şükela:  tümü | bugün
245 entry daha
  • (bkz: zehir)
  • (bkz: sorunlar)
  • hayattan istediklerini alamayınca daha fazla mücadele etmemek ve hayal kuramamak.
    kısacası, pes etmek.
  • (bkz: yaşam)

iyisi de, kalitelisi de; kötüsü de, kalitesizi de mutlaka öldürür.
    kimi kısa, kimi uzun yaşanır; ama sonunda mutlaka öldürür.
    doğum anında başlayan, ölümle sonuçlanan bir geri sayımdır yaşam.
  • bir insana haddinden çok fazla umut bağlamak. günü gelip de o bağ kopunca insanın içinde bir şeyler ölüyor ve bir daha geri gelmiyor o umut.
  • katlanılan şeylerin, her gün bir önceki günden daha zor bir hal alması
  • "öleceğini bildiği halde yaşamak için veya yaşamdan zevk almak için hiçbir caba göstermemesi."
    hepimiz ama hepimiz aslında öldükten sonra arkamızda birseyler bırakmak isteriz.
    ya bir eser,bir yapı,bir şarkı,bir isim hatta.
    bunların hiçbirini yapamayacağını sanan yada bilen kişi, kafka nın dediği gibi mutluluğun"bastığın yerin iki ayağının kapladığından daha büyük olamayacağını" sanıyor.
    oysa insanın hayata mutlu olmak için geldiğine inanmak da büyük hata. mutlu olmak amaç olmamalı.
    ben de buna inanıyorum, çoğu insanın küçümsediği veya hor göreceğini bildiğim halde tek hayalim iyi bir kocamın olması ona ve ondan yaptığım çocuklarıma hizmet etmek istemem.
    bunu söylerken ofis ortamın kapitalizm kalelerinden birinde, iyi maaşla evi arabası olup kimseye muhtaç olmadan yasayan biri olarak yazıyorum. burada mutsuzum.
    koca hayali ve çocuk hayali beni mutlu ediyor. mutsuz da olabilirim, ama istiyorum.
    sevmek bir hat olabilir seçtiğin hayat da bir hata olabilir. ama secmene rağmen sevdiğin ve sectiğin hayattan birseyler üretebiliyor isen yalnız değilsindir. insanın yasamın anlamı yalnız kalmadan yasamak değil midir!
1 entry daha