuştuğumuzda ve hoparlörden duyduğumuzda yaşadığımız algı farklılığı. valla deyolarki, konuşurken hep sesimizin kulaktan gelen titreşimlerinin hem de çenemiz ve diğer ağız içi kemiklerinden iletilen titreşimlerin bilrşimini algılarmışız. bu yüzden ses kaydımız sadece dışarıdan gelen bir titreşim olduğu için bize çok farklı gelir, yani çene kemiklerimizden iletilen titreşimi duymamış oluruz. iç ses gibi bir şey işte. sadece iç sesini dinlemek isteyenler de kulaklarını iyice kapattıktan sonra konuşarak, iç sesinin gizemine varabilirler. tabi bu fiziksel olarak dinlemek oluyor bi de bunun psikolojik boyutu var, o ayrı konu.
 • bana da öyle geliyordu hatta bir videoda sesimi duyduktan sonra arkadaşlarımdan birine normalde de bu kadar kötü mü diye sormuştum bana yok normalde de buna benziyor ama bu kadar kötü değil demişti. gerçekten dertlenmistim ama sonra whatsapptan ses kaydı atmaya başladım ve sesim gerçekten kötü değil hatta güzel ya güzel. şimdi düşünüyorum da o salak neden öyle demişti ki bana ?
 • kendi konuşma sesimizi duyarken, hem içeriden (kafamızın içindeki titreşimi hissederek) hem de dışarıdan, (kulaklarımızla) duyuyoruz.

  kaydedilmiş sesimizi dinlerken ise sadece dışarıdan (buna kulaklık, vs de dahil) sesi duymuş oluruz..

  bu videoda bunun detaylarını anlatmaya çalıştım.
 • ses havada gözle görülmeyen dalgalar halinde yayılır. bu dalgalar kulağımıza girip orta kulağımızdaki kemikleri titreştirdiklerinde beyne giden sinyaller vasıtasıyla o sesi duymuş oluruz.

  insanın kendi sesi kendisi için özeldir. sizin dışınızdaki herkes sesinizi sizin duyduğunuzdan daha farklı duyarlar. çünkü onlar sizin ağzınızdan çıkıp, havada ilerleyip kulaklarına gelen sesi duyarlar ama siz kendi sesinizi iki farklı yoldan işitirsiniz.

  bir taraftan ağzınızdan çıkan ses havada yol alıp, diğer insanlara ulaştığı gibi kendi kulağınıza ulaşır. diğer taraftan da başın içinden, kemiklerden, kaslardan geçerek içeriden kulaklarınıza ulaşır. beyin bu iki farklı yerden gelen bilgileri birleştirir ve siz kendi sesinizi duyarsınız.
 • cünkü benlik saygisi düsük olmayan insan, sesini objektif duyuyor.
  cok bilmis eksici beyani.