şükela:  tümü | bugün soru sor
 • insan gibi düşünebilen, alet edevat kullanıp üretebilen, bir bilinç sahibi olacak hayvandır.

  şimdilik en güçlü adaylar karada evrim teorisine göre ortak atadan geldiğimiz maymunlar, denizde ise denizde yaşayan memeliler. orcalar falan.

  hoş insan varlığını sürdürdüğü sürece milyon yıl geçse de izin vermez hiç bir hayvanın bilinç sahibi olmasına.

  doctor who'da kediler evriliyordu mesela. melez oluyorlardı hatta babası kedi annesi insan yavrular falan vardı. (düşündüm de o şimdi de var lan. abaav)

  http://2.bp.blogspot.com/…m/s320/branwho-doc3.3.jpg
 • insan olduğu sürece karada başka bir canlının bilinçlenme ihtimali yok. denizden bir canlı olabilir. ileride kara deniz savaşlarının olması kuvvetle muhtemel.
 • wiu wiu wiu wiu

  bak bu ses ne biliyor musun? bir yunusun gotuyle gulme sesi. cunku sevgili yunuslar bekliyor bizim kendileri kadar bilinclenmemizi.

  bir gun o yunuslar isinlanip baska bir galaksiye gidecekler, got gibi kalicaz burda havlusuz mavlusuz.
 • öncelikle insanlığın bir darboğaza girmesi gerekiyor, sonra da insan im"para"torluğunun çökmesi. ki bu çok ihtimal dışı değil. nükleer-kimyasal kullanımı veya uzaydan gelebilecek herhangi bir tehditle bu çok kolaya gerçekleşebilir. böyle bir durumda böylesi seçilimlere dirençli olan canlılar için evrimsel bir avantaj ortaya çıkacaktır.

  bu olasılıklar şayet gerçekleşirse benim fav hayvanlarım ahtapot ve sülalesidir.

  ahtapotların pek çok avantajı var; zor koşullara adapte olabiliyorlar. bunların gen yapısı gereği bilim cemaatinde "uzaylı" olarak görülmeleri tesadüf değil. kendi gen yapılarını manipüle edebiliyorlar.

  beyin güçlerini geliştirebilme eğilimleri var. insandan da fazla nöron sayısına sahipler. üstelik kollarında yoğunlaşmış bu nöronlar. bunun evrimsel geleceklerinde nasıl bir zeka pratikliği kazandırabileceğini bir düşünsenize. diğer deniz canlılarından çok daha zekiler. hızla ve ani hareket yetenekleri mevcut.

  ayrıca kanlarının rengi onlara ayrıca bir şirinlik katıyor. bizim gibi oyun oynamayı severler. önemli bir kusurları var -ki bence kusur olarak görülmemeli ve saygı duyulmalı aslında-: yalnız yaşamayı seviyorlar, fakat bu bir sorunsa da gelecek yüz bin yıllar içerisinde aşabilirler.

  geriye tek şey kalıyor: kara hayatına uyum.

  ahtapotların bunu da başarabilmeleri olası.

  ben ahtapotların bizden daha başarılı olabileeğini düşünüyorum. bence onlara da bir şans verilmeli.
  sonuç olarak; nolur olsun, olmalı çünkü.

  https://psmag.com/…kely-rise-overthrow-humans-67576
 • kargalar
 • (bkz: the planet of the apes) ya da (bkz: eminönü'ndeki baklava izdihamı)'daki arkadaşlar olabilir.
 • maymundur. zaten maymunun halihazırda bir bilinci var bu bilincin ileri düzeyde evrimleşmesine tanıklık edeceğiz, şuan taş devrine girdikleri belirtiliyor hatta.

  http://arkeofili.com/…e-maymunlar-tas-cagina-girdi/
 • kargalar varken sormanın anlamsız olduğu sorudur. hayvanlar alet kullanıyor resmen.
 • olmayan hayvandır.
  kendinizi kandırmayın amk. evrilecekmiş de bugüne kadar kim engel olmuş? evrilseymiş ya.

  edit: bir saniyeliğine dediğinizi doğru kabul edelim. örneğin bilinç kazananın insan değil de" tesadüfen" atlar veya kediler olduğunu düşünelim. bugünkü hayatı
  1milyar yıl geçse yine de sağlayamazlardı. bu canlılar bir kere tornavida tutamaz. isterse insandan on kat zeki olsun. bir tv, bir telefon veya bir arabayı ,binayı nasıl yapacaklardı?
  haa sizin müthiş teorinize göre fiziğimizle bedenimiz aynı anda evrimleşti. ikisi arasında nasıl bir bağ varsa artık.
 • (bkz: ornitorenk)