şükela:  tümü | bugün
 • şeyh edebali'nin osman gazi'ye verdiği nasihatlerden birisidir.

  ham yobaz kaba softa zihniyetiyle uyuşturulmadan yahut modernlikle zehirlenmeden evvel, türk devlet geleneği'nin değişmez bir ilkesi olarak, türklere cihan devleti kurma yolunda büyük bir motivasyon kaynağı olmuştur bu anlayış. günümüzde herhangi bir devletin bu anlayışı taşıdığını söylemek epeyce güç ama amerika birleşik devletleri ve batı avrupa demokrasilerinin, kendi vatandaşlarının hayatına verdiği değer az da olsa yaklaşır bu anlayışa, ama kesinlikle farklıdır. çünkü bu cümleyi kuran şeyh edebali'nin devlet, vatan ve insan tanımı kesinlikle haritalar üzerinde görünen hayali sınırlardan ibaret değil bütün bir cihanı ve insanlığı kapsayacak bir anlayışın ürünüdür. vatandaşlarının hayatına önem veren abd'nin ırak'ta, afganistan'da öncesinde vietnam'da ya da bir çok farklı yerde yaptıklarını hepimiz biliyoruz. bu da cihan devleti ile emperyalist devlet arasındaki farktır.
 • anadolu'dan söz açarken, artık klişeleşmiş bir şekilde bu coğrafyanın bitmek tükenmek bilmeyen savaşlar yüzünden sayısız kan ve gözyaşıyla sulandığından dem vurmak vakai adiyeden sayılır. ancak bu olgu anadolu'nun antik çağlardan bu yana insanlığa çok kıymetli bilgi ve kültür birikimi aktarmış olduğu gerçeğini örtememiş. bilakis bu ikiliğin birbirinin tamamlayıcısı olduğu görülüyor.

  bilimsel bilgi üretiminin ve icatların ilk basamağı, yaşantımızda bize zorluk çıkaran şeyin üstesinden gelinebileceğine inanmakla başlar. böylece problematik haline getirdiğimiz şeyin, sözgelimi bir yükün bir yerden başka bir yere taşınmasının veyahut da nehrin her mevsim taşkınlara yol açarak zarara yol açmasının üstesinden gelebilmek için tekerlek imal eder ve nehrin etrafına set çekeriz. siyaset biliminin araştırma konusu olan çeşitli yönetim organizasyonlarının, dünya tarihinde ilk kez -mezopotamya'yı da içine alacak şekilde- bu coğrafyadan başlayarak gelişmesi süpriz olmamalı. sözkonusu bölgenin başından geçen sayısız felaketin neticesinde bu kadar devletin yıkılıp yeniden kurulmasıyla çeşitli siyasi örgütlenme biçimlerini geliştirmesi, toplumsal ve ekonomik çalkantıların oluşumunda katkı sağladığı çok çeşitli dinler ve mezhepler skalası, insanın sorun çözmedeki potansiyelini hayret verici biçimlerde göstermekte. buna binaen, yani bu denli yıkıma ve acıya tanık olmuş bir bölgenin, tüm bunlara rağmen yüksek kültür ve düşünce üretimine de tezgah olabilmesi takdire şayan. esasında bu tezatlık, yukarıda anlatılmaya çalışıldığı üzere bir ayrışmanın değil; bir sentezin neticesinde karşımıza çıkıyor.

  edebali de bu coğrafyada (nihat genç yüzünden bu topraklar lafına ipotek kondu da) adeta kardelen gibi zuhur etmiş bir mucizedir. bu arada, şu 'tezatlığa' bakın ki "insanı yaşat ki devlet yaşasın" sözü edebali'nin istirahatgahı olan bilecik'te konuşlanmış büyük bir askeri birliğin* tam yanıbaşındaki caminin mahyasını süslemektedir. insanların ölmek ve öldürmek üzere programlandığı bu yerde bu yazıyı pankart yapıp assan anarşist derler ama, edebali en anlamlı protestoyu yapmış.
 • şu sözü bodoslama anlayıp, o sığlıkla bi de yönetimi eleştirenler yok mu ah onlar işte tam dayaklık onlar.

  burdaki insani yaşattan, insana yemini suyunu ver, altını değiştir, işini bul anlamı çıkarmayın sakın aman ha, burda anlatılmak istenen, insanına değer ver, eğit, öğret, tabi kim yapıcak bunu devlet, devlet kim, ben-sen-o, biz-siz-onlar.

  zaten eğitimi almış insan, devletini yüz üstü bırakmaz, yarı yolda koymaz.

  öyle bi anda medyada parlamış*, çıksan sorsan aynı insandan yüzlerce örneğini şu gün şu an bulabileceğin insanları bkz olarak vermekle olmuyor.
 • devlet insan içindir önermesini destekleyen içeriktir.
 • "insanları ödürüyorlar... bu devlete ne olacak?"
 • bir "şeyh edebali" beyanıdır. özellikle tırnak içine aldım biz osmanlıyız diyen birilerine duyurulsun. adam yüzyıllar öncesinden vasiyet etmiş "dur sinirlenme sen beysin" sinirlenmek bize sabır sana düşer" demiş bizimki de firavunluktan başka bir şey bilmez. ağzında bir koca ben yaptım ettim yapacam edecem . yap bakalım bu devletin bana hiç bir yararı yok yakında insanlar da anlayacak bunu zaten artık tek beklentimiz anne babalarımızın neslini bi öldükten sonrasındaki türkiyesinde bakalım kimlelerin sesi yükselecek ona bakacağız. (bkz: eğitim seviyesi yükseldikçe akp oylarının düşmesi)
 • vakıf medeniyetine dair olası ittihad-ı islam perspektifine ait bakış açısı dipnotu / dipnotlarından bir diğeri.
 • çok yerinde, mantıklı ve manalı bir söz.
 • (bkz: rönesans)