1. süreli edebiyat ve düşün dergilerinden biri...afşar timuçin gibi yazarların yazdığı ancak masraflarını karşılayamadıklarından emsallerine göre oldukça pahallı bir dergidir...yine de bu derginin aboneleri bulunmaktadır...
  2. cengiz gündoğdu'nun genel yayın yönetmenliğini yaptığı, berrin taş'ın sahibi olduğu aylık kültür sanat dergisi.
  3. internet sayfasına aşağıdaki linkten ulaşılabilien aylık kültür sanat dergisi.
    http://www.insancil.com/

    ayrıca insancıl dergisi'nin bir uzantısı olarak kurulan atölye. taksim'de eski bir binada, berrin taş ve cengiz gündoğdu öncülüğünde faaliyetini sürdüren, katılımcıları çalışmalarda etkin rol almaya yönlendiren; felsefe, edebiyat, yazarlık, şiir, roman değerlendirmesi, tarihsel süreçte müzik, estetik, tarihsel süreçte kadın, vs. konularında haftanın her günü seminerler verilen bir kültür sanat yuvası.
  4. vakti zamanında genç bünyelere boris vian virüsünü sokmuş, porsuk kıyısındaki kitap dükkanıydı.(hala aynı yerde mi bilmem). raflarına dizdiği indirime girmiş vian kitaplarının cazibesi mest etmiştir yıllar önce.
  5. birisi sahaf olmak üzere iki subesi bulunan, aranılan pek cok kitaba ulasılabilen, bir cok yazar ve kitabının özel indirimlerle 2- 5 tl arasında satıldıgı, dünya güzeli sahibi ve calısanlarıyla eskişehir' de kitap seçmenin keyfinin yaşanabildiği kitabevi.