şükela:  tümü | bugün
  • benim için; varlığından haberdar olmaktır.
  • insanoğlunun yaptığı tüm pislikleri dinle örtmeye çalışması.

vicdan, kul hakkı, dürüstlük, doğruluk gibi kavramları dillere pelesenk edip uygulamada görememek.
  • (bkz: din)
  • kuran'i bastan sona en az bir kez, anadilinde okumus olmak.
  • dinin kendisi.
  • hiç sıcak bakmadık ki?
  • ben aklımın erdiği zamanlardan itibaren hiç ısınamadığım için beni soğutacak birşey de yok haliyle.
  • o dine inananlar. müslümanı hıristiyanı fark etmez. bunların dindarları çocuk taciz eden, yardım adı altında diğerlerinin paralarını cebe atan, yoksulluk edebiyatı yapıp altın varaklı koltuklarda oturan, kadını eve hapsedip bir seks kölesi gören, bakabilecek miyim diye sorgulamayıp 5-6 tane çocuk yapmaya çalışan tipler. o çocuklar da başka dindarlar tarafından taciz ediliyorlar sonra. allah hepsinin tek tek belasını versin. din ideolojide iyi uygulamada çok kötü bir şey. bu son cümle size bir şey çağrıştırdı mı?
  • karşılığında cenneti kazanabilmek için bir şeyler yapmak. kalbin temizse zaten din olmadan da iyi şeyler yaparsın ama iyi bir insan olmak için kurallar,zorlamalar gerekiyorsa o insandan da o dinden de bir şey beklememek lazım.ayrıca (bkz: islamda kadının yeri)
  • bana göre insanı dine bağlayan şey tamamen dualarının kabul olmasıyla ilgilidir. düşünsenize, her akşam uyumadan evvel hep aynı şeyi diliyorsun, umut ediyorsun, gerçekten inanıyorsun. ama olmuyor, ardından sahip olduklarını da kaybediyorsun, büyük bir yıkım oluyor. tam da bu sırada bir şeylere inanmaya daha da ihtiyacın varken tam tersi oluyor, her şeyden kopuyorsun.

ikincisi de kırık aynalar psikolojisi denilen şeyden. insan çevresindeki herkeste kendisinden bir parça arıyor, kendisinden bir yansıma görmeyi seviyor. bu sayede kendisini tamamlıyor. örneğin bir sevgiliniz yoksa ve bundan dolayı üzülüyorsanız, çevrenizde sevgilisi olup da her gün kavga eden birini görüp içten içe mutlu oluyorsunuz. ya da diyelim ki çok zengin olmak istiyorsunuz ama olmuyor. zengin birinin mutlu olmadığını gördüğünüzde kendinizi tatmin ediyorsunuz.
    ama eğer hem çok zengin, hem çok mutlu, hem de her işi yolunda giden, sizdeki eksiklerin hepsine sahip biriyle tanıştığınızda bu durum size kötü hissettiriyor, size eksikliklerinizi hatırlatıyor ve hemen o kişiyi hayatınızdan çıkarıyorsunuz. din de böyle. hiç farkettiniz mi, özellikle fakir ve hayat koşullarının zor olduğu ülkelerde insanlar daha inançlı. çünkü bu dünyada yaşadıkları eziyetin onlara bir yerde mükafat olarak döneceğine inanmak zorundalar, bu şekilde hayata tutunuyorlar. oysa gelişmiş ülkelerde insanlar dine ihtiyaç duymuyor, çünkü istediklerini elde etme gücüne sahipler.