şükela:  tümü | bugün
 • nevşin mengü'nün everest yayınları'ndan çıkan kitabının ismi. içeriği nedir okunmadan bilinmez tabi henüz ama kitap kapağının sosyal medyada çok konuşulacağı şimdiden belli. hayırlı olsun diyelim.

  tanıtım bülteninden:

  bu kitabın yazarını televizyon ekranından tanıyoruz daha çok. sözünü sakınmayan, dobra dobra konuşan, gazetecilik geleneğinin hakkını vermeye çalışan biriydi mengü. burada, bu kitapta da aslında tüm bunları beraber yapıyor: sözünü sakınmıyor, kitapta bahsettiği insanların çoğuyla ve okuyucusuyla dobra dobra konuşuyor, gazetecilik geleneğinin hakkını vermeye çalışıyor.

  2009 yılında, genç bir muhabir iran’a giderse neler olur? dahası, 2009 yılında genç bir muhabir olan nevşin mengü iran’a giderse neler olur? gazetecilik yapar ve bir yandan gördüklerini, hissettiklerini, yaşadıklarını kaydeder. ortaya bu “anlatı” çıkar böylelikle.

  insanın düşünmekten canı yanar mı? hassas zamanların kitabı. hassas zamanları adeta sıradanlaştırmış bir ülkenin gazetecisinden, komşu ülkeye bakan bir ilk kitap.

  “iyiler yine kaybetti sonuçta iran’da. hep öyle olmuyor mu son dönemlerde buralarda...”

  edit: link
  edit 2: tanıtım bülteni eklendi
 • hemen alip okumak istedigim bir kitap ancak turkiye’de olmadigim icin ve bizim güzel türkiye’mizde de e-kitap basmak gibi bir motivasyon ya da bir kaygi olmadigi için hiç heveslenmiyorum.
  nevsin mengü’yü severek takip edisimizin bu bilmem kaçinci senesinde iran konusundaki ilgisi ve birikimi malûmunuz hepimizce bilinirdi. bakalim bu kitaptan nasil düsünceler fiskin verecek.
  sanirim nevsin mengü’den bir kaç kitap daha okuruz önümüzdeki yillarda. tahminimce bunlardan birisi de türkiye’de spor ya da iron man hatiratlari üzerine olur. (bkz: yazar burada nevsin’e selam çakiyor ve hadi gülüm devam et demek istiyor)

  * * * * *
 • çıksa da okusak dediğim nevşin mengü kitabı.iyi bir iş çıkardığına dair inancım o kadar kuvvetli ki,çıkar çıkmaz almayı düşünüyorum.
  nevşin mengü türkiye standartlarının üzerinde sosyo-kültürel birikime sahip bir gazeteci,eminim bizimle paylaşacağı değerli bilgileri vardır.
 • okunacaklar listesine an itibariyle alınmış kitap. planlandığı gibi giderse seneye bu zamanlar yaklaşık olarak okunmuş olacaktır.
 • inşallah çok siyasi takılmamıştır. tv'de ettiği laftan işinden olan, yazdığından daha fazlası olabilir.
 • eli kulağındaymış kitabın. pazar günü de tüyap'ta imza olacakmış.
 • iran hakkında tarafsız bir haberci gözüyle yazılmış, belli döneme ait anılardan oluşan, kendi fikrimce gayet iyi bir kitaptır.

  normalde bu tarz kitapları-yakın dönemde yazılan, yazarının o popüler kültürle alakası olmasa da eninde sonunda popüler kültüre bir şekilde mal olabilecek- çok okumayan biri olarak, bu kitabı gerek yazarının nevşin mengü olması*, gerek ‘ya bu iran, yaptığı işi hakkıyla yaptığına inandığım biri tarafından, yerinde nasıl görünüyor acaba’ merakıyla aldım. ilk başta kitabın üslubu göze çarpıyor. gayet samimi olan bu dil, edebi açıdan amatörlük seviyesine pek düşmüyor. iki üç yazım hatası mevcut, ancak günümüzün koşulları-çoğu yayın evinin seviyesi, çalışanlarının liyakati-düşünülünce bu hataların amatörlükten değil de, sehven yapıldığı çok bariz. o kadarcık gözden kaçma göz ardı edilebilir. ancak yine de yayın evlerinin bu işe daha çok önem vermesi gerekiyor.

  kitap nevşin mengü’nün iran hakkındaki gözlemlerinden oluşuyor ve bu gözlemler yoğun olarak 2009 seçimleri ile ilgili. o dönemin, dışarıdan gelen biri tarafından nasıl gözüktüğünü tarafsız bir gazeteci kimliği ile aktaran nevşin mengü, seçtiği olaylarla ve anlatısıyla okuyucuyu o konjonktüre dair meraka sürüklüyor. sanatı, özellikle sineması ve edebiyatı, devrim dönemi dışında bir iran’a karşı-özellikle günümüz iran’ına-merak uyandıran bu kitap sayesinde, insanın iran’a karşı olan ilgisi çeşitleniyor. bu çeşitlendirme sonucunda, okuyucuda bu konu hakkında daha fazla araştırma yapma isteği uyandırarak, okuyucuyu çeşitli kaynakları araştırma konusunda destekliyor. sırf bu ilgi arttırımı ve araştırma isteği uyandırması nedeniyle bu kitap okunulması gereken kitaplar arasında yer alıyor.
 • nevşin mengü'nün cesurca kaleme aldığı iran kitabı.

  ben kendi adıma başarılı buldum.

  iran'daki rejimin ne olup ne olmadığını net, açık bir şekilde ortaya koymuş.

  okunmaya değer bir kitap.
 • sözlük ergenlerinin mayosu ile ilgilendiği canımın içi nevşin"in çıkarttığı kitaptır,

  alın okuyun, bilin ki bazı insanlarda mayolu resimlerden başka da bakmanız gereken değerler vardır, insanın güzelliği sadece mayolu foto ile anlaşılamaz,

  bu bağlamda nevşin çok güzeldir.

  not: bence mayolu bağlamda da çok güzeldir, o ayrı...
 • oğuz atay'ı akla getiren soru cümlesi.

  “kafam cam kırıklarıyla dolu doktor. bu nedenle beynimin her hareketinde düşüncelerim acıyor anlıyor musun?”

  (bkz: tehlikeli oyunlar)